Здоров'я

Наша вражаюча імунна система: більше, ніж захист

Імунна система служить не тільки для «захисту» від хворіб. Імунна система була розроблена, щоб взаємодіяти з мікробами та очищати організм від старих, вмираючих, мертвих червоних кров’яних тілець і бактерій навіть у світі до гріхопадіння. Імунна система в світі до гріхопадіння (Гиллен і Шервін 2013) працювала, щоб допомогти розвитку тіла; в світі після гріхопадіння вона також захищає від патогенів. Саме так більшість біологів-креаціоністів розглядають імунну систему.

Анотація

Швидше за все, імунна система була закладена в первісному дизайні людського тіла. Вихід 20:11 та інші вірші показують нам, що Бог завершив Своє творіння за шість днів. Отже, людське тіло та його функціональні частини, включаючи компоненти імунної системи, повинні були бути частиною початкового творіння. Бог сказав, що все, що Він зробив, було дуже добре (Буття 1:31). Оскільки до едемського гріхопадіння й наступного прокляття не було ніяких патогенних мікроорганізмів (мікробів), паразитів або хворіб, імунна система, можливо, функціонувала по-іншому в світі, не заплямованому гріхом і смертю.

Імунна система служить не тільки для «захисту» від хворіб. Імунна система була розроблена, щоб взаємодіяти з мікробами та очищати організм від старих, вмираючих, мертвих червоних кров’яних тілець і бактерій навіть у світі до гріхопадіння. Є толл-подібні рецептори в імунній системі, які мають «сенсорну» функцію, а також захисні функції у тварин і людей. Частина імунної системи, як патчі (бляшки) Пейєра в шлунково-кишковому тракті сприяє нормальному розвитку кишківника та регулює нормальний мікробіом. Розглянемо вівчарку, призначену для взаємодії з вівцями (стадом); вони «захищаються» зубами, коли хижак (наприклад, вовк) наближається. Імунна система в світі до гріхопадіння (Гиллен і Шервін 2013) працювала, щоб допомогти розвитку тіла (далі буде обговорюватися); в світі після гріхопадіння вона також захищає від патогенів. Саме так більшість біологів-креаціоністів розглядають імунну систему.
Імунологія — це та галузь біології, яка включає в себе вивчення як влаштований організм, щоб захиститися від збудників хвороби, які називаються патогенами. Слово «імунітет» походить від латинського слова, яке означає «свобода або захист від податків або тягарів». Ця дивовижна система бореться з хворобою таким витонченим способом, що навіть сама обдарована уява не може уявити собі такі неймовірні функції. У сучасному світі (після гріхопадіння) основна роль нашої імунної системи полягає в розпізнаванні патогенів і паразитів, а потім в їхньому знищенні. Три основні методи руйнування включають «ванни» їдких травних ферментів, які викликають швидку перфорацію мікроскопічними отворами, покривають мікроорганізми липкими білками й, нарешті, поглинання макрофагами (амебоподібними клітинами). Крім того, імунна система призначена для запобігання розмноження мутантних клітин, таких як різні види раку. Коли ця система виходить з ладу або коли межа порушується, це може призвести до локалізованих або системних інфекцій або, що ще гірше, смерті.

імунна система
Малюнок 1. Основні органи імунної системи.Короткий огляд семи основних органів імунної системи.Джерело: Wikimedia Commons
імунна система
Малюнок 2. Клітини імунної системи. Різні клітини і їхня участь в імунних функціях. Джерело: Wikimedia Commons

Імунна система: призначена для взаємодії з мікробами

Імунна система1 діє як захисна фізична і біохімічна оболонка навколо людського тіла, захищаючи від мікробів кожен день (мал. 1). Вона забезпечує невидимий бар’єр для неспецифічних і специфічних патогенів. Такі хвороби, як малярія, MRSA (інфекція метициллін-резистентного Стафілокока золотистого ), вірус Західного Нілу (лихоманка Західного Нілу), інвазивні «плотоїдні» бактерії (лепра), ВІЛ, пташиний грип та патогенна кишкова паличка, загрожують людям у сучасному проклятому світі (Буття, 3). Імунна система була розроблена як головний захист організму не тільки від бактерій і вірусів, але й від грибків, паразитів і токсинів. Вона служить невидимим кордоном слизових оболонок, сильними хімічними речовинами і білками, які захищають нас від нових і старих хворіб. Ми також можемо уявити її як парасольку, що захищає нас від постійного «дощу» бактерій, грибків, паразитів і токсинів. Ступені імунної системи включають шкіру та слизові оболонки, першу лінію захисту; лейкоцити як друга лінія захисту (мал. 2); і антитіла як третій рівень захисту. Імунна система включає лімфатичні залози, лімфатичні вузли, селезінку, кістковий мозок, мигдалини та аппендикс.
Згідно 1-го розділу Буття, все творіння було оголошене хорошим або дуже хорошим. Ясно, що до едемського прокляття в 3-му розділі книги Буття не було патогенів та паразитів. Отже, чи створив Творець імунну систему після гріхопадіння людини, коли прокляття було реалізовано (Буття 3)? Імунна система, ймовірно, була включена в оригінальний дизайн людини. Хоча ніхто не знає напевно, можливо, що імунна система була б корисна для організму навіть в ідеальному світі, тому що без імунної системи та її компонентів, таких як макрофаги, організм не зміг би очистити себе від зношених клітин крові (близько 200 мільярдів в день) та іншого сміття, утвореного в результаті апоптозу (Toртора, Функе та Кейз, 2013, стор. 494-495). Хіба Бог створив імунну систему, знаючи, що вона знадобиться нам для боротьби з патогенами після гріхопадіння? Чи було неминуче, що ми зіткнемося з мікробами? Це питання, над якими роздумували вчені-креаціоністи. Імунолог-креаціоніст доктор Джозеф Френсіс передбачає замість того, щоб розглядати імунну систему, яку ми знаємо сьогодні — як систему захисту від мікробів, — бачити  її скоріше як сенсорну систему, призначену для взаємодії з корисними мікробами. Звичайно, наша імунна система в даний час має справу із зіпсованим і проклятим світом навколо нас, і частини імунної системи, як і інші системи організму, вже не досконалі. Проте, ми бачимо те, що ми вважаємо залишками оригінального дуже хорошого творіння. Наприклад, вчені припускають, що наша імунна система спочатку була створена для взаємодії з мікробами, такими як корисні бактерії та ін.

