Новини археології

Стародавні глиняні печатки допомогли знайти давньоєврейські скарби

Нове дослідження ізраїльських учених проливає світло на те, де єврейське царство зберігало своє багатство близько 2600 років тому.

Джерело: timesofisrael.com

Крихітні глиняні печатки розкривають таємниці царських скарбів Єрусалима часів Першого Храму. Глиняні печатки (булли), знайдені у ґрунті Храмової гори та у старовинних будинках у парку Офел, мають відбиток тканини. Це свідчить про те, що печатки використовувалися на мішках зі сріблом та продуктових глечиках.

Десятки глиняних печаток з написами, знайденими під час розкопок біля Храмової гори, виявлені як свідчення існування скарбів у стародавньому Єрусалимі наприкінці восьмого століття до н. е. Археологи стверджують, що у період Першого Храму для управління архівами використовувалися глиняні печатки чи булли.

У давнину глиняні грудочки притискали до вузла мотузки, що закріплювала ручки або посудину, а потім казначейський клерк притискав глину своєю печаткою або печаткою свого начальника, забезпечуючи, що вони дійдуть до одержувачів закритими і цілими. Штампи могли містити символи чи написи.

Археологи Закі Двіра та доктор Габріель Баркай проаналізували десятки глиняних печаток, знайдених за десятиліття, просіюючи ґрунт із районів, де археологічні розкопки заборонені, а також під час розкопок парку Офел, що примикає до південної стіни Старого міста.

Вчені виявили, що на звороті кількох печаток у Єрусалимі знаходиться відбиток тканини, який, за їхніми словами, вказував на те, що деякі печатки були прикріплені до маленьких мішечків зі шматочками срібла або дорогоцінних металів, а інші, ймовірно, були з тканини, яка покрила керамічні глеки, де зберігалася сільгосппродукція.

«Зазвичай вчені не розглядають зворотний бік печаток, але так можна багато дізнатися, особливо про тип предметів, до яких вони були прикріплені», − заявляє Двіра.

Це були і печатки Храмової гори, і ті, що знайшли у громадській будівлі Першого Храму, виявленій у парку Офел. Будівля була знайдена під час розкопок у 1970-х та 1980-х роках і називалася «Будівля імператора». За словами дослідників, чиї висновки були нещодавно опубліковані в Jerusalem Journal of Archaeology, це свідчить про наявність у Єрусалимі двох різних скарбів, які керували економікою єврейського царства.

Вчені відзначають, що імена, знайдені на буллі, написані в палеоєврейській писемності. Їхніми носіями були головні казначеї, які відповідали за так звану Храмову скарбницю та королівську скарбницю Єврейського царства.

Царська скарбниця перебувала у «Царському будинку» у парку Офел. У ньому було виявлено численні глеки для зберігання, нещодавно виявлено не менше 34 печаток. Майже половина з них мала відбитки тканини, передбачає дослідження.

Перевірна сторона більшості глиняних печаток, знайдених в інших місцях, показала, що вони використовувалися для опечатування інших видів предметів, таких як папірус і, отже, документи».

У своїй роботі Двіра та Баркай також зосередилися на написі на одному глиняному відтиску, виявленому багато років тому, пропонуючи нове прочитання видимих ​​палеоєврейських літер, яких вона не містить. Вчені припустили, що повне ім’я було «Хісілягу, син Іммера».

Мабуть, він був одним із чиновників, які керували так званими храмовими скарбами, вважають дослідники. Його пов’язують зі священицькою сім’єю, яка служила у Храмі у VII або на початку VI століття до н. е.

Пашкур, син Іммера, згадується в Біблії як член священицької сім’ї, яка служила в Храмі приблизно в шостому чи сьомому століттях до н. е., у той же період, яким датується глиняна печатка.

20 розділ книги Єремії говорить: «Як же Пашхур, син Іммера, священик, старший наглядач у Господнім домі, зачув, що Єремія оті речі пророкує, то звелів він бити пророка Єремію й посадити його, забитого в колоди, в горішній Веніяминовій брамі у домі Господнім. Але другого дня випустив Пашхур Єремію з колодок. Єремія ж до нього й мовив: “Не Пашхур” дає тобі Господь ім’я, а “Звідусіль Жах”. Так бо говорить Господь: «Ось, я поставлю тебе на пострах тобі самому й усім твоїм приятелям. Вони поляжуть від ворожого меча на очу в тебе. Та й усього Юду видам на поталу вавилонському цареві, і він забере їх у полон до Вавилону й мечем їх поб’є» (Єремія 20:1-4).

«Хісілягу, можливо, був братом Пашкура, − сказав Двіра, зазначивши, що в той час слова «пакід» і «нагід», використані в книзі пророка Єремії для опису Пашкура, відносилися до священиків і левітів, яким доручили стежити за скарбницею. І те, що кілька членів сім’ї впоралися із таким завданням, було нормально.

Інші артефакти, виявлені всередині будівлі, підтверджують припущення дослідників про те, що це справді скарбниця, оскільки на глеку сховища був частковий напис, який, за словами вчених, можна було прочитати як «слуга скарбів».

Хоча розкопки на самій Храмовій горі заборонені, дослідники заявили, що Була сина Іммера є першим артефактом єврейського напису Першого Храмового періоду, який походить з Храмової гори.

У 1999 році Ісламським релігійним фондом, також відомим як Вакф, було незаконно викопано та вивезено з Храмової гори близько 9000 тонн ґрунту. Зрештою викинутий ґрунт був перевезений для спеціалізованого посіву на горі Скопус у Єрусалимі, де експерти та туристи вже виявили сотні тисяч артефактів.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Данило Ковальов

Журналіст газети Слово про Слово. Студент філологічного факультету ЧНУ імені Петра Могили.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button