Новини археології

Друга синагога періоду Другого Храму, виявлена у місті Магдала

У стародавньому єврейському поселенні Мигдаль у Галілеї була виявлена синагога віком 2 000 років – друга синагога періоду Другого Храму, виявлена у місті, також відомому як Магдала. Це місце згадується у працях єврейсько-римського історика Флавія Йосипа, а також як місце народження Марії Магдалини у Євангеліях.

Джерело: Facebook

Про знахідку повідомив 12 грудня Хайфський університет, про що пишуть провідні ізраїльські ЗМІ.

«Виявлення другої синагоги в цьому галілейському поселенні проливає світло на соціальне та релігійне життя євреїв у цьому районі в цей період і відображає потребу у спеціальному будинку для читання та вивчення Тори та для громадських зборів, − розповів Діна Авшалом-Горні, один із керівників розкопок. − Ми можемо уявити, що Марія Магдалина та її сім’я приходили до синагоги тут, разом з іншими жителями Мигдалю, для участі у релігійних та громадських заходах».

Відповідно до Євангелії, Марія Магдалина, також відома як Марія з Магдали, була однією з жінок, які подорожували з Ісусом і стали свідками його розп’яття та воскресіння.

У першому столітті н. е Мигдаль також був головною базою Йосефа бен Матітьяху (Флавій Йосип), який служив командиром повстання проти римлян у Галілеї, перш ніж здався ним і врешті-решт отримав римське громадянство.

Перша синагога була виявлена в Мигдалі у 2009 році, коли під час розкопок Ізраїльським управлінням старожитностей було знайдено єврейські ритуальні лазні (міквот), вулиці, ринок та промислові об’єкти. У центрі головної зали синагоги стояв унікальний артефакт: великий камінь із зображенням Другого Єрусалимського храму, на одній зі сторін якого було висічено семирозгалужену менору. Це було найважливіше відкриття, оскільки зображення висічено на камені, коли храм ще стояв.

«Той факт, що ми знайшли дві синагоги, показує, що євреї періоду Другого Храму шукали місце для релігійних, а можливо, і громадських зборів, − сказав голова Інституту Цінмана професор Аді Ерліх. − Камінь з рельєфом Менори з іншої синагоги в Мигдалі говорить про те, що місцеві євреї вважали Єрусалим своїм релігійним центром, і їхня місцева діяльність проходила відповідно до цього центру».

Нещодавно виявлена синагога мала форму квадрата і була збудована з базальту та вапняку. У ній були головний зал та дві інші кімнати. Головний зал був покритий білою штукатуркою, вздовж стін стояла кам’яна лава, покрита штукатуркою. В одній із невеликих кімнат була кам’яна полиця. На думку експертів, вона могла використовуватись для зберігання сувоїв Тори.

«Синагога, яку ми розкопуємо зараз, знаходиться поруч із житловою вулицею, тоді як розкопана у 2009 році синагога була оточена промисловою зоною, − сказав також Ерліх. − Таким чином, місцеві синагоги будувалися у межах соціальної структури поселення».

Розкопки були розпочаті як рятувальні розкопки перед початком будівельних робіт на перехресті Мигдаль у рамках розширення траси 90. Згідно з ізраїльським законодавством, усі проєкти розвитку мають супроводжуватися такими розкопками.

Читайте також:

Доктор Єгуда Говрін додав, що всі причетні мають намір забезпечити збереження синагоги на місці та її доступність для відвідувачів за погодженням з владою.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button