Хороші мікроби!

БІЛЬШЕ 95% ВСІХ БАКТЕРІЙ НЕ КЛАСИФІКУЮТЬСЯ ЯК ТАКІ, ЩО ВИКЛИКАЮТЬ ЗАХВОРЮВАННЯ.
Щоб оцінити цю освіжаючу недарвіністську перспективу, ми повинні зрозуміти, що більшість бактерій корисні для навколишнього середовища та для нас. Засоби масової інформації приділяють занадто багато уваги руйнівним хворобам, викликаних патогенами, хоча більш 95% всіх бактерій не класифіковані як такі що викликають хвороби. Так само переважна більшість найпростіших вільноживучі, або мутуалісти. Без великих мутуальних популяцій корисних бактерій у нашому кишечнику ми були б нездатні перетравлювати речовини й засвоювати сполуки належним чином.Іноді ми читаємо, або чуємо про спалах інфекції кишкової палички, яка викликала серйозне захворювання, і все ж із ~170 існуючих штамів менше десятка фактично класифікуються як патогенні. Решта 150 + штамів є корисними. Насправді, більшість з них виконують цінну роботу в синтезі вітаміну В. B-комплекс ніацину, рибофлавіну та вітаміну К, всі вони походять з популяції Е. coli в нашому кишківнику. Крім того, кишкові бактерії допомагають нам розщеплювати макроелементи та сприяють їхньому засвоєнню в організмі.
Дослідження показують, що корисні бактерії (нормальна мікробіота2), які ми отримуємо при народженні, можуть навіть допомогти в нормальному розвитку нашого кишківника. Дослідження з використанням тварин без мікробів показали, що якщо вони виростали без бактерій та інших мікроорганізмів, включаючи найпростіші, які зазвичай виявляються в кишківнику, особини не розвиваються нормально. В одному дослідженні вчені знищили бактерії в кишківнику мишей в дуже молодому віці. Їхній кишківник не розвивався належним чином, і у цих «безмікробних» мишей спостерігався атиповий ріст. Крім того, не було належного кровонаповнення стінок кишківника кровоносними судинами. Це переконливо свідчить про те, що бактерії можуть направляти розвиток шлунково-кишкового тракту тварин і людей.
Нормальна мікробіота2 має симбіотичні відносини з господарем. Можливо, імунна система працює в нашій кишковій екосистемі, захищаючи деякі бактерії-симбіонти. Імунна система може допомогти у стримуванні шкідливих мікроорганізмів, які постійно конкурують з цими корисними бактеріями. Це називається мікробним антагонізмом: активне протистояння між двома популяціями бактерій. Суміжна область досліджень у мікробіології відома як пробіотики (введення живих мікроорганізмів у достатніх кількостях) може стимулювати імунну функцію, пригнічувати ріст патогенів та підвищувати стійкість до інфекції. Пробіотики в основному використовуються для повторного заселення товстого кишківника лактобациллами та іншими корисними видами бактерій. Поверхня шкіри людини, яка в основному суха, заселена солестійкими бактеріями, які займають певну екологічну нішу. Що станеться, якщо ці нормальні бактеріальні популяції стафілококів на шкірі будуть усунені, наприклад, за допомогою сильних антибіотиків? Як відомо будь-якому дерматологу, грибки, що призводять до стійкої інфекції, швидко займуть нішу, що звільнилася. Є ще кілька прикладів важливої, корисної роботи бактерій і найпростіших.
Біолог-креаціоніст доктор Джозеф Френсіс описує бактерії і віруси як «органосубстрат життя» або біоматрикс. З цього погляду бактерії та віруси розглядаються не стільки як окремі організми, скільки як «позаорганізменні органи», тобто засоби, за допомогою яких «вищі» організми задовольняють свої потреби. Дійсно, вся екосистема підтримується цим складним субстратом для обслуговування та ремонту. У моделі біоматриці Френсіс розглядає меншість хвороботворних бактерій і вірусів які виникли (1) через зміщення від їхнього початкового задуму і (2) через модифікацію їхньої біології, яка може включати мутацію. Первісна симбіотична функція цих організмів була порушена після гріхопадіння, і тепер вони є патогенами.
З досліджень, безсумнівно, випливає, що імунна система спочатку була розроблена для контролю гомеостазу в кишківнику і, можливо, в інших частинах тіла. Близько 10 років тому, дослідження Ракоффа-Наума та співавт.(2004), повідомили, що тoлл-подібні рецептори (TLR — це білки на поверхні сторожових клітин, які допомагають організму розпізнавати мікроби) відіграють вирішальну роль у захисті господаря від мікробної інфекції. Мікробні ліганди, розпізнані TLR, не є чимось унікальним для патогенів; як патогенні, так і хороші бактерії стимулюють TLR. Вони демонструють, що хороші, комменсальні бактерії розпізнаються TLR у нормальних умовах, і ця взаємодія відіграє вирішальну роль у підтримці кишкового епітеліального гомеостазу. Крім того, ми виявили, що активація TLR комменсальною мікрофлорою має вирішальне значення для захисту від пошкодження кишківника й пов’язаної з цим смертності. Ці результати розкривають нову функцію TLR — контроль гомеостазу епітелію кишківника та захист від пошкоджень — і дають новий погляд на походження взаємодії господаря та мікроба.
Імунна система до гріхопадіння, можливо, служила для того, щоб відчувати наше навколишнє середовище й направляти та взаємодіяти з хорошими (мутуалістичними та комменсальними) мікробами, які спочатку були надані нам, можливо, в якості поживних речовин і для контролю надмірного зростання непотрібних бактерій і грибків. Крім того, імунна система могла регулювати функціонування хорошого нормального мікробіому, поки «інфекція» не ввійшла в світ після гріхопадіння творіння та подальшого прокляття.

