Для життя

3 практики для виховання задоволеності в епоху цифрових технологій

Термін «гедонічна бігова доріжка» протягом багатьох років використовувався у світі психології для опису нескінченного, неминуче марного пошуку задоволення для задоволення.

У сучасному світі, особливо в розвиненому світі, багато хто погодився на брехню, що бути задоволеним означає завжди добре виглядати та почуватися добре. Цифрові технології та соціальні медіа, зокрема, посилили та увічнили цей міф. Наше безперервне гортання та клацання стали нашою загибеллю, оскільки ми опиняємось у нескінченній петлі порівнянь, що призводить до презирства та, зрештою, до повного відчаю. Але Бог запрошує нас до іншого життя. Ось три способи, як розвивати задоволеність у цифрову епоху.

Ви насправді не хочете того, що думаєте, ви хочете

Чому ви хочете те, що хочете?

Та машина.

Той кіт.

Той будинок.

Той чоловік.

Схожі статті

Чому? Звідки береться бажання? Письменник Люк Бургіс, запозичуючи роботу французького філософа 20-го століття Рене Жирара, зазначає, що велика частина людських бажань не народжується зсередини, а скоріше створюється та керується зовнішніми силами. За словами Жирара, це «міметичні» бажання, як «мімікрія». За словами Бургіса, «цінність об’єктів не є об’єктивною — вона суб’єктивна… ми надаємо цінність речам (і, отже, бажаємо їх) відповідно до того, чого хочуть інші люди». Отже, знову ж таки, чому ви хочете те, що хочете? Якщо це звичайні речі в житті та культурі, є хороший шанс, що ви хочете їх, тому що інші також хочуть їх; або у інших вони вже є.

Один зі способів рухатися до задоволення — це викрити наші міметичні бажання. Назвати їх іменами — це спосіб позбавити їх влади, яку вони часто мають над нами.

«Я думаю, що я дійсно хочу цю машину, тому що він хоче цю машину».

«Мені здається, я дійсно хочу цю кішку, тому що вона має цю кішку».

«Я думаю, що я справді хочу цей будинок, тому що він хоче цей будинок».

«Я думаю, що насправді хочу дружину, тому що в нього є дружина».

Псалмоспівець пише в Псалмі 37:4: «Хай Господь буде розкіш твоя, і Він сповнить тобі твого серця бажання!». Це шлях до задоволення. Переорієнтовуючи наші бажання на Самого Бога, ми налаштовуємося на отримання саме того, чого прагнемо. Іншим способом прочитати цей рядок псалма можна так: «Бажай Бога й отримай саме те, чого бажаєш». Але ми повинні бути чесними з собою. Бог не обов’язково є найглибшим бажанням нашого серця більшу частину часу. Саме тут життя в поклонінні є надзвичайно важливим. Як зазначає письменник Джеймс К. А. Сміт, «поклоніння є ареною, на якій Бог змінює наші серця, змінює наші бажання та відновлює нашу любов».

Поклоніння змінює наші бажання. Ми прагнемо Бога. Ми отримуємо Бога.

Це одна з перших і основних практик, які ведуть до задоволеності в епоху цифрових технологій.

Звільнення від обмежень

Одним із найбільш забутих і водночас небезпечних аспектів Інтернету є його безмежний простір. Мережа — це місце без обмежень, велике й нескінченне море вмісту, що з кожною секундою стає все ширшим і глибшим. Але відсутність обмежень не звільняє, як можна було б припустити. Відсутність обмежень насправді паралізує. Численні дослідження показали, що коли маленьких дітей розміщують на ігровому майданчику без фіксованих меж, вони, як правило, грають в одному фіксованому місці. Але якщо їх розмістити на ігровому майданчику з чіткими межами, вони, як правило, вільно бігають у межах, впевнено пересуваючись у межах безпеки.

Середній користувач смартфона проводить 3 години на день за телефоном, розблоковуючи його 150 разів на день. Понад 80 % американців визнають, що їм було б важко провести цілий день без смартфона. Майже 90 % американців зізнаються, що перевіряють свій телефон протягом години після пробудження та протягом години перед сном. Ми залежні від наших цифрових пристроїв. Слово «наркоман» походить від латинського кореня, що означає «раб». Наша залежність – це поневолення. Відсутність цифрових обмежень у нашому житті ув’язнила нас у камеру одиниць і нулів.

Ув’язнені ніколи не бувають задоволені. Обмеження можуть звільнити нас від поневолення. Прихильність до цифрових детоксів може бути надзвичайно корисним способом обмежити використання цифрових технологій і, таким чином, знайти свободу, яка веде до задоволення. Письменник Енді Крауч пропонує одну годину на день, один день на тиждень і один тиждень на рік відчути життя повністю, без посередництва цифрових технологій. Це практика, яку я намагався застосувати у своєму житті, і це призвело до більшого та глибшого рівня задоволення.

Прийміть слабкість

Павло написав свого листа до Филип’ян, перебуваючи під домашнім арештом у Римі. Це тюремний лист. Як ми вже з’ясували, в’язні рідко бувають задоволені. Але Павло є винятком. У Посланні до Филип’ян 4:11 він пише: «Не за нестатком кажу, бо навчився я бути задоволеним із того, що маю».

Із того, що маю.

Це пряма конфронтація з духом цифрової епохи, і зокрема соціальних медіа, де (майже) все — це зовнішній вигляд. У пошуках цифрового впливу та більшої кількості лайків, ретвітів і поширень ми ретельно, методично та старанно створюємо певні наративи та персонажі в Інтернеті. Ми створюємо онлайн-обставини, вірячи, що галас у соціальних мережах зробить нас задоволеними. Але Павло має зовсім інший погляд.

«Умію я й бути в упокоренні, умію бути й у достатку. Я привчився до всього й у всім: насищатися й голод терпіти, мати достаток і бути в недостачі. Я все можу в Тім, Хто мене підкріпляє, в Ісусі Христі» (Филип’ян 4:12-13).

Навіть під час голоду та потреби Павло відкрив секрет задоволення — Бог зміцнює нас, навіть у нашій слабкості та в нашій нестачі, навіть коли наше реальне життя зовсім не схоже на прикрашене життя інших у Instagram. Ось чому Павло у своєму посланні до Коринтян пише: «Краще я буду хвалитись своїми немочами, щоб сила Христова вселилася в мене. Тому любо мені перебувати в недугах, у прикростях, у бідах, у переслідуваннях, в утисках через Христа. Коли бо я слабий, тоді я сильний.». (2 Коринтян 12:9-10).

В Інтернеті слабкість має бути прихована неглибоким і тонким шаром сили. Але задоволення в епоху цифрових технологій можна знайти в тому, щоб прийняти свої слабкості, визнати свої недоліки, бути чесним щодо труднощів і, зрештою, отримати задоволення від того, як вони наближають нас до Христа, Який є нашою силою, через Якого все можливо.

Автор: Джей Й. Кім

Джерело: crosswalk.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!