Новини археологіїХристиянські новини

Монети «Свобода Сіона», датовані близько 70-го року, знайдені на Західному березі

На Західному березі Йордану були виявлені дві монети, викарбовані приблизно 70-го року єврейськими повстанцями під час двох окремих заколотів проти Римської імперії. 

Джерело: livescience.com

Монети можуть дати уявлення про те, що сталося під час повстання Бар-Кохби проти римлян, − стверджують дослідники.

На одній з монет, викарбованих у 67-68 рр. н. е., зображено лист винограду та єврейський напис, що перекладається як «свобода Сіона» на одній стороні, тоді як на іншій стороні зображена амфора з двома ручками та напис на івриті, що означає «2-й рік», – сказав Двір Равів, старший викладач Університету Бар-Ілан в Ізраїлі, який в 2020 році провів археологічне дослідження, яке виявило монети приблизно за 30 миль на північ від Єрусалиму.

Монети «Свобода Сіона», датовані близько 70-го року, знайдені на Західному березі

На момент карбування цієї монети єврейські повстанці перемогли римські сили в регіоні й захопили значну частину Ізраїлю, включаючи Єрусалим, сформувавши короткочасний уряд, який карбував власні монети. У 70 р. н. е. римська контратака призведе до того, що римляни повернуть Єрусалим і зруйнують більшу частину Храмової гори, найсвятішого місця в Єрусалимі.

Археологічні дослідження також виявили іншу монету за 1 км від першої в невеликій печері, яка ймовірно була розграбована останнім часом, − сказав Равів. Її карбували в 134-135 рр. н. е. під час так званого повстання Бар-Кохби, яке тривало з 132 по 136. На одній стороні є єврейський напис, що перекладається як «за свободу Єрусалиму», разом з пальмовою гілкою всередині вінка; інша сторона монети прикрашена зображенням ліри та єврейським написом, що перекладається як «Шимон», що вказує на ім’я повстанського лідера Шимон Бен Косва, або Бар-Кохба.

На той момент, коли карбували монети, єврейські повстанці розпочали черговий бунт проти Римської імперії, також захопивши значну частину Ізраїлю та сформувавши ще один короткочасний уряд, який карбував власні монети. Римляни придушили цей бунт у 136 р. н. е. Давньоримський історик Кассій Діо (який жив десятиліттями пізніше, приблизно з 155 по 235 р.) Стверджував, що було вбито понад 500 000 єврейських чоловіків.

«Символи та гасла на єврейських монетах під час двох римських воєн декларували цілі повстанців: політичну свободу, звільнення Єрусалима від римського завойовника та відновлення богослужінь у Храмі», – йдеться у повідомленні дослідників.

«Монета Бар-Кохба з Ваді-ер-Рашаша свідчить про присутність єврейського населення в регіоні до 134 р. н. е., на відміну від попереднього твердження, що єврейське поселення у високогір’ї на північ від Єрусалиму було зруйновано під час Великого Повстання (яке закінчилось у 73 р. н. е), і потім не було заселене, – йдеться у заяві Равіва. Ця монета також є першим свідченням того, що регіон Акрабатта, найпівнічніший з районів Юдеї в римський період, контролювався адміністрацією Бар-Кохби», – сказав Равів.

Читайте також:

Окрім знаходження монет, археологи, які обстежили територію, також виявили залишки кераміки, скляних предметів та залізних артефактів, зокрема два римські ножі.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button