Аналогія з вівчаркою

імунна система
Малюнок 3. Колі пасе вівці
імунна система
Малюнок 4. Процес фагоцитозу макрофагом. Макрофаг поглинає бактерію в червоному кольорі. Джерело: Wikimedia Commons
Вівчарки (мал. 3) призначені для взаємодії з вівцями (стадом). Вівчарки (такі, як шелті й коллі) були виведені людиною, щоб пасти, спрямовувати та тримати овець «в лінії». Для цього вони використовують свої очі, гавкіт, інстинкт загону і т. д., щоб переконатися, що вівці в безпеці. Вони захищають зубами, коли до стада наближається загроза, в подобі вовка, койота або злодія. Подібним чином імунна система в світі до гріхопадіння працювала, щоб справляти позитивний вплив на розвиток організму, «випасаючи» нормальний мікробіом; у нинішньому світі вони також захищають від загроз, тобто патогенів.

Дизайн чудово створених макрофагів: фагоцитоз до та після гріхопадіння

 Фагоцитоз

Одним з ранніх спостережень, що стосуються імунної системи, була здатність імунної системи відрізняти «я» від «не-я». Спеціальні білі кров’яні клітини, звані фагоцитами, призначені для поглинання та перетравлення загарбників шляхом фагоцитозу (мал. 4 та 6). У тварин з відкритою або закритою системою кровообігу фагоцити контролюють тканини, рухаючись по всьому тілу. Відкриття захисної ролі фагоцитів було вперше помічене в голкошкірих, і стало важливою віхою в імунології. У 1882 році російський біолог Ілля Мечников3 зібрав на пляжі в Європі прозорі личинки морських зірок, проткнув їх шипами троянд і став чекати, що станеться (мал. 5 і 6). Через день він побачив, що на місці пошкодження скупчилися фагоцити. Шип у личинці морської зірки мало чим відрізняється від скалки, що пронизав шкіру людини, з погляду імунної системи, яка швидко реагує на антиген.
Фагоцитоз — це процес, при якому клітини поглинають частки як амеба (мал. 4). Людський організм використовує його як для очищення себе від старих і вмираючих клітин, так і для захисту від мікроба, паразита або токсину. Фагоцитоз (рhago — є; сyte — клітина; оsis — процес) — це процес поглинання твердих частинок фагоцитом або амебою з утворенням внутрішньої фагосоми (Вікіпедія 2013). Клітина або частка оточується цитоплазматичними розширеннями, званими псевдоподіями, які, врешті решт, зливаються. Таким чином, частинка виявляється оточеною мембраною, похідною плазматичної мембрани і в органеллі, аналогічній харчовій вакуолі в амеби. Ця вакуоль потім зливається з лізосомами (органеллами, що містять травні ферменти), так що захоплена частинка та травні ферменти все ще відділені від цитоплазми неперервною мембраною. Чотири основні фази фагоцитозу — це (1) хемотаксис, (2) адгезія, (3) захоплення та (4) травлення (мал. 4). Насправді фагоцитоз набагато складніше, і це один з процесів, які Майк Біхі міг би назвати незменшувано складними (Біхі 1996, стор. 102-103).

