Домашня » Актуальне » Наука і релігія несумісні?

Наука і релігія несумісні?

0
Поширень
Pinterest Google+

Згідно даних Дослідницького центру Pew Research Center, з 7 мільярдів людей, які населяють Землю, 5,8 мільярда вважають себе послідовниками тої чи іншої релігії. Християнами називають себе 31,5%, або більше 2 мільярдів людей.

Часто можна почути, що релігія – це результат невігластва, і що тому серед освічених людей віруючих набагато менше, а серед вчених і взагалі мало. Тим не менше, схоже, до цього часу не проводилося глобальних досліджень відносно кількості віруючих в науковому середовищі. І тому є постійні спекуляції на цю тему.

Соціологи університету Райса протягом 4-х років (2011-2015) проводили масштабне опитування серед практикуючих фізиків і біологів у восьми країнах – Франції, Великобританії, Гонконзі, Індії, Італії, Тайвані, Туреччині і США, в ньому взяло участь більше 9 тисяч вчених різної статі, віку, релігійних поглядів і статусу. Вибір наукових областей був невипадковим – саме фізика і біологія найтісніше пов’язані з питаннями походження людини і Всесвіту, саме в них існують протиріччя між релігійними і науковими поглядами.

Але, як показало дослідження, далеко не всі вчені вважають, що наука і релігія конфліктують між собою. І значна частина опитаних вчених вважають себе віруючими. Процентне співвідношення виявилось абсолютно різним у різних країнах. В Туреччині вчених з атеїстичними поглядами виявилося 6%, з агностичними 9%, з теїстичними 85%. В США частки розділилися майже наполовину – атеїстів 35%, агностиків 29% і теїстів 36%.

Дослідження виявило, що у більшості з цих країн вчені менш релігійні в порівнянні з населенням країни в цілому. Але і є виключення – наприклад, в Гонконзі серед вчених виявилося 54% віруючих, у той час як серед населення країни називають себе віруючими лише 20%.

Потім серед тих, які відповіли на запитання анкети, автори дослідження відібрали 600 чоловік, з якими провели поглиблене інтерв’ю. Говорили про взаємовідносини між релігією і наукою, про те, чи впливає релігія на формування плану дослідження, а також про етичні аспекти наукової діяльності. Як виявилось у ході інтерв’ю, багато вчених не бачать жодного конфлікту між своїми науковими і релігійними поглядами і вважають, що наука і релігія можуть не лише співіснувати, але і доповнювати одна одну.

Олексій Калько

Попередня стаття

Глави церков України закликали до молитви за перемогу і мир

Наступна стаття

Віра – основа життя

Немає коментарів

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *