Аналітика

Сі Цзіньпін розширює повноваження та просуває союзників

Президент Сі Цзіньпін, наймогутніший лідер Китаю за останні десятиліття, посилив своє домінування в неділю, коли був призначений на черговий термін на посаді глави керівної Комуністичної партії в розрив з традицією і підвищив союзників, які підтримують його бачення більш жорсткого контролю над суспільством і економікою, що бореться.

Сі, який прийшов до влади у 2012 році, отримав третій п’ятирічний термін на посаді генерального секретаря, відмовившись від звичаю, згідно з яким його попередник пішов після 10 років. Деякі очікують, що 69-річний лідер спробує залишитися при владі довічно.

Партія також призначила Постійний комітет з семи членів, своє внутрішнє коло влади, в якому домінують союзники Сі, після того, як прем’єр Лі Кецян, лідер №2 і прихильник реформ ринкового типу і приватного підприємництва, був усунутий від керівництва в суботу. І це попри те, що Лі був на рік молодше неофіційного пенсійного віку партії, який становить 68 років.

«Влада буде ще більш сконцентрована в руках Сі Цзіньпіна», − сказав Жан-П’єр Кабестан, експерт з китайської політики в Гонконзькому баптистському університеті. За його словами, нові призначенці «всі лояльні до Сі». «У системі взагалі немає противаги або системи стримувань».

У суботу попередник Сі, 79-річний Ху Цзіньтао, раптово покинув засідання ЦК партії з помічником, тримаючи його за руку. Це викликало питання про те, чи не зловживає Сі своїми повноваженнями, виганяючи інших лідерів. Пізніше офіційна інформаційна агенція Сіньхуа повідомила, що Ху погано почувається і потребує відпочинку.

Сі та інші члени Постійного комітету (серед яких немає жодної жінки) вперше з’явилися перед журналістами у Великій залі народних зборів, резиденції церемоніального законодавчого органу Китаю в центрі Пекіна.

Лідером №2 був Лі Цянь, секретар партії з Шанхаю. Це ставить Лі Цяна, який не є родичем Лі Кецяна, в чергу на посаду прем’єр-міністра, вищого економічного чиновника. Чжао Лецзі, який вже є членом партії, був підвищений до № 3, ймовірно, очолить законодавчий орган. Ці посади мають бути призначені, коли законодавчі збори відбудуться наступного року.

Зміни в керівництві були оголошені, коли партія завершила з’їзд, який проводиться двічі на десятиліття і за яким уважно стежили на предмет ініціатив, спрямованих на подолання економічного спаду або змін в суворій стратегії «нульового рівня захворюваності», яка призвела до закриття міст і підриву бізнесу. Офіційні особи розчарували інвесторів та китайську громадськість, оголосивши про відсутність змін.

Склад уряду, схоже, відображає те, що деякі коментатори назвали «Максимум Сі», що цінує лояльність більше, ніж здібності. Деяким новим лідерам бракує досвіду роботи на національному рівні на посаді віцепрем’єра або міністра Кабінету міністрів, що зазвичай розглядається як вимога до кандидатів на цю посаду.

Підвищення Лі Цяна стало очевидним підтвердженням цього, оскільки воно ставить його в чергу на посаду прем’єр-міністра без досвіду роботи в національному уряді. Лі Цянь вважається близьким до Сі після того, як вони разом працювали в провінції Чжецзян на південному сході країни на початку 2000-х років.

Протягом останнього десятиліття Лі Кецян був відсунутий на другий план Сі, який поставив себе на чолі органів, що формують політику. Лі Кецян був виключений в суботу зі списку нового Центрального комітету партії, що складається з 205 членів, з яких обирається Постійний комітет.

Іншим членом Постійного комітету став Ван Ян, прихильник реформ, якого деякі вважають можливим прем’єр-міністром. Вану 67 років, він не досяг пенсійного віку.

Серед інших нових членів Постійного комітету − Цай Ци, секретар Пекінської партії, і Дін Сюесян, кар’єрний партійний функціонер, який вважається «альтер его» Сі або керівником апарату. Ван Хунін, колишній декан юридичного факультету, який очолює відділ ідеології, залишився в комітеті. Під номером 7 − Лі Сі, партійний секретар провінції Гуандун на південному сході країни, центру експортноорієнтованої обробної промисловості Китаю.

До складу Центрального комітету входять 11 жінок − 5 % від загальної кількості. У Політбюро, яке складається з 24 членів і в якому з 1990-х років було лише чотири жінки, зараз не залишилося жодної після відходу віцепрем’єра Сунь Чуньлань.

Плани партії передбачають створення успішного суспільства до середини століття і відновлення історичної ролі Китаю як політичного, економічного і культурного лідера.

Ці амбіції стикаються з проблемами, пов’язаними з обмеженнями доступу до західних технологій з міркувань безпеки, старінням робочої сили та напруженістю у відносинах з Вашингтоном, Європою та азійськими сусідами з питань торгівлі, безпеки, прав людини й територіальних суперечок.

Сі закликав до «великого омолодження китайської нації» і відродження «первісної місії» партії як соціального, економічного і культурного лідера, повернувшись до того, що він вважає золотим віком, який настав після приходу партії до влади в 1949 році.

Під час з’їзду Сі закликав до прискорення військового розвитку, «опори на власні сили» в технологіях та захисту інтересів Китаю за кордоном.

Партія посилила контроль над підприємцями, які створюють робочі місця і добробут, і попередила, що згортання ринково-орієнтованих реформ вплине на економічне зростання, яке в першій половині цього року впало до 2,2 % − менше половини офіційного показника в 5,5 %.