імунна система
Малюнок 5. Ілля Мечников зі своїм мікроскопом. Мечников був російським біологом, який першим досліджував імунну систему. У 1908 році Мечников отримав Нобелівську премію з медицини за свою роботу по фагоцитозу. Джерело: Wikimedia Commons
імунна система
Малюнок 6. Макрофаги. Макрофаги поглинають і перетравлюють клітинне сміття та патогенні мікроорганізми. Джерело: CDC
Клітини організму, які беруть участь у фагоцитозі, діляться на два основних види: нейтрофіли крові (доктор Мечников3 назвав їх «мікрофагами») і макрофаги тканин. Фагоцитарну дію  при мікроскопічному дослідженні запаленої тканини. Фагоцити притягуються до мікробних клітин, які вторглися, або іншим стороннім частинкам за допомогою процесу, званого хемотаксисом. Хемотаксис — це рух фагоцитів у відповідь на присутність хімічної речовини, яка часто продукована патогенним мікроорганізмомабо паразитом. Вступаючи в контакт з мікроорганізмами, лейкоцити поглинають багато з них подібно до того, як амеба оточує та перетравлює часточку їжі. При дослідженні гною під мікроскопом можна побачити мікроорганізми в цитоплазмі білих кров’яних тілець. Деякі бактерії можуть бути поглинені, але виходять, можливо, з руйнуванням фагоциту. Інші організми, такі як Mycobacterium leprae(паличка Хансена), можуть виживати та навіть розмножуватися всередині фагоцитів і переноситися ними, щоб оселитися в мієліновій оболонці периферичного нерву, а потім рости в більш прохолодних частинах тіла (ніс, пальці рук, пальці ніг).

Неспецифічні клітинні компоненти

Захисна дія лімфоцитів посилюється макрофагами. Макрофаги відіграють неспецифічну роль у тому, що вони поглинають не тільки бактерії та інші чужорідні частинки, але й лейкоцити. Ці фагоцитарні клітини є сміттярами/падальниками, які видаляють залишки бактерій, лейкоцитів і полісахаридних антигенів, коли інфекція переможена. Макрофаги — це фагоцитарні клітини, які зазвичай перебувають у стані спокою. Їхні фагоцитарні можливості значно збільшуються при стимуляції, щоб стати активованими макрофагами. Ця стимуляція відбувається головним чином при попаданні антигенного матеріалу. Проте цитокіни з антигенно активованих хелперних Т-клітин можуть також активувати макрофаги. Активовані макрофаги більш ефективні, їхній зовнішній вигляд також стає впізнавано іншим; вони стають більшими і, нібито “скуйовдженими”. Активовані макрофаги особливо цінуються за їхню підвищену здатність знищувати патогенні внутрішньоклітинні бактерії, такі як мікобактерії туберкульозу.

Лейкоцити: здатні захищати та очищати

Лейкоцити4 (WBC/white blood cells — білі кров’яні тільця, або лейкоцити) є клітинами з ядром та не містять гемоглобіну. Вони не такі поширені, як еритроцити (RBCs/red blood cells — червоні кров’яні тільця). Ще одна цікава відмінність між ними виявляється при порівнянні їхнього руху. Еритроцити не можуть рухатися самостійно, їх просто несе потік крові. Більшість лейкоцитів, проте, можуть рухатися самостійно. Опинившись у тканинних просторах, лейкоцити притягуються до мертвих клітин або чужорідних матеріалів шляхом хемотаксису. Наприклад, коли бактерія або вірус потрапляє в тканини, лейкоцити виходять з кровотоку шляхом диапедезу, проходження лейкоцитів через пори кровоносних судин в тканинні простори. Їх притягує хемотаксис аж до точки зараження. Таким чином, лейкоцити можуть отримати право на атаку. Насправді, вони демонструють амебоподібний рух, розширюючи свої псевдоподії та входять в інфіковану тканину.
Є насправді п’ять різних видів лейкоцитів, всі з конкретними завданнями. Ці п’ять видів групуються в дві основні категорії: гранулоцити (нейтрофіли, еозинофіли, базофіли) і агранулоцити (лімфоцити та моноцити). За своєю природою вони прозорі, й повинні бути пофарбовані для мікроскопічного спостереження. Лімфоцити трохи більше еритроцитів і є другим найбільш поширеним типом лейкоцитів. Вони мають невелике, темне ядро з невеликим обідком цитоплазми. За допомогою мікроскопа ви часто бачите тільки ядро або навколишнє тонке біле кільце.
Перший гранулоцит, нейтрофіл, є найбільш поширеним лейкоцитом. Нейтрофіл відрізняться тим, що його ядро має декілька частин. Крім багатопелюсткового ядра, гранули в нейтрофіла досить дрібні й не дуже щільні. Ці клітини борються з інфекціями шляхом фагоцитозу, поглинаючи бактерії, інші мікроби, аномальні клітини та чужорідні тіла, що заражають тканини. Було підраховано, що вони можуть поглинати близько 10 бактерій перед тим, як вмерти. Моноцити слідують за нейтрофілами під час інфекції. Вони є найбільшими лейкоцитами, і їх кількість збільшується тільки після зараження. Вони мають ниркоподібне ядро в формі квасолі та більше цитоплазми, ніж лімфоцити. Ці клітини руйнують організми, які вторгаються, і чужорідний матеріал шляхом фагоцитозу. На відміну від нейтрофілів ці клітини «сильніші»: за оцінками, вони можуть поглинути близько 100 бактерій протягом свого життя. Моноцити стають макрофагами, коли вони дозрівають і зазвичай мігрують з кровотоку та поселяються в тканинах. Коли вони живуть у тканинах, їх називають «фіксованими» макрофагами “великими їдоками”. У наших легенях, глибоко в плоскому епітелії, знаходяться дуже тонкі «пилові клітини». Ці клітини — блукаючі макрофаги, що живуть у тканині та поглинають пил, який потрапляє в наші легені.
Базофіли — найрідкісніші (менше 1%) лейкоцити. Вони мають дволопатеве ядро та пофарбовані синім гранули. Їхні гранули містять гістамін, гепарин та інші хімічні речовини. Гістамін сприяє запаленню, зокрема розширенню судин, і стимулює імунну відповідь. Гепарин дозволяє контролювати місцеву кровонаповнення, дозволяючи рекрутувати додаткові лейкоцити в ділянку. На додаток до їхньої ролі в запальній реакції, базофіли грають ключову роль у зовнішніх паразитарних інфекціях (такі як кліщі та москіти) і в алергічних реакціях залучаючи імуноглобулін Е загальний. Базофіли живуть не довго, зазвичай кілька годин або днів.
 Еозинофіли є рідкісними фагоцитарними клітинами, але необхідні для боротьби з паразитами, особливо червами. Вони мають дволопатеві ядра, і їхні гранули забарвлюються червоним кольором із плямою Райта, звідки і їхня назва («еозин» означає «червоний»). Вони зменшують запалення. Вони також збільшуються в кількості під час паразитарних інфекцій. Еозинофіли виділяють ферменти, які вбивають або контролюють паразитів, таких як малярійні найпростіші, стрічкові черви, круглі черви і двовустки. Еозинофіли також мають деякий вплив на Plasmodium falciparum, причину злоякісної малярії. Проте їхня дія менш ефективна, ніж їхня здатність фагоцитувати червів. Часто потребується десятки еозинофілів для того щоб атакувати, фагоцитувати та вбивати паразитів (Робертс, Яновий-мол. та Надлер 2013).

