Актуальне

Що насправді вкрали у Грети Тунберг?

Сьогодні  весь світ говорить про Грету Тунберг. Її фото зі знаменитостями розходяться, як вірус. Її вітає Барак Обама. Шварцнеггер у захваті від неї. Школярі, яким ну ніяк не хочеться у п’ятницю йти до школи, і взагалі ніколи не хочеться туди йти, – ці просто обожнюють Грету.

“Як ви смієте? Ви вкрали мої мрії і моє дитинство!…” – тільки сліпий і глухий не бачив і не чув, як дівчинка в рожевій кофтинці голосно кинула ці слова в обличчя всього світу.

Чесно, ще тиждень тому я навіть не здогадувався про існування такої собі Грети Тунберг. І не дивно. Я жодного разу у п’ятницю не проходив повз будівлю шведського парламенту.

Черга її шанувальників нескінченна. Така сама довга, як і тих, хто вважає дівчину маріонеткою у чужих політичних та економічних іграх, або й відверто зневажають, називаючи її діяльність результатом психічного розладу.

Як же складно намагатись бути об’єктивним у такій ситуації!

Але давайте коротко згадаємо хронологію подій. Отже, Грета Тунберг народилася у Швеції, найрозвиненішій державі Європи, у доволі заможній родині. Батько — актор, мати — оперна співачка, кажуть, доволі успішна. Що там і як було у цій родині, достеменно невідомо, але у 10 років у Грети стається депресивне захворювання, в результаті якого дівчинка не їсть і не спілкується з оточуючим світом. Далі Греті були поставлені такі діагнози: Синдром Аспергера, обсесивно-компульсивний розлад, селективний мутизм. Пізніше розглянемо, що стоїть за цими розумними термінами. Популярність до Грети прийшла несподівано. Почалося все з того, що дівчина вирішила не ходити по п’ятницях до школи, а почала приходити до шведського парламенту з саморобним плакатом на захист екології. Про неї написали шведські газети і далі закрутилося – виступи на самітах, зустрічі з політиками, шалена популярність і, зрештою, виступ в ООН. Це якщо так, зовсім коротко.

