Блог Дмитра Бінцаровського

Про свободу і відповідальність

Українські християни останні 30 років мають таку свободу, яку не мали ніколи на цих землях. Ніколи. Але свобода означає відповідальність.
Думаю, багато-хто чув про історію вірменської сім’ї, яку мали вислати з Нідерландів, бо в неї не було законного права на перебування.
Сім’я знайшла притулок у церкві, яка спеціально цілодобово проводила служіння. Служіння тривало більше 3 місяців, було задіяно майже 1000 проповідників із усієї країни. За нідерландським законодавством, поліція не має права заходити в церкву під час богослужіння. Тому поліція не могла затримати цю сім’ю і вислати з країни. Все це закінчилося тим, що під суспільним (зокрема і церковним) тиском міграційне законодавство було пом’якшено, що дозволило цій сім’ї та багатьом іншим залишитися. Тоді служіння у тій громаді й припинилося.
Я не буду коментувати правильність дій цієї церкви. Зверну увагу на інше: навіть у такій секулярній країні, як Нідерланди, влада поважає релігійні свободи і дотримується всіх приписів (таких як заборона поліції входити в церкву під час служіння).

Інший, свіжіший приклад: у Нідерландах заборонені всі масові заходи, крім … церковних служінь. Уряд не може заборонити їх, тому що це порушило б конституційну норму про свободу релігійних зборів. Уряд лише обмежив кількість задіяних на служінні: не більше 30. Але при цьому попросив церкви взагалі перейти на онлайн-служіння. Це й було ними зроблено. Інша позиція означала б зловживання своїми правами, а не їх відстоювання.
Мораль тут така. Навіть у найбільш секулярній державі релігійні свободи можуть дотримуватися. Не тому, що така держава цінує релігію; швидше тому, що вона цінує свободу і верховенство права. Але це не буде довго працювати, якщо церкви зловживатимуть своїми правами. Українські християни останні 30 років мають таку свободу, яку не мали ніколи на цих землях. Ніколи. Але свобода означає відповідальність. Права віруючих шануватимуть, якщо віруючі відповідально поставляться до інтересів свого ж суспільства і до того завдання, яке стоїть перед державою. Можливо, пізніше уряди (якщо не в Україні, то в інших країнах) скористаються ситуацією для придушення релігійних та інших свобод. Тоді треба буде відстоювати свої права й свободи. Але поки треба просто самим обмежити свою свободу, щоб показати зрілість і вміння свободою користуватись.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Дмитро Бінцаровський

PhD (Теологічний університет м. Кампен, Нідерланди). Працівник Євангельської реформатської семінарії України та Теологічного університету м. Кампен. Автор книги "Історія сучасного богослів'я".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button