Блог Олега Олійника

Освітня сімейна програма і Всеукраїнський сімейний проект "Школа подружнього життя"

З 2014 року в Україні з’явився проект, спрямований на зміцнення сім’ї, заснований на традиційних для України цінностях. За 5 років свого існування “Школа подружнього життя” поширилася на 8 областей України та набула не тільки популярність серед молоді і дорослого населення, а й визнання на державному рівні.

2014 рік – початок бойових дій на сході України. Краматорськ стає новим обласним центром, в який з Донецька переїжджає обласна адміністрація, а також новим місцем проживання для багатьох переселенців з Донецька, Горлівки, Дебальцева, Вуглегірська, Єнакієва, Макіївки та інших міст. Деякі врятувалися в прямому сенсі слова, «як головешка, з пожару», втікши з палаючого будинку в домашніх тапочках, залишившись повністю без усього …

Церква «Нове життя» в Краматорську, як і багато інших церков міста, підключається до надання допомоги людям, які постраждали від бойових дій. Крім духовної і матеріальної допомоги, яку надавали також і інші церкви, ця церква взяла на себе турботу про психологічну реабілітацію людей, які отримали «травму війни». Професійний кризовий психолог церкви розробила програму реабілітації «Повернутися з війни», через яку пройшли сотні дорослих і дітей переселенців, а також місцевих жителів, отримавши кваліфіковану психологічну допомогу.

  • Про любов і кохання, відносини та сімейне життя
  • Читайте також

    Міносвіти ліквідувало комісію з основ християнської етики
    Цього тижня Міністерство освіти і науки України ліквідувало комісію з основ християнської етики, яка упродовж тривалого часу затверджувала програми та навчально-методичні посібники з основ…

     

У східних регіонах України в той час був найбільший відсоток розлучень, а, як кажуть в народі, «де тонко, там і рветься», – одним з найбільш вразливих місць в житті людей, які постраждали від бойових дій, стали їхні стосунки в їх власних сім’ях. Відсоток розлучень зріс з 70% до 80%. Тому ще одним важливим завданням стало не тільки надання допомоги «за фактом», коли відносини вже «палають», а прийняття превентивних заходів – навчання подружжя, а також молоді та всіх охочих важливим і практичним принципам побудови міцних і щасливих відносин в шлюбі.

Школа подружнього життя

Так з’явилася ідея створення курсу «Школа подружнього життя». В Україні вже існувала програма підготовки молоді до подружнього життя, яка показала хороші результати в Львові. Однак, будучи повним аналогом такої програми в Польщі, яка розроблялася Міністерством освіти Польщі спільно з Єпископатом католицької церкви, ця програма легко сприймалася в Львові, проте виявилася зовсім неприйнятною для не релігійного в основній своїй масі населення Східної України.

Постало завдання створити таку програму, яка була б заснована на вічних сімейних цінностях, але при цьому була б зрозумілою і прийнятною не тільки для людей, які належать до церковної культури, а й для людей світських, яки не мають приналежності до жодної церкви, а також була б дуже практичною та результативною.

Так народилася програма «Школа подружнього життя». Першими її слухачами стали старшокласники однієї зі шкіл і студенти одного з коледжів Краматорська, а також група з дорослих, які, дізнавшись про відкриття такої Школи в місті, вирішили стати її «учнями». Як виявилося, курс викликав великий інтерес, як у молодих людей в старших класах школи і технікуму, так і у дорослих. Молоді сімейні пари і пари зі стажем, ті, хто мав проблеми в стосунках і ті, хто був щасливий у своїй родині, ті, хто тільки починав будувати свої відносини або знаходився ще в пошуку і ті, хто був без пари після розлучення, з задоволенням слухали уроки курсу, застосовували те, що почули в своїх відносинах, а наприкінці курсу залишали захоплені відгуки.

Проектом «Школа подружнього життя» зацікавилося Управління сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації, і при обговоренні регіональної програми «Молодь и сім’я Донеччини 2016-2020 рр.» її автору, Олійнику Олегу, надійшла пропозиція очолити підготовку фахівців, які відкривали б в містах Донецької області Школи подружнього життя і проводили такі ж зустрічі з молоддю, подружжям і всіма бажаючими, як це відбувалося в Краматорську.

Так у вересні 2017 р. відбувся перший тренінг, а вже в листопаді в 10 містах області почали функціонувати Школи подружнього життя. Деякі з тренерів проводили зустрічі в Молодіжних центрах і на інших молодіжних платформах, в чому їх активно підтримували міські відділи сім’ї та молоді. Психологи і педагоги стали активно викладати курс в школах для старшокласників на класних годинах, а також для студентів в вишах.

Управління у справах сім’ї та молоді організовувало нові тренінги, з’являлися нові фахівці. До організаторів стали надходити пропозиції провести курс для своїх підопічних від благодійних фондів, військовослужбовців, обласного Центру матері та дитини, центрів зайнятості тощо. Працівники відділів РАГС також вручали кожній парі, що подала заяву, буклет з рекламою курсу.

