Новини археології

Ізраїльські археологи знайшли стародавній гребінець з «повним реченням» ханаанською мовою

В Ізраїлі археологи знайшли стародавній гребінець з написом «повним реченням» ханаанською мовою. Вважається, що гребінцю близько 3700 років.

Джерело: christianheadlines.com

Як повідомляє Associated Press, напис на артефакті закликав людей розчісувати волосся і бороди, щоб знищити вошей.

«Нехай цей бивень викорінить вошей з волосся і бороди», − йдеться в посланні, що складається з семи букв ханаанською мовою.

Археологи також відзначили, що на гребінці були навіть мікроскопічні сліди педикульозу.

За словами провідного дослідника і археолога Єврейського університету Йосефа Гарфінкеля, гребінець є першим артефактом, на якому є повне речення, написане ханаанською мовою. Попередні знахідки, за його словами, містили лише кілька літер або одне слово.

«У нас не було достатньо матеріалу», − сказав він в інтерв’ю Associated Press.

Гребінець був вперше розкопаний в 2016 році на археологічній ділянці на півдні Ізраїлю під назвою Тель-Лахіш. Однак тільки в кінці 2021 року професор Єврейського університету в Ізраїлі помітив крихітний напис на ньому. У середу подробиці знахідки були опубліковані в Jerusalem Journal of Archaeology.

Гарфінкель зазначив, що оскільки гребінець з древнім написом був знайдений в палацово-храмовому районі стародавнього міста і в ньому згадується борода, це може свідчити про те, що читати і писати вміли тільки заможні чоловіки.

«Це дуже людський текст, − сказав Гарфінкель. − Він показує нам, що люди насправді не змінилися, і воші насправді не змінилися».

У повному реченні також вказується, що ханаанеяни відрізнялися від інших стародавніх цивілізацій використанням письмових слів.

«Це показує, що навіть у найдавнішій фазі існували повні речення», − додав Гарфінкель.

Експерти датували писемність гребінця 1700 роком до нашої ери, порівнявши її з архаїчним ханаанським алфавітом, раніше знайденим в єгипетській Синайській пустелі. Ханаанський алфавіт датується періодом між 1900 і 1700 роками до нашої ери.

Австрійський археолог Фелікс Хьольфмайєр, який не брав участі в публікації, виступив проти такого методу датування.

«Зараз відомо недостатньо надійно датованих ранніх алфавітних написів», − сказав Хьольфмайєр, експерт з античного періоду.

«Сімнадцять літер, що збереглися на одному об’єкті, безумовно, вражають», − додав він.

Читайте також:

Ханаанський алфавіт, який, як вважається, був винайдений близько 1800 року до н. е., заклав основу всіх наступних алфавітних систем, включаючи іврит, арабську, грецьку, латинську мови та кирилицю. Щобільше, вважається, що ханаанеяни розробили першу форму алфавітної системи письма.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button