про Грету Тунберг
Не знаю, чи варто багато часу приділяти діагнозу, але оминути його повністю неможливо, бо занадто багато він пояснює. Спробуємо сказати простими словами. Синдром Аспергера – це порушення розвитку, яке характеризується серйозними труднощами в соціальній взаємодії, а також обмеженим, стереотипним, повторюваним репертуаром поглядів і занять. Тобто, людина не може адекватно взаємодіяти з оточуючими і має лише кілька нав’язливих речей, які її хвилюють. Обсесивно-компульсивний розлад – це одержимість якоюсь ідеєю. Селективний мутизм – це неспроможність говорити в певних соціальних ситуаціях.
Ну, навіть не знаю, чи варто щось пояснювати – все видно й так: вузький “репертуар” занять, “ідея фікс” і проблеми з соціальною комунікацією. Дитина справді хвора. Ні, зачекайте кидатися в мене камінням! Я не намагаюся сказати, що вона не при своєму розумі і не розуміє, що робить.  Розуміє. Чудово розуміє. І це важливо.
Однак, давайте зробимо однозначний висновок — екологія та клімат — це і є та медична “ідея фікс”, той симптом хвороби. Чому саме екологія? Не знаю. Чесно. Це могло бути що завгодно інше і тоді Грета кричала би в мікрофон, що у неї вкрали дитинство через расову дискримінацію, наприклад. Або гендерне питання. Можу тільки здогадуватись, що ж саме наштовхнуло дитину “рятувати планету” від глобального потепління.
Згадую ситуацію з мого дитинства. Незадовго до розпаду Радянського Союзу, дефіцити на все, багатодітна родина. Мама якимось дивом привезла з Прибалтики кілька ящиків хорошого прального порошку, щоб вистачило надовго, бо ж дефіцит! Я, маленький хлопчик, допомагаю мамі по господарству. Йдуть місяці, роки, порошку стає все менше, а від мами я весь час чую: що ж ми будемо робити, коли він закінчиться? Такого вже нам не дістати ніколи…
І от, з кожною наступною використаною пачкою в моєму серці росте й росте тривога. Як будемо жити далі? Ми виживемо взагалі? Лишається 5 пачок, 3, 2… Остання пачка. Мене бере жах. Кінець епохи. Що далі? Далі взагалі є життя? А тоді закінчується остання пачка і виявляється, що в кожному магазині на найближчій вулиці того порошку скільки захочеш і коштує він зовсім недорого… Але й сьогодні я пам’ятаю той страх і той стрес, який пережив, коли остання пачка спорожніла. А в мене ж немає синдрому Аспергера і обсесивно-компульсивного розладу! Можливо, наша маленька Грета в найуразливіші моменти свого життя чула страшні історії про кінець світу від перегрівання планети. Я не знаю, знаю лише, що саме це стало її нав’язливою ідеєю. Можу уявити страх і розпач маленької дитини: що буде далі? Льодовики розтануть, океан підніметься і нас всіх затопить, хліб перестане рости, літаки спалять все повітря… ми всі загинемо! Що робити?! А тоді нашій Греті хтось вказав пальцем: дивися, це все вони винні! То ті злі дяді (тьоті) у всьому винні! І не важливо, чи винні вони насправді, жах і розпач наляканої хворої дитини готовий був взяти на приціл будь-кого, на кого вкажуть. І зненавидіти їх.
Грета Тунберг
Погляд Грети Тунберг на Дональда Трампа теж бачив весь світ. Погляд ненависті, бажання кинутися і знищити. То не був погляд дівчинки-підлітка…
Я справді намагався бути об’єктивним.
Але не це було моєю головною метою, коли я зібрався написати цю статтю. Вже написано більш ніж достатньо і гучних дифірамбів, і вилито помиїв на голову бідної шведської дитини. Я християнин. І зараз багато християн втягнуті у ці безжальні дебати, які розділилися на ті самі два табори. І моя мета – дати християнську оцінку поведінці Грети і її діям. Не вихваляти і не судити.
Сам я часто теж, як і маленька Грета колись, задаю собі питання: що ж буде з нашим світом? Ми безжально використовуємо його ресурси і більшість з нас не дає собі праці задуматись, які наслідки нашого варварського господарювання на Землі, яку Бог довірив нам. І це завжди мене лякало. Як Грету. Але є вагома причина, чому я ніколи не піду сидіти під парламент, щоб рятувати планету. Ні, не тому, що наш парламент безсилий щось змінити. Як і шведський. І не тому, що я не вірю, що люди взагалі можуть щось змінити в цьому плані. (А я не вірю.) Люди грішні і злі по своїй природі. Вони ненавидять один одного і навіть свого ближнього. І Грета не виключення. Не можуть люди, які ненавидять собі подібних, щиро любити природу. Це лицемірство. Саме тому я ніколи не вірив рухам за тварин, антихутровим та іншим їм подібним. На їхні мітинги я теж не піду, якими б шляхетними гаслами вони не прикривалися. Моя причина – то книга Біблія. “Надалі, по всі дні землі, сівба та жнива, і холоднеча та спека, і літо й зима, і день та ніч не припиняться!” – це написано у книзі Буття 8:22. Я вірю, що якщо Бог говорить, що все це буде незмінно аж до того моменту, коли Земля припинить існувати – то так воно і буде. Це не логічно з точки зору Грети, але у християн це не викликає сумніву.
