Актуальне

На тлі вторгнення та воєнних чуток пастори України проповідують та готують людей

Недільні проповіді баптистів та п’ятдесятників присвячені підтримці миру, а також наслідкам будь-якого російського вторгнення, оскільки Путін у понеділок (21 лютого) визнав незалежність Донецької та Луганської республік.

Зіткнувшись із неминучою війною, українські євангелісти проповідували мир за день до того, як президент Росії Володимир Путін різко загострив політичну ситуацію, визнавши незалежність двох сепаратистських республік у понеділок увечері.

«Наблизьтесь до тих, хто проти вас чи воює з вами», – сказав Юрій Кулакевич, завідувач Відділу зовнішніх та міжнародних зв’язків ЦХВЄУ, в неділю, 20 лютого, у п’ятидесятницькій церкві «Божий мир» у Києві.

«Ми маємо не лише самі насолоджуватися миром, а й ділитися ним».

Проповідуючи на текст Нагірної проповіді про миротворців, Кулакевич продовжував робити акцент на можливому російському вторгненні. П’ять тижнів тому, коли сепаратистський конфлікт на Донбасі почав загострюватися, він проповідував на тему війни і воєнних чуток.

Після цього проповідував на тему «Нехай серце вам не тривожиться!», а наступної неділі прочитав проповідь про занепокоєння. Минулого тижня він спробував включити у проповідь про заспокоєння бурі Ісусом більш мирські приклади, такі як пандемія, кар’єра та труднощі у стосунках. Але тема російської загрози теж була присутньою.

«Захищайте себе та свою сім’ю всіма можливими засобами, − сказав Кулакевич церкві. − І служіть наставником для людей у ​​поганому стані».

Українські баптисти також діють.

«Пастори, що перебувають у “сірій зоні”, не покидають її, − каже Ігор Бандура, Перший заступник голови ВСЦ ЄХБ, описуючи лінію фронту. − Християни сповнені рішучості взяти активну участь у задовільнені потреб людей навколо».

Вони вже зробили це, започаткувавши 25 церков за останні п’ять років.

Протягом кількох тижнів східноєвропейська країна жила у напрузі, оскільки на кордоні зібралося близько 150 000 російських військових. Але «сіра зона» переживає ці тертя набагато довше. Ділянка землі на Донбасі, що становить близько 40 сіл, знаходиться між контролем українського уряду та підтримуваними Росією ополченцями в окупованих областях Донецька та Луганська.

2014 року Росія вторглася в Україну, підтримуючи сепаратистів. Вона анексувала Кримський півострів на березі Чорного моря та визнала проголошену незалежність двох «республік»”.

Минулого тижня Елайджа Браун зі Світового альянсу баптистів здійснив візит солідарності до Києва, сьоме за чисельністю населення місто Європи.

«Напруга реальна; ви можете відчути її в цьому морозному повітрі, − сказав він у відеозаписі зі столиці. − Якщо настане хаос і плутанина, баптистські церкви можуть стати маяками у своїй громаді».

Стоячи перед Софійським собором, найстарішою церквою України та «суперницею» константинопольської Святої Софії 11 століття, яка допомогла поширенню православної віри в російському світі, Браун сказав, що баптисти вклали 2 мільйони доларів у місцеву допомогу, сприяння та розвиток.

Всеукраїнська спілка євангельських баптистських церков, найбільша протестантська спільнота в Україні, налічує у своїх лавах 2 272 церкви, 320 місіонерських груп та 113 000 дорослих віруючих.

Багато хто з цих віруючих мобілізується. Бандура пояснив, що планується перетворити підвали церков на центри для біженців, вони запасаються провізією. Парафіяни з медичною освітою готуються до служіння.

Ми дуже сподіваємося, що наш молитовний будинок не знадобиться для розміщення людей, − сказав Володимир Нестерук, пастор баптистської церкви «Регенерація» у Рівному, за 200 миль на захід від Києва. − Але ми готуємося до того, щоб у разі потреби люди могли прийти сюди у пошуках безпеки та притулку».

Рівне знаходиться далеко від східної «сірої зони», але всього за 100 миль на південь від кордону Білорусі, союзника Росії, де 9000 військовослужбовців зібралися на військові навчання.

Але приготування ведуться навіть ще західніше.

«Якщо щось трапиться, ми відкриємо для вас наші будинки та наші церкви», − сказав Ярослав Пиж, президент баптистської семінарії у Львові, розташованому за 40 миль на схід від Польщі.

Останніми днями українські чиновники намагалися применшити загрозу вторгнення, особливо з півночі Білорусії. Зібраних військ недостатньо для швидкого нападу на Київ, говорили вони.

Але конфлікт спалахує на Донбасі, загрожуючи єдності баптистів.

«Християн змушують йти воювати проти України», − сказав пастор із Луганська, який попросив про анонімність, посилаючись на повідомлення, отримані ним із помісних церков.

«Брати отримали повістки, в яких йдеться, що вони мають з’явитися до військового комісаріату. … У разі непокори вони будуть притягнуті до відповідальності».

