Ім’я, що зустрічалося тільки в Писанні: на півдні Ізраїлю знайдено рідкісний напис епохи суддів

В ході розкопок, які проводять в околицях Кір’ят-Гат археологічна експедиція Єврейського університету в Єрусалимі, Управління старожитностей та Університету МакКверрі в Сіднеї, було знайдено напис, зроблений близько 3100 років тому і пов’язаний з епохою суддів.
Джерело: newsru.co.il
На черепку, виявленому в Хурват аль-Реі, можна прочитати напис «Єруббаал». «Це ім’я добре відоме в Писанні. Так називали суддю Гедеона – відомого викорінювача язичництва. Він зруйнував вівтар Ваала і зрубав Ашер», – кажуть керівники розкопок Йосеф Гарфинкель і Саар Ганор.
Гедеон також відбив напад мідіанітян, які розоряли північ Землі Ізраїлю. Із загоном зі 300 воїнів він вночі напав на їхній табір, викликавши в ньому паніку і змусивши ворогів піти за Йордан. Битва відбулася біля джерела Ейн Харод біля підніжжя Гільбоа. Деякі військові історики вважають цей рейд першою операцією спецназу в історії.
Напис було виявлено на фрагменті глечика, який знаходився на дні кам’яного колодязя, використовуваного для зберігання. Вчені не можуть сказати, чи був його власником суддя Гедеон − все-таки Кір’ят-Гат і Гільбоа розділяє значна відстань. Важливо, що ім’я Єруббаал зустрічалося раніше тільки в Писанні.
Написи періоду суддів зустрічаються вкрай рідко, тим більше – повністю збережені. Можливо, знахідка допоможе пролити світло на процес вкорінення писемності під час переходу від ханаанського до ізраїльського періоду.
Читайте також:
У другій половині другого тисячоліття до н. е. найбільшим містом в цьому регіоні був Лахіш, заселений хананеянами. Він був відомим центром писемності. Близько 1150 місто було зруйноване, але, як ми бачимо, писемність збереглася в невеликих населених пунктах того ж району.