Перед гріхопадінням: макрофаги в селезінці

Очищення сміття та клітин крові

Селезінка класифікується як орган імунної системи й тісно пов’язана з кровоносною та лімфатичною системами (мал. 6). Це черевний орган, який знаходиться між нижньою частиною шлунка та діафрагмою. У поперечному перерізі селезінки можна побачити різні оболонки й шари тканин. Вона покрита зовнішньою, серозною оболонкою, яка змащує зовнішню частину селезінки серозною рідиною, щоб захистити її від тертя об інші внутрішні органи. Безпосередньо в серозній оболонці знаходиться внутрішня, волокниста оболонка селезінки. Вона утворює каркас органу та слідує за судинами в межах селезінки, утворюючи оболонки навколо них. Від цих оболонок відходять волокнисті смуги, які пов’язують ділянки селезінки разом, подібно волокнам губки. Мішечки, які утворюються такими смугами, називаються ареолами, а всередині ареол знаходиться м’ясиста тканина селезінки. Ця м’ясиста тканина має червонувато-коричневий колір і є місцем, де кров фільтрується, щоб видалити погані клітини, перетворити їх гемоглобін у білірубін і повернути залізо із зруйнованих клітин назад у кров.

Селезінка та ретикулярні волокна

Селезінка — це приклад складно переплетеної тканини, зв’язаної Майстром. Її дизайн вказує на дивного Творця. Селезінка з самого початку використовувалася для очищення крові від старих клітин. Вона також грає роль резервуара крові, бере участь у створенні клітин крові, підтримці об’єму крові, виробництві деяких типів клітин крові та відновленні матеріалу зі зношених червоних кров’яних тілець. Її функція в світі після гріхопадіння включає видалення метаболічних відходів, еритроцитів і бактерій із крові.

Лімфатична система: вселяє благоговійний трепет, особлива та складна

імунна система
Малюнок 7. Селезінка фільтрує еритроцити. Селезінка відповідає за фільтрацію та регулювання клітин в організмі. Alan L. Gillen image.
 імунна система
Малюнок 8. Приголомшлива анатомія в лімфатичних вузлах. На цій картинці зображено розташування лімфатичних вузлів у голові людини. Alan L. Gillen image by Dan Steltzer, AiG–U.S., 2002
Лімфатична система складається з основних анатомічних структур, що лежать в основі імунної відповіді (мал. 8). Лімфатичні органи вражають своєю структурою та відрізняються за функціями. Анатомія різних лімфатичних вузлів дивним чином зв’язана та забезпечує додаткові докази розумного задуму кваліфікованого Майстра. Кожен лімфатичний вузол містить лейкоцити, які здобувають перемоги над високоспеціфічними патогенами та токсинами. Лімфатична система колись вважалася частиною системи кровообігу, так як вона складається з лімфи, рухомої рідини, яка надходить з крові і повертається в кров через капіляри.
Лімфа не тільки грає важливу роль в імунній системі, але вона також призначена для поглинання жирів (холестерину й довголанцюгових жирних кислот) з лімфатичних капілярів ворсинок тонкої кишки та допомагає в гомеостазі. Лімфатичні судини присутні скрізь, де є кровоносні судини. Вони транспортують надлишкову рідину в термінальні судини. Термінальні судини впадають в грудний протік, який повертає лімфу до серця. Лімфа допомагає з розподілом рідин і поживних речовин в організмі, тому що вона видаляє зайві рідини та білок, так що тканини не набухають. Лімфа означає на латині «чиста джерельна вода», і зберігає інші рідини тіла чистими та у балансі з іншими клітинами нашого тіла. Жири транспортуються через лімфу у венозну систему та врешті решт розподіляються або метаболізуються в інших частинах тіла. Якщо шкіра, кров і лімфа не залишаються чистими, то можуть виникнути інфекційні захворювання. Найвідоміша з них в Біблії — проказа (Гіллен 2007).

