Актуальне

Негативна упередженість: Чому людей приваблюють погані новини та теорії змов?

Читаючи газету чи дивлячись новини або проводячи час у Facebook чи YouTube, ви, мабуть, помітили, що там є непропорційно більше негативних новин, ніж позитивних. Психологи пов’язують це явище з тим, що називається «негативна упередженість» (negativity bias). Негативна упередженість не обмежується лише сприйняттям ЗМІ, але проявляється і в наших особистих стосунках, наших робочих стосунках і навіть у нашому світогляді.

У дуже відомому дослідженні [1], Рой Баумейстер разом з двома іншими психологами виявив дуже важливий психологічний принцип: погані речі мають сильніший вплив на нас, ніж хороші речі. Одне експериментальне дослідження показало, що люди реагують швидше на негативні слова, ніж на позитивні слова [2]. Економісти помітили цей самий принцип із «відразою до втрат» [3] – тенденцією людей бути більш чутливими до втрат, ніж до доходу. Типовим правилом є те, що втрати вдвічі важливіші за дохід. Втрата 50 доларів, швидше за все, зменшить ваше щастя на стільки ж, наскільки дохід в 100 доларів збільшить ваше щастя. Але загальна суть полягає в тому, що негативні події мають на нас сильніший вплив, ніж позитивні.

  • Читайте також

    Лише 11% українців можуть відрізнити правдиві новини від фейків
    В Україні лише 11% громадян можуть правильно відрізнити правдиві новини від дезінформації. Про це свідчать результати соціологічного опитування USAID-Internews “Ставлення населення до ЗМІ та…

     

Оскільки люди мають негативну упередженість, вони швидше звертають увагу на негативні події. Цим можна пояснити, чому в засобах масової інформації є стільки негативних новин – ЗМІ просто надають новини, які слухачі люблять споживати. Негативне упередження також може пояснити популярність теорій змов. Коли ми чуємо, що злий уряд створив біологічну зброю або що мільярдер хоче насильно імплантувати чіп за допомогою вакцинації, це звучить набагато страшніше, ніж альтернативне пояснення вірусу який виник природнім шляхом або банальної необхідність захиститися від цього вірусу.
Для боротьби з негативним упередженням варто зменшити споживання негативних новин, припинити слідкувати за теоріями змов і просто бути вдячними за хороші речі, які ми маєте у своєму житті. Як нас навчає Біблія: «Подяку складайте за все» (1 Солунян 5:18).
Джерела:
[1] Baumeister, R. F., Bratslavsky, E., Finkenauer, C., & Vohs, K. D. (2001). Bad is stronger than good. Review of General Psychology, 5(4), 323-370.
[2] Trussler, M., & Soroka, S. (2014). Consumer demand for cynical and negative news frames. The International Journal of Press/Politics, 19(3), 360-379.
[3] Kahneman, D., & Tversky, A. (1979). Prospect Theory: An Analysis of Decision under Risk. Econometrica, 47(2), 263-292.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button