«Очевидно, що це повернення до набагато більш контрольованого державою типу економіки, − сказав Кабестан. − Це означає, що приватний бізнес буде на ще коротшому ланцюгу, з партійними комітетами всюди».

Під відродженим пропагандистським гаслом 1950-х років «загальне процвітання» Сі тисне на підприємців, щоб вони допомогли скоротити розрив у добробуті Китаю, підвищуючи заробітну плату й оплачуючи створення робочих місць у сільській місцевості та інші ініціативи.

У доповіді на з’їзді минулого тижня Сі закликав до «регулювання механізму накопичення багатства», припустивши, що підприємці можуть зіткнутися з ще більшим політичним тиском, але не надав жодних подробиць.

«Я б хвилювалася, якби була дуже заможною людиною в Китаї», − сказала економіст Алісія Гарсія Ерреро з Natixis.

У своїй доповіді Сі підкреслив важливість національної безпеки та контролю над постачанням Китаю продовольства, енергії та промислових товарів. Він не дав жодних вказівок на можливі зміни в політиці, які спонукали тодішнього президента Дональда Трампа розпочати тарифну війну з Пекіном у 2018 році через його технологічні амбіції.

Партія намагається плекати китайських творців відновлюваної енергетики, електромобілів, комп’ютерних чіпів, аерокосмічних та інших технологій. Її торгові партнери скаржаться, що Пекін неправомірно субсидує і захищає своїх постачальників від конкуренції.

Наступник Трампа, Джо Байден, зберіг каральні підвищення тарифів на китайські товари і в цьому місяці збільшив обмеження на доступ Китаю до американських чіп-технологій.

Партія посилила контроль над лідерами приватного сектору, включаючи гіганта електронної комерції Alibaba Group. Під політичним тиском вони перенаправляють мільярди доларів на розробку чіпів та інші партійні ініціативи. Ціни на їхні акції на іноземних біржах впали через невизначеність щодо їхнього майбутнього.

Партія «активізує свою промислову політику», щоб закрити «великий розрив» між тим, що можуть зробити китайські постачальники технологій, і тим, що потрібно виробникам смартфонів, комп’ютерів та інших товарів, заявили в доповіді Гарсія Ерреро і Гері Нг з Natixis.

За кордоном зусилля Китаю щодо утвердження лідерства призведуть до «більшої напруженості і труднощів», тому що «країни не збираються просто слідувати китайській моделі», − сказав Стів Цанг, директор Інституту Китаю Лондонського університету.

За словами Цанга, після витіснення потенційних незгодних «в Пекіні немає нікого, хто міг би порадити Сі Цзіньпіну, що це не той шлях, яким він має йти».

Сі не дав жодних ознак того, що Пекін змінить свою стратегію «нульової захворюваності», попри розчарування громадськості неодноразовими закриттями міст, яке вилилося в протести в Шанхаї та інших районах.

Пріоритети безпеки і самодостатності Сі «затягнуть зростання продуктивності Китаю», − йдеться в доповіді Джуліана Еванса-Прічарда, Шиани Юе і Марка Вільямса з Capital Economics. «Його рішучість залишитися при владі робить корекцію курсу малоймовірною».

Глава центрального банку І Ган і банківський регулятор Го Шуцін також були відсутні в суботньому списку ЦК, вказуючи на те, що вони підуть у відставку в наступному році, як і очікувалося.

Сі призупинив правила виходу на пенсію, щоб зберегти 72-річного генерала Чжана Юйся в Центральному комітеті. Це дозволяє Чжану, ветерану війни Китаю з В’єтнамом 1979 року, залишатися заступником голови Сі в комісії, яка контролює військове крило партії, Народно-визвольну армію.

У 1990-х роках партійна еліта погодилася обмежити повноваження генерального секретаря двома п’ятирічними термінами в надії уникнути повторення боротьби за владу в попередні десятиліття. Цей лідер також стає головою військової комісії і отримує церемоніальний титул президента.

Читайте також:

Сі очолив антикорупційну кампанію, яка зачепила тисячі чиновників, в тому числі відставного члена Постійного комітету та заступників міністрів Кабінету міністрів. Це розбило партійні фракції і послабило потенційних суперників.

Сі знаходиться на шляху до того, щоб стати першим лідером в поколінні, який сам обере собі наступника, але ще не назвав можливих кандидатів. Ху Цзіньтао і його попередник Цзян Цземінь були обрані у 1980-х роках тодішнім верховним лідером Ден Сяопіном.

Напередодні з’їзду над головною пекінською магістраллю в знак протесту були вивішені банери з критикою Сі і стратегії «нульової захворюваності». Фотографії заходу були видалені з соціальних мереж. Популярний додаток для обміну повідомленнями WeChat закрив облікові записи, які їх пересилали.

Уряд Сі також зазнає критики через масові затримання та інші зловживання проти переважно мусульманських етнічних груп та ув’язнення критиків уряду.

Автор: Джо Макдональд

Джерело: cbn.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. “Уряд Сі також зазнає критики через масові затримання та інші зловживання проти переважно мусульманських етнічних груп та ув’язнення критиків уряду.”
    На жаль, тут ніяк не згадано про посилення утисків та переслідувань, що їх нинішня китайська комуністична влада, очолювана Сі Цзіньпіном, спрямовує, зокрема, супроти тамтешніх християн.
    І це – власне, досить характерний тренд, загалом, усієї сучасної західної медіаспільноти, яка майже повністю замовчує ті дискримінації та гоніння, що наразі переживають християни в багатьох, а особливо авторитарних і тоталітарних, країнах світу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button