“Як це може бути при такому рівні забруднення? – питає Грета. І Біблія відповідає – це забезпечить Бог, бо Він обіцяв. Грета думає, що стихійні лиха стаються через людей. Що їй загрожує небезпека, тому що Трамп не хоче припинити видобуток нафти. А ми знаємо, що найбільший катаклізм в історії – потоп – стався без жодної участі людей. Грета боїться, що викиди СО2 її згублять. Але в часи Йосипа і його батька Якова не літали літаки, машини не викидали вуглекислий газ, однак, по слову Бога, сім років був голод у всьому світі. Грету непокоїть видобуток нафти і вугілля, водночас, як за життя пророка Іллі ніхто не видобував нафту і вугілля – і все ж таки Ілля помолився і не було дощу на Землі 3 роки! Якби свого часу хтось розказав бідній Греті про це! Якби знайшлася людина, яка б розказала наляканій дитині, що на небі є Бог, який контролює все. Настільки все, що навіть волосина з її маленької голівки не впаде без його дозволу. І він тебе любить, Грето! Невже це не змогло б розвіяти в дитячому серці той жах, який був там посіяний? Але ніхто цього не розказав. І тут я, нарешті, мушу погодитись з Гретою. Дівчино, тебе й справді обікрали! Але не ті, хто ти думаєш. Не Трамп, не злі нафтодобувачі і навіть не власники авіакомпаній. І проводячи мітинги біля парламенту Швеції, ти була, як ніколи, близька до причини своїх проблем…
Вже багато років уряд Швеції за підтримки парламенту проводить цілеспрямовану антихристиянську політику. Це не просто слова, це серйозні вчинки і кроки. Вже багато років Швеція відмовляє біженцям-християнам у прихистку і водночас нещодавно надала притулок 150 бойовикам ІДІЛу. У Швеції на законодавчому рівні заборонені будь-які публічні прояви своєї християнської позиції (гей, Грето, передавай привіт парламенту у найближчу п’ятницю!). В школах заборонені будь-які християнські символи та згадки про Бога. Заборонені публічні святкування та символи християнських свят – ви не побачите у Швеції у публічному місці сцен народження Христа на Різдво та Його воскресіння на Великдень. Все це там табу. І не тільки це. Нещодавно архиєпископ шведської церкви на догоду ЛГБТ спільноті та іншим гендерним та феміністичним збоченням заборонив називати Бога в чоловічому роді, бо це ображає почуття цих спільнот… А що означає відомий вислів “шведська сім’я” – то, мабуть, зайве й нагадувати…
Коли б батьки Грети знали Бога і мали християнські цінності, хіба б дозволили вони маленькій дитині замість школи сидіти на асфальті посеред вулиці? Кажуть, батько Грети був одразу проти. Але що він міг зробити? Інститут батьківства в Швеції зруйнований. Дітей виховувати заборонено. Якби той батько захотів проявити свою батьківську владу над донькою суворою забороною – не виключено, що він вже сидів би у в’язниці, або був би позбавлений батьківських прав. За християнське виховання дітей в Швеції забирають дітей, це факт.
І чого ми дивуємося? Країна вигнала Бога. Виставила за двері і голосно гримнула дверима перед Його носом.
І от під стінами парламенту стоїть хвора одинока дівчина Грета і протестує. Налякана, без дитинства і майбутнього. Все правильно робить. Тільки плакат у неї неправильний.
Так Грето, в тебе справді вкрали. Вкрали Бога. Вкрали твої батьки. Твій уряд і парламент. Твоя країна. Твоя Церква.

Більше про Грету Тунберг:

То ж чи варто нам, християнам, непокоїтися через зміни клімату та інші глобально-екологічні речі? На рівні побуту і своїх можливостей – безперечно. Не смітіть навколо себе. Сортуйте сміття, якщо це можливо. Не забруднюйте довкілля. Робіть все, що в ваших силах. Але в глобальному плані – вся наша Земля в Божих руках. Ми не можемо змінити навіть колір свого волосся, говорить Біблія. То чого ти переживаєш за речі, вплинути на які ти не можеш, мій друже? Біблія говорить, що одного дня нашій цивілізації наступить кінець. І не тому, що літаки забруднять повітря. А тому, що Бог не буде вічно терпіти гріх. А до того часу кожна волосина на моїй голові порахована. І на голові Грети теж. І це заспокоює і втішає мене.
От якби тільки знайшовся хтось, хто б розказав про це Греті Тунберг…
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button