Блог Сергія Головіна

Дві книги

Загальне та особливе одкровення єдині й взаємно доповнюють один одного. Інакше і бути не може – вони ж мають спільне джерело, Єдиного Автора!

Галілео Галілей писав: «Святе Письмо і природа одно породжені Богом: перше як продиктоване Духом Святим, друге – як слухняна виконавиця Господніх заповідей»; «Бог відкрив нам Себе в явищах природи не менше досконалим чином, ніж у священних словах Писання».

Загальне одкровення, свідкуючи про існування Творця, спонукає людину шукати особливого одкровення від Нього. Особливе ж одкровення надає сенс спільного одкровення. Як говорив Блаженний Августин, віра без знання – сліпа, знання без віри – кульгає.

Взаємодоповнюваність загального й особливого одкровення прекрасно показане автором псалмів. Загальне одкровення, відображене в першій частині псалма 18 (вірші 2-7), направляє і готує читача до прийняття особливого одкровення, якому присвячене його продовження (вірші 8-12). Це їх взаємозбагачення відтворено у вченні про «дві книги», яке виникло ще на зорі християнського богослов’я, але найбільш ясно, мабуть, сформульоване Френсісом Беконом:

«Перш за все, науки ще сильніше й ефективніше спонукають нас звеличувати й прославляти божественну велич. Адже псалми й все інше Священне писання незмінно закликають нас до споглядання і прославляння чудових і дивовижних створінь Божих…. З іншого боку, філософія дає чудові ліки й протиотруту проти невіри й помилки… І для того, щоб ми не впали в оману, Він дав нам дві книги: книгу Письма, в якій розкривається воля Божа, а потім – книгу природи, яка розкриває її могутність. З цих двох книг друга є як би ключем до першої, не тільки готуючи наш розум до сприйняття на основі загальних законів мислення й мови істинного сенсу Письма, а й головним чином розвиваючи далі нашу віру, змушуючи нас звернутися до серйозного роздуму про божественну всемогутність, знаки якої чітко показані на камені його творінь».

Читайте також:

Весь світ набуває зовсім інше значення і сенс, коли ми дивимося на нього з точки зору Творця. Як вчив християнський мислитель XVIII століття Григорій Сковорода (1722-1794), «Прагни до вершини й отримаєш середину». Згодні з ним і слова Клайва Льюїса (1898-1963): якщо ваша мета – на землі, то найбільше, що ви отримаєте – це землю; якщо ж ваша мета – небеса, ви отримаєте небеса і землю, в них загорнуту.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button