Проза

Ну… майже

Майже. Жахливе слово в будь-якій мові.

«Майже» відноситься до однієї компанії з «приблизно», «наступного разу», «якщо б тільки» і «біля». В цього слова присмак намагань, яких спіткала невдача, і невміло використаних можливостей. «Майже» – це лише вдячність в наказі, це гра в дублюючому складі, це лавка запасних, це друге місце в змаганні, це підгоріла випічка.

Майже – це те, що вислизнуло: розпродаж, що тільки що завершився; ризиковане підприємство, що майже окупилося. Майже…

Скількох людей ви знаєте, чиї претензії на славу зосереджені на «майже»?
– Я вам коли-небудь розповідав, як мене майже вибрали Підприємцем року?
– Кажуть, що він майже потрапив у вищу лігу.
– Я піймав сома, який більший за мене! Ну… майже більший…

Скільки живуть люди, стільки ж існує «майже». Люди, які майже виграли бій, майже покорили вершину, майже зробили відкриття.

Одне з найвідоміших «майже» в Біблії – у Пилата. Так, він втратив те, що було набагато значнішим, ніж велика риба чи присуджений приз.

Він ледве не здійснив найвеличніший в історії акт милосердя. Він майже звільнив Сина Божого, майже зупинився на рішенні виправдати Христа, майже! У нього була влада. В нього була можливість вибору. Він носив каблучку з печаткою. Право звільнити Сина Божого була в його руках… і він зробив це… майже.

Майже! Як часто ці п’ять жахливих букв опиняються в епітафіях відчаю?

«У нього майже вийшло…» «Вона майже погодилась залишитись з ним». «Вони майже домовились почати все спочатку». «Ми майже виконали цю роботу». «Він майже став християнином».

Що робить майже таким могутнім словом? Чому між: «він майже» і «він зробив» існує такий великий розрив?
У випадку з Пилатом нам не потрібно ходити далеко, щоб найти відповідь. В двадцять третьому розділі Євангелії Луки є точне пояснення даного випадку. Давайте послухаємо:

«Він же втретє промовив до них: «Яке ж зло вчинив Він? Я нічого, що на смерть заслуговувало б, на Нім не знайшов. Отже, я покараю Його й відпущу.

А вони сильним криком свого домагалися, та вимагали розп’ясти Його. І взяв гору крик їхній та первосвящеників».

Ви праві, лікарю Лука. Їхні крики переважали. І, в результаті, торжествувала Пилатова гордість. Тріумфувала Пилатова спрага влади. Страх Пилата отримав верх.

Але ви не знаєте, їхні голоси були не єдиними. Було, принаймні, три інших голоси, які Пилат не міг не чути.
Він не міг не чути голос Ісуса… П’ять разів Пилат відкладав рішення, сподіваючись вплинути на чернь і батогом, і пряником. Але Ісуса знову і знову відправляли до нього. Пилат залишався з Ним віч-на-віч і тричі розмовляв наодинці з цим Назарянином, Який приваблював до Себе, прийшов у світ свідчити про правду. «Що є правда?» – риторично запитував Пилат (а що, якщо запитання було щирим?) Ісус мовчав, але Його мовчання було голоснішим за вимоги натовпу. Однак Пилат не почув.

Не почув він голосу дружини. Вона благала його «нічого не робити цьому Праведнику! Я сьогодні в сні багато постраждала через Нього». Будь хто мав би зачекати і поцікавитися про причину такого сну, який змусив знатну даму назвати праведником особу з маленького містечка в Галілеї. Але Пилат не почув.

Він міг дослухатися до власного голосу. Без сумніву, він умів бачити те, що ховається за фасадом: «Ви нікчемні людиська, Анна і Кайяфа, киньте свою напускну відданість; знаю я, в чому ваші інтереси». Напевно, сумління твердило Пилату: «Цей чоловік не зробив нічого злого. Можливо, трохи містики, але це не причина, щоб Його повісити».

Нерішучий Пилат. Він міг би почути і інші слова, але не чув, вірніше чув, але «майже».
Чув не до кінця. Голоси Зла отримали перемогу.

Дійсно, голос Зла часто торжествує. Впізнаєте його вмовляння? «Одного разу нічого не буде». «Вона ніколи не дізнається». «Інші роблять речі і гірші». «Послухай, не будь ханжею».

Риторика його міркувань не має кінця. Батько неправди тихо наспівує і вмовляє. Як мандрівний коробейник, він обіцяє місяць з неба і визволення від нещасть. «Приходьте, не соромтесь. Спробуйте мій напій задоволень і заспівайте мою пісню почуттів. В кінці кінців, хто знає майбутнє?»

Між тим, Бог ніколи не вступає в словесну перепалку з батьком неправди. Істині не потрібні крики. Бог досконалий, існує вічно і спокійно свідчить. Жодних трюків, жодної показухи, жодних спокус, простий відкритий доказ.

Більше про нерішучість:

Нерішучий Пилат пізнав важкий шлях тому, що позиція «майже» є самогубною. Переможуть інші голоси. Їхня приманка дуже спокуслива. Їхній заклик дуже привабливий. До того ж, Пилат дізнався, що не має пекла темнішого, за пекло докорів сумління. Мий руки хоч тисячу разів, – це не звільняє тебе від провини втраченої можливості. Простити себе за те, що ти міг би зробити, – це одне. Намагатися простити себе за те, що ти міг би зробити, але не зробив, – це інше.

Ісус знав це з самого початку. Для нашого власного блага Він вимагав і вимагає абсолютного послуху. В Його промовах ніколи не було місця для «майже». Ви або з Ним, або проти Нього. З Ісусом «приблизно» має стати «точно». «Інколи» має стати «завжди». «Якщо б тільки» має стати «не дивлячись на». «В наступний раз» має стати «на цей раз».

В Ісуса ніколи не було місця для «майже» і тепер немає.
Можливо, «майже» має значення в грі «підковки», але, що торкається Месії, «майже», все одно, що «ніколи».

Макс Лукадо 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!