Звичайно, курс Школи подружнього життя полюбився і церквам, незалежно від конфесійної приналежності. Православні, католики, а також баптисти, п’ятидесятники, адвентисти, харизмати, месіанські євреї, меноніти, пресвітеріани та ін. проходили навчання і починали в своїх церквах роботу з молоддю та сім’ями, використовуючи матеріали курсу «Школа подружнього життя».

З 2018 року проект «Школа подружнього життя» виходить за межі Донецької області, і тренінги за для підготовки тренерів проходять в Білій церкві, в Херсоні, в Бердянську, в Миколаєві, у Вінниці, в Запоріжжі, в Харкові, в Дніпрі. У різних форматах починається робота: десь в університеті, десь у школі, десь при громадських організаціях та благодійних фондах, десь при центрах психологічної допомоги чи при молодіжних центрах, десь при церквах тощо.

У серпні 2018 року на «5-му Конгресі освітян Донеччини» курс «Школа подружнього життя» викликав найбільший інтерес серед курсів духовно-морального спрямування в Дон. обл. ІППО.

Олійнику Олегу, як автору і натхненнику проекту запропонували подати рукопис програми і посібники в МОН України, щоб отримати гриф, що дає можливість проводити не тільки уроки на виховних годинах, але і вводити курс «Школа подружнього життя» як самостійний предмет в 9-11 класах.

Через 2 місяці, 10 жовтня, НМК «Школа подружнього життя» (програма і посібник) отримав гриф МОН України. А з січня 2019 р. пане Олеже став викладати курс в декількох школах Краматорська для 9-10 класів. В кінці навчального року учні заповнили анкету, де залишили свої відгуки про курс.

«Мені найбільше запам’яталися приклади, побудовані на особистому досвіді, які можуть багато чому навчити. Мені сподобалося те, що рекомендації, який давав викладач, я можу (зможу) застосувати в своєму житті. Цей курс дав мені зрозуміти, як правильно будувати не тільки подружні відносини, а й дружбу. Я ОБОВ’ЯЗКОВО буду застосовувати ті настанови, які нам давав викладач», – пише учень 10 класу Роман.

«Мені дуже сподобалося бути присутнім на курсі, так як теми дуже корисні і актуальні. Більшість молоді поняття не мають про подружнє життя, тому і більшість сімей розпадаються», – зазначає Ліза, учениця 10 кл.

Разом з тим, молоді люди просили зупинитися на деяких темах більше, а деякі включити в курс. Тому курс був доповнений 7 новими темами, які стосувалися питань правильного вибору супутника життя, сексуальних відносин, виховання дітей та ін.

У листопаді 2019 р доповнений новими темами варіант навчально-методичного комплекту «Школа подружнього життя» (програма і посібник) також отримує гриф МОН України. Цей другий варіант також розрахований на студентську молодь.

За 2017 – 2020 роки, коли почалися навчатися тренери та вчителі, в 8 областях України були підготовлені близько 1000 фахівців. Курс «Школи подружнього життя» почули понад 10 000 чоловік, серед яких старшокласники та студентська молодь, молоді подружні пари і ті, хто має чималий стаж сімейного життя. У подальших планах – підготувати небайдужих до проблем сім’ї тренерів і вчителів, щоб охопити цією роботою всю Україну, як старшокласників і молодь в навчальних закладах, так і дорослих людей.

Школа подружнього життя

Незалежно від віку, від сімейного стану, від сімейного стажу і від сімейного досвіду, кожна людина знаходить в «Школі подружнього життя» відповіді на свої питання, практичне керівництво до побудови міцних і щасливих відносин.

Навіть під час карантину Школа продовжує працювати онлайн. До речі, ви можете познайомитися з нею більше на безкоштовному онлайн-вебінарі «Три вечори в Школі подружнього життя», який відбудеться 8-10 червня в програмі ZOOM. Для цього треба заповнити реєстраційну форму за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1rzIq_kcOMOMony6Y6MjxU9ZkUmiz3VMj2dwepha2X9Y/edit

Також ви можете більше дізнатися про Школу подружнього життя на сторінці у Фейсбуці:

https://www.facebook.com/famliv/

Деякі з відгуків про Школу можна прочитати за посиланням:

https://www.facebook.com/famliv/posts/1531415667018663?_tn_=K-R

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Олег Олійник

Магістр освітніх, педагогічних наук, магістр богослов'я та християнської педагогіки, викладач закладів вищої освіти, викладач предметів духовно-морального спрямування, сімейний психолог. Автор двох програм "Школа подружнього життя", яки отримали грифи МОН України, автор та керівник Всеукраїнського проєкту "Школа подружнього життя", керівник ГО "Моє покоління", пастор церкви "Нове життя" (Краматорськ).

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button