Лімфатичні вузли: складна тканина захисту тіла

Лімфатичні вузли з їхніми капілярами є найбільш очевидним складним переплетенням тканин у основній захисній базі організму. Вузли представляють собою невеликі овальні структури (мал. 8) які переплітаються з лімфатичними капілярами, кровоносними капілярами, ретикулярними сполучними волокнами та тканинами. Капсула щільної сполучної тканини покриває кожен лімфатичний вузол, від якої всередину відходять сполучнотканинні балки –  траберкули. Ці розширення ділять вузол на відсіки, в них і проходить підтримка і переплетення з кровоносними судинами. Поверхнева ділянка лімфатичного вузла, коркова речовина, містить багато фолікулів. Глибшою ділянкою лімфатичного вузла є мозкова речовина. Лімфатичні вузли — це «військова база», яка розміщує «клітини-солдатики», В – і Т-лімфоцити в місці, де відбуваються «клітинні війни». Як тільки мікроб або паразит вторгається в організм, Т-клітини і В-клітини швидко йдуть у «бій» з переплетених, ретикулярних волокон і переміщуються з потоком лімфи в зону «битви». Інші лейкоцити сприймають чужорідний матеріал і допомагають фільтрувати й очищувати лімфу, щоб зберегти її чистою.

імунна система
Малюнок 9. Паличка Хансена/Mycobacterium leprae. Фотографія мікобактерії лепри, причини прокази. Джерело: Wikimedia Commons
імунна система
Малюнок 10. Фагоцитоз. Макрофаг, що поглинає бацилу сибірки. Джерело: Wikimedia Commons

 Макрофаги в лімфатичному вузлі: захист від патогенів та паразитів, після гріхопадіння

Є більш ніж 100 крихітних лімфатичних вузлів, розміром із квасолю й зазвичай розташованих у кластерах близько вен у стратегічних точках вздовж середніх лімфатичних судин у коліні, лікті, пахвовій западині, паху, шиї, животі та грудях. Кров5 очищується та фільтрується в лімфатичних вузлах, і клітини, які борються з мікробами, збираються там під час хвороби. Цей ретельно розроблений процес фільтрації запобігає потраплянню бактерій, ракових клітин та інших інфекційних агентів у кров і циркуляцію їх всередині системи. Макрофаги виконують фагоцитоз, захоплюючи подібно “лассо” бактерії. «Полонені» бактерії заливаються перекисом водню або іншими смертельними токсинами. Травні ферменти (лізоцими) потім направляються в цю «камеру смерті», щоб розчинити бактерії. При будь-якому вигляді інфекції вузли збільшуються в області їхнього дренажу за рахунок розмноження лімфоцитів у вузлі.
Одним з найпоширеніших бактеріальних патогенів є золотистий стафілокок, особливо стійкий до метициліну штам MRSA. Це часто пов’язано з подряпаною шкірою або раною. Макрофаг захоплює золотистий стафілокок, щоб почати фагоцитоз. Макрофаги легше виявляють бактерії, такі як золотистий стафілокок, у крові рани та фрагментах клітин з опсонінами, комплементом, антитілами (такими як IgG і IgM) та іншими хімічними речовинами. Антитіла й фактори комплементу грають роль у захопленні бактерій стафілокока. Опсоніни (білки сироватки крові) позиціонують себе на бактеріях, в якості “закуски” для нейтрофілів і макрофагів. Слово «опсонін» походить від грецького слова opsonin, що означає «приготування до прийому їжі». Опсоніни можуть бути будь-якою молекулою, яка підсилює фагоцитоз шляхом маркування антигену для імунної відповіді, і є одним з найбільш важливих інгредієнтів для успішного фагоцитозу St. aureus. Система комплементу допомагає «доповнити» або допомогти в здатності антитіл і фагоцитарних клітин очистити стафілокок з клітин людини. Іноді, St. aureus противиться фагоцитозу завдяки своєму лейкоцидину, екзотоксину, який може вбивати нейтрофіли, макрофаги та інші лейкоцити. Якщо кількість бактерій дуже велика, потрібно буде вживати заходів за межами імунної системи людини (наприклад, антибіотики), щоб вбити цей потенційно небезпечний патоген.

