Актуальне

Немає такого світу, як постправда

У 2016 році словом року за Оксфордським словником було «постправда», тому що саме тоді це слово почало з’являтися в багатьох статтях про політичні рухи в Сполучених Штатах та Європі.

Офіційне визначення звучить так: пов’язані з обставинами або позначають обставини, за яких об’єктивні факти мають менший вплив на формування громадської думки, ніж апелювання до емоцій та особистих переконань.

У світі постправди почуття перевершують факти, а особиста суб’єктивність важливіша за об’єктивну реальність. Через шість років ми пливемо в культурних водах постправди і намагаємося, щоразу важче, утримати суспільство разом, коли навіть основні угоди щодо природи істини та реальності стають суперечливими.

Хто опирається істині?

Парадокс занепалого людства полягає в тому, що ми любимо і ненавидимо правду. Ми прагнемо за істиною, як жебраки, які жадають чогось істотного, навіть зневажаючи правду, як міні-тирани, які обурюються будь-якою ідеєю, що може бути хтось чи щось, що має владу над нами. Наше прагнення до правди веде до легкого прийняття брехні.

Чому ми опираємося правді? Бо глибоко в нашій душі – бажання бути господарями своєї долі, а правда дуже часто стає на заваді. Істина стоїть поза і над нами. Істина не схиляє коліна перед нашими уподобаннями, незалежно від того, яку мову Орвелла ми використовуємо, евфемізми, які ми використовуємо, чи займенники, на яких ми наполягаємо.

Як писав Джон Вебстер:

«Правда про світ – це щось проти нас, те, що ми не можемо підкорити. Істину не можна наказати; натомість вона наказує нам. Це змушує нас визнати, що світ і ми всередині світу є такими, якими є, незалежно від нас. Істина блокує винахід; коли ми досягаємо істини, ми досягаємо межі своєї волі. І саме тому, що правда є таким бар’єром проти нас, ми повинні шукати способи її обійти. Ми повинні тікати від істини».

У сучасному світі ми бачимо дві поширені стратегії втечі від істини.

Стратегія №1: Релятивізуйте істину

Один зі способів обійти істину — релятивізувати її на основі нашого досвіду. Ось чому сьогодні ми багато чуємо про «говорити свою правду» або «жити своєю правдою», наче слово «правда» тепер є лише синонімом «точки зору» або «досвіду».

Так, ми повинні звільнити місце для того, щоб ділитися своїми поглядами та розповідати про свій досвід. Але якщо наша тенденція полягає в тому, щоб прикрашати «правду» прикметниками на кшталт мій і ваш, а ніколи не, ми порушуємо саме визначення «правди» для початку. «Правда» — це те, що правильно незалежно від часу, ситуації чи обставин. Для молодих це так само як і для старих, для сьогодні, як і для вчора.

Крім того, коли ми думаємо про істину виключно в особистих термінах, ми пропускаємо пригоду шукати й знаходити щось за межами нашого серця. Більша пригода настає, коли ти знаходиш щось за межами моєї точки зору та свого досвіду — істини, які ми не винайшли чи адаптували під себе, але істини, які ми відкрили, до яких ми пристосовуємось.

Стратегія №2: Втеча від правди

Другий спосіб втекти від істини — масування правди, поки вона не перестане становити загрозу тому, як ми хочемо жити.

І тому ми навертаємо правду до своїх цілей, інструменталізуючи її для своїх цілей. Ми крутимо слова, поки правда не послужить нашим власним проєктам побудови царства.

У світі, де домінують соціальні мережі, імідж – це все. Ми говоримо, що сприйняття – це реальність, але це не так. І чим більше ми замінюємо суть шоу, тим уразливішими ми стаємо перед брехнею, що правду можна масувати та керувати, безпечно тримаючи на відстані від наших повсякденних рішень.

Христос Правда

Християнство відкидає будь-які спроби релятивізувати або спотворювати істину, так само як воно відкидає будь-яку пропозицію, яка зводить істину до закону, образу, пропозиції чи якоїсь об’єктивної сили природи без посилання на Бога. Християнство ставить перед нами Особу, Того, Хто стверджує, що є Істиною, не просто однією істиною з багатьох, а живим втіленням істини, яку ми шукаємо, Тією, Хто є основою для всіх інших істин.

У світі, повному ілюзій, під владою Злого — батька брехні — Син Божий свідчить про істину. Він розкриває всі людські претензії, б’є передсмертний дзвінок для лицемірства і викриває сили руйнування, які сіють хаос і псують добрий світ Божий. Його слова шокують. Його голос прокидається. Він приходить, щоб спасти грішників, які різними способами є і обманщиками, і обдуреними. Син не дає неправдивого свідчення, але силою Духа показує славу свого Отця.

Ісус з Назарету є Правдою, яка дає життя. І цей Спаситель говорить і говорив через Слово, яке свідчить про його ідентичність. «Освяти їх у правді»,— молився він за своїх учнів; «Твоє слово – правда» (Івана 17:17). Це правда, яка робить нас вільними.

Свідок істини

Мати ім’я Христа – це свідчити про істину у світі, який схильний вірити в брехню.

  • Ми свідчимо про красу imago Dei у кожній людині, незалежно від її етнічної приналежності, віку, країни походження чи соціального статусу.
  • Ми свідчимо про святість усього людського життя, включно зі зростаючим життям, укладеним в жіночому лоні.
  • Ми свідчимо про доброту створеного порядку, виступаючи проти безпідставного знищення Божої доброї землі, так само як ми протистоїмо філософіям та ідеологіям, які завдають шкоди чоловічому і жіночому тілам під виглядом «інклюзивності» або «свободи».
  • Ми засвідчуємо правду, коли закликаємо політичні партії до відповідальності за їхні претензії та брехню, якими б благородними не були їхні справи.
  • Ми свідчимо про істину, коли підкоряємо нашу науку красі й авторитету Бога як автора Святого Письма, навіть коли було б легко вирватися з важких заповідей Біблії й стати, за словами К’єркегора, «цілуючими Юдами» — послідовники, які зраджують Христа з тлумаченням.
  • Ми свідчимо про істину, коли прагнемо відокремити правду від помилки, утримуючись від наклепів на братів і сестер у Христі та від поширення брехні, як вогонь, через наші губи в розмові або пальці в інтернеті.

Немає світу постправди

Свідчення правди може бути виснажливим у світі, який накопичує купу брехні на брехню. Але Олександр Солженіцин мав рацію: одне слово правди переважає весь світ.

Брехня впаде. Реальність відродиться.

Оксфордські словники, можливо, зробили «постправду» словом року у 2016 році, але не існує такого поняття, як «світ постправди» чи «суспільство постправди». Є лише ті, хто ігнорує правду, і ті, хто прагне привести себе у відповідність з нею. І тому, як ніколи, ми повинні молитися про благодать, свідчити про істину Христа з любов’ю Христа, з вірною надією на результат, забезпечений Спасителем, чия п’ята розгромила батька брехні.

Автор:

Джерело: thegospelcoalition.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button