З 2014 року у війні загинуло близько 14 тисяч людей. Але досі тенденція була спадною. У 2021 році було вбито всього 25 мирних жителів, що є найнижчим показником початку конфлікту.

Українські позиції було обстріляно 80 разів у неділю, за словами військового представника. Два солдати були вбиті, і військам було віддано наказ не відкривати вогонь у відповідь. Сепаратистська влада, однак, заявила, що в результаті українського обстрілу загинули чотири мирні жителі.

Євангелісти на Донбасі дають суперечливі свідчення.

За словами луганського пастора, на тлі загального призову, оголошеного минулої суботи, тільки жінкам, дітям та старим дозволено залишати окуповані райони. Близько 100 000 людей зробили це, отримавши 10 000 російських рублів (близько 127 доларів США) у таборах біженців поблизу чорноморського порту Ростов. Але причин для евакуації немає, сказав він, оскільки українські військові не просуваються вперед.

Павло Карамишев, який керує євангелічним табором у Донецьку, підтвердив новини про обстріл та масову міграцію. Але він сказав, що вогонь ведуть обидві сторони, хоча не впевнений, хто був ініціатором.

«Оскільки Господь живий і благословенний наш захисник, − сказав він, − давайте посилимо молитви про захист Донбасу».

Його слова були передані Віталію Власенко, генеральному секретареві Російського євангелічного альянсу, якому важко було повірити, що за обстрілом може стояти Україна.

«Україні не варто нічого починати, не провокуйте агресію, − сказав він, − Відбувається щось не те».

Впевнений, що Росія також не безпосередній провокатор, він сказав, що провокація може бути з будь-якого боку. Можливо, військові намагалися зірвати переговори між президентом Росії Володимиром Путіним та президентом США Джо Байденом.

Але, спостерігавши закономірності царської та радянської історії, він побоюється, що повстанці можуть розпочати боротьбу й закликати на допомогу Росію.

Церква Благовіщення євангельських християн-баптистів Власенко у Москві провела у неділю спеціальну молитву за мир.

Хоча у проповіді не було особливого акценту, помічник пастора Володимир Трипільський поділився пронизливим свідченням про свою втечу з сім’єю із Чечні двома десятиліттями раніше, коли мусульманські сепаратисти виборювали незалежність від Росії.

«Я не знав, куди мені йти, але баптистська церква дала мені притулок, − сказав Трипільський, викликавши сльози у слухачів. − Давайте звернемо наші серця до біженців».

Власенко сказав, що зараз ведуться переговори щодо того, як російський євангельський альянс може допомогти у таборах під Ростовом.

Браун висловив свою подяку як українцям, так і росіянам, які демонструють свідчення:

«Як єдина баптистська сім’я, вкорінена в Ісусі Христі як Господі, ми свідчимо про біблійну істину, що “І коли терпить один член, то всі члени з ним терплять”».

Деякі українці, проте, закликають росіян.

«Ви все ще співаєте “духовні” пісні в неділю… незважаючи на щоденне кровопролиття від вашого імені, від ваших військ, від вашого уряду вбивць, брехунів та узурпаторів? − запитує Геннадій Мохненко, пастор церкви “Добрих змін”. − Ідіть, не відволікайтеся на своє… фальшиве християнство».

Мохненко, який активно займається служінням сиротам, має підстави побоюватися появи ще більшої кількості нужденних дітей. Його церква знаходиться в Маріуполі, за 30 миль від російського кордону. Це друге за величиною місто Донецької області та її перейменована столиця, оскільки вона залишається під контролем українського уряду на передовій лінії конфлікту.

Хоча ситуація залишається нестабільною, Путін та Байден попередньо домовилися про майбутній саміт наприкінці цього місяця – якщо не буде вторгнення. Але сьогодні Росія визнала незалежність двох регіонів, що відкололися, і санкціонувала відправлення «миротворчих військ».

Невідомо, чи російські війська прибули на суверенну територію України.

Незважаючи на нинішню ескалацію, анонімний пастор у Луганську повідомив, що продуктові магазини та мережі зв’язку функціонують, хоча черги й затори почали формуватись. А Юрій Очкалов, пастор церкви «Будинок Євангелія» у Донецьку, поділився закликом до молитви, відзначивши чудову недільну погоду біля свого місця поклоніння.

Усі сторони чинять однаково.

«Якщо окупація цих територій є передвісником того, що може прийти в Україну, − сказав Браун, згадавши, що баптисти були оголошені терористами, а 40 їхніх донбаських церков закриті, − це має спонукати всіх нас молитися із ще більшим завзяттям».

Бандура погодився, передбачаючи перемогу:

«Ми віримо, що Господь Воїнств благословить Україну, і плани диявола та його слуг будуть зруйновані».

Кулакевич, однак, направив послання назад до своєї громади – і до тих, хто слухає. Якою б небезпечною не була політична ситуація, існує найважливіша духовна битва.

«Перед обличчям зростаючої агресії війни ми залишаємось послами Христа, − завершив він свою проповідь. − Мир приходить через примирення з Богом».

Джерело: christianitytoday.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button