Вивчення, очищення та зцілення прокаженого6

Це робота доктора Пола Бренда (нині покійного всесвітньо відомого місіонера, хірурга-ортопеда та лікаря-лепролога), яка частково ілюструвала цінність вивчення клітин під мікроскопом для поліпшення лікування пацієнтів з хворобою Хансена. Пол Бренд (Бренд і Янсі 1980, 1984) вивчав лейкоцити та фагоцитоз у кажанів-альбіносів у Національному центрі Хансена (дослідницька клініка з вивчення прокази) в Карвіллі, штат Луїзіана. Він зосередився на спробі зрозуміти патологічні механізми хвороби Хансена. Бренд почав своє дослідження прокази, вивчаючи лейкоцити кажанів-альбіносів, але виявив, що це не дуже успішно у вивченні фагоцитозу. Пізніше він використовував броненосця як кращу модель тварини для дослідження прокази. Бренд описує своє дослідження під мікроскопом при вивченні сили крові (лейкоцитів) в очищенні організму від прокази. Він вивчив кров кажанів-альбіносів і зміг заглянути крізь їхню шкіру в новий «всесвіт». Пізніше він буде використовувати цю інформацію для вивчення, розуміння, діагностики та лікування людей з хворобою Хансена або сучасною проказою. Він також допоміг нам зрозуміти відмінність між біблійною проказою7 та хворобою Хансена (Гиллен 2007).
Лейкоцити — це збройні сили організму, які захищають від загарбників, таких як Mycobacterium leprae (бацила прокази). У дослідженні бактеріального фагоцитозу в кажанів Бренд спостерігав, як ці клітини повзають уздовж стінок вен, але також вільно плавають у кровотоці, подовжуючись та змінюючи форму, щоб переміщуватися по маленьких капілярах.
Лейкоцити спочатку патрулюють, а потім виявляють небезпечну бацилу прокази. Потім згортаючі агенти зупиняють кровотечу. Незабаром з’являються клітини-сміттярі та починають прибирати сміття. Фібробласти, клітини, що відновлюють тканини організму, збираються навколо рани майже так само, ніби у них був нюх, припиняють своє безцільне блукання та починають закладати структуру для відновлення тканин. Спочатку першими фагоцитуючими клітинами є нейтрофіли (короткоживучі), за ними слідують макрофаги (довгоживучі). Фагоцитоз має обмежений вплив в очищенні від і контролі прокази. Потрібні три антибіотика, щоб контролювати його повністю (Тортора, Функе, і Кейз 2013).

Резюме та висновки

Імунна система геніальна. У сучасному світі (після гріхопадіння) вона має три лінії захисту й більше. Перша лінія захисту включає в себе шкіру, слизові оболонки та виділення, а також нормальний мікробіом. Друга лінія захисту включає в себе лейкоцити, запалення та температуру тіла. Наша третя лінія захисту складається з антитіл, спеціалізованих лімфоцитів, таких як В-клітини та Т-клітини, а також клітин пам’яті.4 Але функції імунної системи виходять за межі простого захисту: існують дві інші функції — очищення та регулювання.Імунна система очищає наш організм від накопичених відходів і потенційної шкоди. Селезінка з самого початку була призначена для очищення та фільтрації крові від старих і вмираючих клітин разом з бактеріями. Селезінка підтримує об’єм крові, клітини крові та багаторазовий матеріал зі старих клітин крові.
Нормальна мікробіота має симбіотичні відносини з нашим організмом. Аналогія з вівчаркою використовувалася для опису взаємодії між нашим організмом і нормальним мікробіомом для захисту від патогенів. Собаки пасуть овець і спрямовують їх «в лінію». Проте якщо з’являється хижа тварина, у собак також є можливість захистити та врятувати овець.
Імунітет включає в себе специфічність, універсальність, пам’ять, витривалість, а також клітинно-тканинні реакції. Імунна система адаптативна: вона вчиться, має пам’ять і специфічна. Загальна складність людського тіла та переплетена велич нашої імунної системи ще більше ілюструють свідоцтва розумного задуму Творця. Це більше, ніж захист. Це «чудово створено» (Псалтир139: 4).8

Автори: Dr. Alan L. GillenJason Conrad

Дата публикації: 15 січня 2014 року

Джерело: Answers In Genesis

 Переклад: Горячкіна Г.

 Редактор: Недоступ А., Бабицький О.

Посилання:

Behe, Michael J. 1996. Darwin’s Black Box: The Biochemical Challenge to Evolution. New York: The Free Press.

Brand, P. and P. Yancey. 1984. In His Image. Grand Rapids, Michigan: Zondervan Publishing Co.

Brand, P. and P. Yancey. 1980. Fearfully and Wonderfully Made. Grand Rapids, Michigan: Zondervan Publishing Co.

Francis, J. W. 2003. The organosubstrate of life: a creationist perspective of microbes and viruses, R. L. Ivey, ed. Proceedings of the Fifth International Conference on Creationism, pp. 434–444. Pittsburgh: Creation Science Fellowship.

Gillen, A. L. 2007. Biblical Leprosy: Shedding Light on the Disease that Shuns. Answers Magazine 2, no. 3:77–79.

