Актуальне

Дев'ять фактів про підлітковий алкоголізм

Статистика поширеності алкоголізму в підлітковому віці лякає своїми масштабами. Психологи, педагоги і медики переконані: це не проблема конкретних сімей, в яких хлопці починають випивати, – це соціальна проблема, яку треба вирішувати на державному рівні, адже в 76% випадках алкоголізм з’являється до двадцяти років. Щоби проілюструвати масштаби пристрасті до алкоголю в підлітковому віці, наведемо декілька фактів:

Згідно з дослідженнями ВООЗ, в Україні 40% дітей у віці від 14 до 18 систематично вживають алкоголь. У США цей показник дорівнює 30%.

Основна причина вживання алкоголю підлітками – самоствердження. Згідно з дослідженнями Швейцарського інституту по боротьбі з алкоголізмом, більшість підлітків спонукає вживати алкоголь бажання самоствердитися серед однолітків (Німеччина – 56,9%; Франція – 52,1%; Італія – 65,8%).

У це ж число входять відповіді: «Мені це подобається», «Мені подобається стан легкого сп’яніння», «Просто мені нудно».

На другому місці стоїть вплив і тиск однолітків (Німеччина – 31,1%; Франція – 52,1%. На останньому місці – зняття психічної напруги (Німеччина – 12,0%; Франція –12,8%; Італія –15,4%).

Дівчата сприйнятливіші до зловживання алкоголем, ніж хлопчики. 59% дівчаток-підлітків, опитаних під час масштабного дослідження в США, вважають, що алкоголь допомагає їм впоратися з проблемами вдома і в колективі.

Алкоголь шкодить більше дівчаткам, ніж хлопчикам. За даними, отриманими вченими Університету Каліфорнії і Стенфордського Університету, у дівчаток-підлітків, які випивають, швидше знижується увага і псується робоча пам’ять, ніж це відбувається у юнаків. Вчені виділили причини сильнішого впливу алкоголю на мозок дівчаток: повільніший обмін речовин; більш ранній, ніж у хлопців, розвиток мозку; більша кількість підшкірного жиру; менша вага; гормональні відмінності статей.

Пияцтво підвищує ризик сексуального насильства. Це підтверджують дослідження вчених з Медичного Університету Південної Кароліни. Піддаються насильству дівчатка або на вечірках, або самі потрапляють у неприємні ситуації в стані алкогольного сп’яніння.

Ризик алкогольної залежності вищий у підлітків, яких у сім’ях долучають до культури пиття. Найчастіше батьки підлітків переконані, що краще дитина буде випивати вдома, в колі сім’ї, ніж на вулиці в невідомій компанії. Вже з десяти років, а то й раніше, дитині пропонують спробувати алкоголь під час сімейних застіль. Але таке ставлення з боку членів сім’ї є однією з істотних причин збільшення масштабів алкоголізму серед підлітків. Як кажуть, «п’яниці породжують п’яниць». Лише повне неприйняття алкоголю в сім’ї дозволяє зменшити ризик того, що дитина в майбутньому долучиться до алкоголю.

Молодші брати і сестри питущих підлітків з більшою ймовірністю теж будуть випивати. Соціолог Еббі Фаганья провів дослідження, в якому взяли участь 1370 підлітків. У сім’ях, де старші діти зловживали алкоголем, 40% підлітків почали пити. У сім’ях з непитущими старшими дітьми тільки 10% підлітків стали зловживати алкоголем.

Алкоголізм у підлітків розвивається за лічені місяці. Якщо у дорослої людини алкоголізм формується протягом декількох років, то підлітки значно швидше адаптуються до змін навколишнього середовища. Тому всього за кілька місяців у питущої дитини може розвинутися найсильніша алкогольна залежність. І це стосується не тільки міцних алкогольних напоїв. Так званий «пивний» алкоголізм в даний час набирає обертів, а пиво та слабоалкогольні напої – якраз те, чим в основному забавляються сучасні школярі.

Більше про алкгололізм:

В Україні пивний алкоголізм вважається однією з національних особливостей. Пиво у нас є, і воно дешеве, а реклама цього напою вважається чи не найпідступнішою ланкою в механізмі розвитку алкоголізму серед підлітків. Хлопці та дівчата 14-18 років випивають протягом дня по кілька пляшок пива, не замислюючись про те, що пляшка пива впливає на організм так само, як 60 мл горілки.

Тетяна Корякіна

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!