Блог Сергія Головіна

Іншими мовами

Цілі, що стоять перед Святим Письмом і наукою не однакові, і тому мова, якою вони користуються, різна. Як вказував Галілей, «Біблія, щоб відповідати розумінню простого люду, змушена описувати багато речей так, що, якщо слідувати буквальному значенню слів, то сказане виявиться далеким від абсолютної істини».

Це цілком природно. Адже не так-то просто знайти сьогодні, скажімо, астронома, що не визнає обертання Землі. Проте, всі продовжують користуватися поняттям «схід» і «захід» при описі видимого руху світил.

Біблійна оповідь нерідко вдається до алегорій, аналогій, порівнянь, всіляких фігур мови – всього того, що науковий текст собі дозволити не може. Водночас наука надає лише поточний зріз сьогохвилинних знань про будову всесвіту. Будь-яка наукова книжка, видана пару сотень років тому, читається, як ніби написана наївним школярем. Біблія ж повідомляє про походження, сутність і призначення людини. Її вість звернена до людей всіх епох і народів і не змінюється з плином часу. Відповідає цій меті й образність її мови.

Проте, Біблія описує стосунки, як між людьми, так і людини з Богом, в контексті творення, і тому в ній непрямим чином присутні окремі відомості про властивості світобудови. І всякий раз, якими б наївними ці одкровення не здавалися спочатку, вони передбачають відкриття науки.

Наприклад, в давнину вважалося, що зірки є нерухомими світилами, і загальна їх кількість становить не більше тисячі. Це були ті зірки, що видно неозброєним оком. Навіть в середньовічних каталогах їх налічувалося від 1022-х до 1056-х. Але, знову ж таки, приблизно 4000 років тому Бог дає Авраамові обітницю про множинне потомство: «Множачи розмножу потомство твоє, немов зорі на небі і як пісок на березі моря» (Буття 22:17). У ньому побічно стверджується, що зірок на небі – незліченна кількість, подібно піску на березі моря. Лише три з половиною тисячі років тому, коли Галілей став використовувати телескоп, точність цього порівняння була підтверджена: зірок на небі, дійсно, не злічити.

Читайте також:

Або Христос, кажучи про Своє пришестя, вказував, що звістка про цю подію миттєво пошириться по всій землі: «як блискавка та вибігає зо сходу, і з’являється аж до заходу, так буде і прихід Сина Людського» (Від Матвія 24:27). Але при цьому в одних місцях землі буде ніч, і люди будуть спати у своїх будинках, в інших же – буде день, і там будуть працювати: «Будуть двоє на одному ліжку;… Двоє будуть на полі» (Від Луки 17: 34,36). Погодьтеся, античним жителям одночасність дня і ночі в різних місцях землі була не настільки очевидна, як нам сьогодні.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button