Блог Сергія Головіна

Логіка і атеїзм

Уже сам по собі факт, що всі відомі нам матеріальні закони світобудови підпорядковані універсальним за характером і нематеріальних за своєю природою законам логіки, може бути розглянутий як свідчення на користь біблійного світогляду.

Християнський підхід визнає, що Бог − вища Сутність, Абсолют і Еталон істини, а універсальні закони логіки відображають Його волю як Творця нашого світу з усіма його законами.

З іншого боку, відповідно до Біблії, людина створена за образом і подобою Божою (Буття 1:27). Саме тому вона здатна осягати об’єктивні (тобто ті, які існують незалежно від людини) закони логіки, закладені у світобудові (людина не винаходить їх на свій смак, а відкриває їх у власному мисленні, подібно до того, як натуралісти відкривають в навколишньому світі закони фізики). Таким чином, християнський світогляд здатний обґрунтувати як існування самих законів логіки (визнаючи, що вони виходять від Бога), так і те, що людина здатна відкривати їх.

Які ж обґрунтування для існування законів логіки пропонують атеїсти? Ось – найбільш поширені версії й коментарі до них:

1. Закони логіки засновані на взаємній згоді сторін

Якщо це так, то закони логіки умовні. Вони є предметом домовленості і не можуть носити універсального характеру. Однак в цьому випадку логіка взагалі не може бути використана для доведення або спростування будь-чого, адже в будь-який момент зміна домовленості скасує будь-який доказ! Крім того, при цьому виникає і найсильніша моральна спокуса: сперечальники, що змінюють правила логіки по ходу кожного спору, були б, мабуть, не чесніші за тих політиків, які, згідно зі своїми інтересами, змінюють виборче законодавство напередодні кожного майбутнього народного голосування (уявіть собі шахіста, який, програючи партію в шахи, вирішує по ходу справи «змінити правила гри» і, замість шахів, зайнятися зі своїм суперником боксом).

2. Закони логіки є результатом спостереження природних принципів, які виявляються людиною в природі або власному розумі.

Подібний підхід, дійсно, стверджує існування законів логіки, але не пояснює їх походження.

Схожі статті

3. Закони логіки є результатом логічного мислення

Якщо для обґрунтування логіки використовується логіка, це – порочне коло в доказі. Розуміючи це, філософи з давніх пір намагаються довести базові закони логіки чисто практично, не вдаючись ні до самих цих законів (щоб уникнути порочного кола), ні до одкровення Божого. Так, наприклад, Арістотель, стверджуючи, що без визнання законів логіки буде просто неможливо ніяке спілкування і ніякий пошук істини. Однак його міркування тут же скочується все тієї ж проблеми: «…а оскільки спілкування і пошук істини можливі, то і закони логіки повинні бути визнані» – «коло» все одно замикається.

Інші філософи, навпаки, визнають вказане «порочне» коло неминучим і, для початку логіки, навіть (як виняток) необхідним – тим самим приходячи до парадоксального висновку про… нелогічність, що лежить в самій основі логіки. Почавши подібним чином міркування на тему «з чого починається логіка?», далі, безумовно, можна розвивати його ще довго і зі смаком (що і показав досвід філософії останніх двох століть); однак ці міркування, в кінцевому підсумку, завжди завершуються відкритим (для інших філософів) питанням, а не зрозумілою і простою відповіддю (тут вже, як то кажуть, кому що подобається).

4. Закони логіки засновані на даних науки

Якщо для пояснення законів логіки вдаються до наукового методу, ми знову маємо справу з «порочним колом в доказі», оскільки сам науковий метод досягає висновків, заснованих на спостереженнях, результати яких узагальнюються з використанням законів логіки.

Воістину, «Безумний говорить у серці своєму: “Немає Бога”» (Псалтир 13: 1). Використовуючи логіку у своїх спробах спростувати існування Бога, атеїсти тим самим визнають існування універсальних законів логіки, наявність яких, зі свого боку, визнають і прихильники християнського світогляду. Але, на відміну від християнського світогляду, який стверджує, що закони логіки універсальні, оскільки походять від Бога Творця, світогляд атеїстів не передбачає ніякого Бога. Тоді виникають два дуже незручних для атеїстів питаннях: яким чином універсальні нематеріальні закони логіки виникають з матерії, енергії і руху у всесвіті? А також − яким чином ці універсальні закони виявляються доступними за визначенням обмеженому, кінцевого і недосконалого людського розуму?

Читайте також:

Щоб аргументовано відстоювати свою позицію, атеїстам необхідні узгодженість і логічність, саму здатність людини до яких, в рамках атеїстичного світогляду, обґрунтувати, як мінімум, вельми важко (якщо взагалі можливо). В рамках же християнського світогляду таке обґрунтування очевидне і абсолютно зрозуміле.

Християнський світогляд здатний обґрунтувати закони логіки як виникають від Бога:

Бог трансцендентний, Він поза матеріальним всесвітом.

Бог задає закони логіки, які відображають природу створеного Ним світу.

Тому закони логіки універсальні, поширюються на весь створений Богом світ, будучи складовою частиною Його творіння.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button