Україна

Майбутні демографічні виклики для України – Євген Глібовицький

Експерт з довгострокових стратегій Євген Глібовицький 11 липня виступив перед учасниками Синоду Єпископів УГКЦ, який проходить у Перемишлі (Польща), повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Джерело: risu.ua

Євген Глібовицький підкреслив, що сучасна війна Росії проти України має яскраво виражений демографічний вимір.

«Демографічна ситуація буде ключовим моментом стримування розвитку України після війни. Бракуватиме не тільки працівників, але й споживачів. Найбільше від цього потерпатиме бізнес-сектор. Держава не матиме розв’язки цієї кризи. І тому за це може взятися бізнес». Окрема відповідальність у цьому падає на плечі провідників Церкви.

Спікер підкреслив, що на зменшення чисельності українського народу впливає низка факторів.

Насамперед мова йде про зниження народжуваності, яке ми можемо спостерігати на прикладі кількості молоді. Підсумовуючи це, Євген Глібовицький зазначив, що через 10 років в Україні зменшиться кількість молоді у віці 25-29 років.

Іншим чинником є тотальна депопуляція окремих регіонів України. Сьогодні це відбувається через війну і небезпеку для життя. Проте українські соціологи спостерігали це явище ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Причинами цього були трудова міграція, переселення у великі міста тощо.

Експерт дійшов висновку, що у 2030 році населення Української Держави становитиме 30 мільйонів осіб.

«Зменшення населення призведе до додаткового навантаження на людей. Менша кількість людей повинна буде оплачувати більші запити держави. Це означає збільшення оподаткування. Однак, до цього варто додати відсутність довіри українського суспільства до державних інституцій. У 2030 році на одну людину, яка працює, буде вже понад 2 особи, які не працюють. З однієї сторони, це означатиме зростання бідності. А з іншої сторони — додатковий тягар на соціальний сектор, який буде змушений розвиватися».

Таким чином, Україні в найближчі десятиліття знадобиться багато людей. На думку Євгена Глібовицького, цю проблему можна вирішити декількома шляхами – «міграційне заміщення», боротьба із загрозами життю та збільшення його тривалості (зменшення смертності), підвищення народжуваності.

Водночас не варто забувати про те, що «внаслідок катастроф XX століття ми набули “травматичну культуру”. У той час, як у європейських країнах тривалість життя зростає, Україна залишається на тому ж рівні. Це значить, що ми втрачаємо своє життя через травми минулого». «Україна страждає від активної форми посттравматичного синдрому», — зазначив він.

Євген Глібовицький, відповідаючи на запитання про те, що може зробити Церква в такій ситуації, визначив кілька напрямків для роздумів єпископам:

  • протидія травмам і стресу;
  • пошук нової моделі співпраці між Церквою та бізнесом і підприємцями;
  • душпастирство сім’ї — перерозподіл ролей у сім’ї, виховання хлопчиків, роль жінки у сучасному суспільстві і т. д.;
  • підтримка українського християнського життя поза межами України — пошук місць поселення українців, спостереження за міграційною хвилею сьогодення, допомога українцям за кордоном.

Наприкінці заходу єпископи Синоду Єпископів УГКЦ мали можливість поставити доповідачу свої запитання, а Блаженніший Святослав висловив подяку Євгену Глібовицькому за змістовну доповідь.

Читайте також: 

Майже 66 тисяч дітей: у Німеччині зафіксували рекордний рівень народжуваності у березні 2021 року

Нагадаємо, що у Перемишлі відбувається Синод Єпископів УГКЦ 7-15 липня, головною темою заходу є «Синодальність і соборність: досвід УГКЦ».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!