Блог Сергія Головіна

Підірване ніщо

З найперших своїх рядків Біблія говорить нам, що у всесвіті був початок, і повідомляє нам про Бога, як про ініціатора та втілювача створення світу. Писання вказує на відправний момент («спочатку»), в який виникли простір і матерія («створив небо і землю»). Первозданна матерія не мала організації й порядку («була пуста та порожня»), але в неї була цілеспрямовано введена перетворююча енергія («Хай станеться світло» – не луною того спалаху є реліктове випромінювання?).

Для опису послідовності подій вводиться одиниця виміру часу «день» і їй дається визначення (погодинна протяжність, що включає «вечір і ранок»). Згодом же створюється гігантський прилад для числення часу – «світила на тверді небесній для відділення дня від ночі, і нехай вони стануть знаками, і часів, і днів, і років».

Чи могли бути дні до створення сонця? Тут будь-який школяр вам скаже, що саме поняття «день» жодним чином від існування небесних світил не залежить. Це – період обороту Землі навколо власної осі. Світила ж лише дозволяють лічити проміжок часу.

Загалом, нам дано цілком коректний опис фізичного процесу! На питання ж типу «Чому?» і «Навіщо?» наука не відповідає. Її юрисдикція поширюється виключно на запитання на кшталт «Як?».

До того ж можливості науки обмежуються лише тим, що можна спостерігати й вимірювати безпосередньо. Коли вчені міркують про події минулого, які ніким не спостерігалися, це подібно до того, як якби ми, стоячи біля автостради виміряли швидкість автомобіля, що проїжджає повз, а після підрахували, як далеко від нас була ця машина десять мільйонів років тому.

Сам вимір дійсно належить сфері науки. Але звідки нам відомо – чи завжди машина їхала по прямій і чи завжди з однією і тією ж швидкістю? Їхала вона безперервно або ж час від часу зупинялася? Нарешті, чи існувала взагалі ця машина десять мільйонів років тому, і чи існували самі ці горезвісні десять мільйонів років? Всі ці питання – вже за межами наукового дослідження, не кажучи вже про те, звідки взялася ця машина спочатку і навіщо взагалі вона кудись поїхала.

Схожі статті

Так чи інакше, для позначення сукупності спроб відповісти на питання «Як?» з усіх версій назви первинної події у всесвіті, що сталася в нульовий момент часу, вченими було вибрано словосполучення «великий вибух». Прямо скажемо – аж ніяк не кращий варіант. Адже звичайне значення поняття «вибух» має на увазі, що було щось, а потім, – бабах! – і його не стало. Тут же мається на увазі, що спочатку не було нічого – ні часу, ні простору, ні матерії. Абсолютно нічого!

Навіть популярну у свій час гіпотезу про виникнення всесвіту в результаті флуктуації (сплеску) фізичного вакууму ніхто сьогодні вже не згадує, адже фізичний вакуум не є абсолютне ніщо, а особливий стан простору і часу, де відсутні не тільки речовина (як у випадку «технічного вакууму»), але і поле. Але ж на момент «вибуху» простору і часу теж ще не було – навіть поняття «до» і «там» до нього не застосовуються! І раптом (найперше «раптом» у всесвіті, що казна-звідки виникло) – бац! – і все з’явилося. Чудеса та й годі!

Великою мірою, і єдиної теорії великого вибуху, як такої, не існує. Є ряд конкуруючих математичних моделей (а раз їх кілька, значить, ні одна з них не досить хороша.) Вони розповідають про те, що могло б статися в перші мільярдні частки мікросекунд. Але чи відбувалося саме так насправді – хто знає?

Читайте також:

Як з тієї машиною, що проїхала: ручатися ми можемо лише за те, що відбувається зараз. Та й то − не завжди. Але, в будь-якому випадку, одного вам не пояснить жодна з цих теорій – як щось утворилося з нічого? І якщо нічого не було, то що, власне, вибухнуло і з якого дива?

(Детальніше про перші дні творіння см. «Хроніка початку» – 800-сторінковий богословський, науковий, текстологічний і історичний коментар на перші 11 глав книги Буття: https://is.gd/7MFa98).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button