Gillen, A. L., Sherwin, F. and A. C. Knowles. 2001. The Human Body: An Intelligent Design, 2nd ed. St. Joseph, Missouri: Creation Research Society Books.

Gillen, A. L. 2009. Body by Design: Fearfully and Wonderfully Made, 6th printing. Green Forest, Arkansas: Master Books.

Gillen, A. L. 2007. The Genesis of Germs: Disease and the Coming Plagues in a Fallen World. Green Forest, Arkansas: Master Books.

Gillen, A. L. and F. Sherwin. 2005. The Immune System: Designed to Interact with Microbes. Origins 40:5–9, Biblical Creation Society.

Gillen, A. L. and F. Sherwin. 2013. The Genesis of Malaria. Answers in Depth 8 (2013), Answers in Genesis.

 Phagocytosis. 2013. In Wikipedia. Retrieved July 3, 2013, from en.wikipedia.org/wiki/Phagocytosis.

Rakoff-Nahoum, S., J. Paglino, F. Eslami-Varzaneh, S. Edberg, and J. Ruslan Medzhitov. 2004. Recognition of Commensal Microflora by Toll-Like Receptors Is Required for Intestinal Homeostasis. Cell 118, no. 2:229–241.

Roberts, L. S., J. Janovy, Jr., and S. Nadler. 2013. Schmidt and Roberts’ Foundations of Parasitology, 9th ed. Boston, Massachusetts: WCB McGraw-Hill.

Tortora, G. J., B. R. Funke, and C. L. Case. 2013. Microbiology, An Introduction, 11th ed. San Francisco, California: Pearson Benjamin/Cummings Pub. Co.

Виноски

1. Лімфатична система зазвичай визначається як анатомічні або структурні частини тіла, які забезпечують захист. Імунна система — це фізіологічна або функціональна система організму, яка розподілена на багато анатомічних систем, включаючи шкіру (покривну систему), лімфатичну та кровоносну системи.

 2. Мікробіом — це сукупність мікробів, їхніх генетичних елементів (геномів) і екологічних взаємодій у конкретному середовищі.

 3. Ілля Мечников — лауреат Нобелівської премії (908) «в знак визнання [його] роботи по імунітету». Він працював в інституті Пастера та був особистим другом Пастера, Лістера та Коха. У нього був батько-християнин і мати-єврейка. Цілком імовірно, що він був номінальним російським православним християнином у ранньому віці, але вже дорослим став атеїстом і еволюціоністом.

 4. У періоди здорового способу життя 25 мільярдів лейкоцитів вільно циркулюють у крові, і ще двадцять п’ять мільярдів затримуються на стінках кровоносних судин. Коли відбувається зараження, мільярди резервних виходять з кісткового мозку. Організм може швидко мобілізувати в десять разів більше нормальної кількості лейкоцитів. Насправді, лікарі використовують їхню формулу у якості діагностичного аналізу крові, щоб судити про серйозність інфекції. Нам потрібно величезна кількість лейкоцитів з однієї причини: деякі білі клітини є «специфічними» захисниками, запрограмованими тільки проти одного типу хвороби. Середній лейкоцит живе всього 10 годин. Але деякі «обрані» живуть 60-70 років і зберігають хімічну пам’ять про небезпечних загарбників, весь час перевіряючи в призначенній їм лімфатичній залозі кожні кілька хвилин. Ці головні клітини «пам’яті» зберігають хімічні секрети, які нагадують організму, як реагувати на будь-якого раніше зустрінутого загарбника.

 5. У крові є сила. Кров — це засіб організму, який очищує. Це милосердне забезпечення Творця для життя в грішному, опоганеному світі. Кров очищує інфекцію в рані. Кровотік переносить блукаючі та фіксовані макрофаги, щоб видалити патогенні мікроорганізми через фагоцитоз. Кровотік виводить мікроби й захищає тканину від подальшого пошкодження бактеріями та вірусами. У крові є чудотворна сила!

 6. Біблія розрізняє очищення та зцілення. Ми бачимо, що Ісус очистив прокаженого. Небезпечні бактерії (наприклад, бацили прокази) повинні бути спочатку видалені, а кров очищена до загоєння та відновлення організму. Очищення повинно проводитися для тих, хто має інфекційні захворювання шкіри (наприклад, проказа) через їхню заразну природу. Загоєння ускладнюється, якщо залишкові патогенні бактерії не знищуються. Як тільки небезпека усунена за допомогою крові та лімфи, організм може бути відновлений. Слово «зцілений» (рафа) використовується для опису загоєння тканин тіла, які колись були розірвані на частини.

 7. Якість крові, яка описана в Біблії, — це очищення (Бренд і Янсі 1984). У Левіт 14 читаємо, як священик окроплює кров’ю стіну проти «прокази» (цвілі та грибків) і людини з заразною проказою (можливо, хворобою Хансена). Ідея очищення з’являється як духовна аналогія у всьому Старому та Новому Заповіті (1 Івана 1:7; Одкровення 7:14).

 8. Бо Ти створив мої внутрішні частини. Ти виткав мене в утробі моїй матері. Я віддячу тобі, бо я дивно створений, дивні діла Твої, і душа моя знає це дуже добре (Псалтир 139:13-14, НАСБ)

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button