Домашня»Інтерв'ю»Якщо не будеш змінювати світ, тоді світ змінюватиме тебе, – Володимир Богайчук

Якщо не будеш змінювати світ, тоді світ змінюватиме тебе, – Володимир Богайчук

Інтерв'ю з начальником управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА

0
Поширень
Pinterest WhatsApp

Це інтерв’ю із начальником управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимиром Богайчуком записували у його робочому кабінеті, невеликому, простому і світлому, без жодного натяку на розкіш. Перше, що впадає в вічі, коли оглянути його стіл, – Біблія. Помітно, що її часто відкривали. Кажуть, побачити Біблію в “білому домі” Тернополя можна ще в Вадима Боярського – директора департаменту соціального захисту населення ОДА.

Біблія є певним бар’єром, коли сюди заходять люди з незаконними пропозиціями, коментує Володимир Григорович мою увагу до його робочого столу. Спочатку вони бачать Біблію, а після того висловлюють пропозицію, підозрюю: не таку, яка була б без Біблії.

Володимире Григоровичу, як би ви себе представили? Які основні факти вашого життя варто було б назвати в нашому інтерв‘ю?

Я народився у Збаразькому районі, в селі Кобилля. Виріс у простій сім’ї, батько працював водієм у колгоспі, мама — спочатку в колгоспі, потім агрономом на Збаразькому цукровому заводі. Маю рідного брата, він старший. Тепер маю дружину і двоє синів.
У період мого дитинства у нашому селі була баптистська церква, по сусідству із нашим подвір’ям. У цю церкву приходили люди з навколишніх сіл — Хоми, Іванчани, Березовиця, Болязуби — долаючи п’ять, а то й десять кілометрів. На прикладі цих людей, я вперше побачив, якою важливою є церква. Моя бабуся була надзвичайно побожною. У нашій сім’ї завжди було прийнято молитися “Отче наш”зранку перед тим, як йти до школи, так само ввечері перед сном. Таким був початок мого християнського життя.

Що ви вкладаєте у поняття “християнин”?

Це людина, яка пізнала Ісуса Христа, як спасителя. Той, хто покаявся у своїх гріхах, визнав, що є грішним. Спасіння або вічне життя можна отримати тільки після покаяння і водного хрещення. Звісно, є ще багато якостей, які повинен мати християнин, відповідно до Біблії. Християнин має бути порядним, чесним, не лицеміром, хорошим сім’янином і багато-багато інших схожих якостей мають бути притаманними християнину.

Коли вас призначали на посаду начальника управління, чи запитували про віросповідання?

Звичайно. Коли мене призначали на цю посаду, головою адміністрації уже працював Степан Барна. Він знав, що я є баптистом, християнином Віри Євангельської. Думаю, йому не просто було прийняти рішення щодо мене. Моє призначення тоді поєднали із королем Франції, який, мовляв, був протестантом. Щоб стати королем, йому пропонували відмовитися від віросповідання і стати католиком. Мені також про це говорили, але я відповів, що для мене важливо бути християнином-протестантом. Не погоджуся на жодну роботу, на жодну посаду ціною віри.

Чому, на вашу думку, таке упереджене ставлення до протестантів?

Так склалося історично впродовж багатьох років. У протестантів не було можливостей працювати на високих, керівних посадах. Вони, як правило, працювали звичайними робітниками. Радянська система усе робила для того, аби віруючі люди не мали можливості керувати в суспільстві. Тепер бачимо, скільки наших дідів і прадідів померли в ГУЛАГах тільки через те, що вірили в Ісуса Христа. Та ця ситуація уже почала змінюватися, зараз навіть до мене зовсім інакше ставлення та до інших людей, які сьогодні займають чи займали  високі посади на рівні держави, вони нічим не відрізняються від представників інших конфесій. Наприклад, Олександр Турчинов, Микола Кулеба та інші.

Знаю, чимало протестантів за час вашої роботи в управлінні суттєво допомогли лікарням Тернопільщини…

Так, це найбільша допомога за всі часи Незалежної України. Лише в цьому році протестанти Америки купили для нас апарат мамограф на 500 тис. доларів, рентген-апарати для Лановецької, Збаразької, Чортківської, обласної дитячої, університетської лікарень. УЗД-апарати від них отримали обласна університетська, Лановецька лікарні. Зчитувачі рентген-знімків — для пацієнтів у Ланівцях, Збаражі, Заліщиках, університетської лікарні. Практично кожного місяця отримуємо передачу від американців. А німець Пітер Реген забезпечив автомобілями весь онкодиспансер і психоневрологічну лікарню.

Сергій Головін у книзі «Біблія і політика» стверджує, що християни повинні займатися не тільки соціальною, але й політичною діяльністю, бо якщо вони не будуть цього робити, тоді владу будуть мати беззаконники. Що ви думаєте з цього приводу? Якою має бути справжня взаємодія церкви із суспільством та державою? 

Я є учасником багатьох семінарів, форумів на рівні держави, там я завжди намагаюся донести один свій меседж: якщо ти не будеш змінювати світ, тоді світ буде змінювати тебе. Тобто, якщо ми, християни, не будемо відповідально змінювати наше суспільство, яке сьогодні, на превеликий жаль, дуже корумповане, тоді таке суспільство буде змінювати нас. Ми будемо змушені працювати і жити в такій державі, яку нам нав’язують люди без нормальних християнських принципів.

Влада, згідно з Біблією, повинна карати зло і заохочувати добро. Чи потрібно самій владі теж знати, як оцінюють її громадяни (і зокрема, християнська спільнота) — чи вважають громадяни, що влада відповідає цим Богом встановленим критеріям?

Переконаний, і про це я говорю завжди, навіть на рівні високих чинів —вся влада від Бога. Незважаючи на те, що вони дуже розумні, кваліфіковані, великі організатори – все, що сьогодні діється навколо, все по волі Божій. Бог допускає ті чи інші обставини в нашому житті, в житті нашої держави.

Українці – особливий народ. Ще Іван Мазепа колись сказав, що основною проблемою для України є український народ, і я згідний з ним. Буває, коли об’єкт проти якого ми боремося зникає, тоді ми починаємо боротися один з одним – така українська психологія. Як правило, яку б владу народ не обирав, як тільки її оберуть, вона автоматично отримує статус бандитської. Завжди говорю про те, що треба молитися за владу, за наших керівників, за Президента, Прем’єр-міністра. Я молився за голову Тернопільської обласної адміністрації Степана Барну, старався кожного ранку, щоб він приймав правильні рішення і у нього благословенно минув день, тиждень і так далі. На мою думку, саме тому нам вдалося багато чого зробити доброго в області. Якщо ми будемо благословляти владу, відтак будемо очікувати від неї тільки позитивні речі. Бо те, що сієш, у перспективі і будеш жати.

Чи складно залишатися християнином на вашій посаді?

Дуже складно. Перш за все, треба брати на себе відповідальність навіть за не популярні рішення. Буває, що визначаєш людині заробітну плату, премії, надбавки — це приємні речі. Але деколи доводиться казати, що чиїхось послуг нам більше не потрібно, бо він\вона не справляється з поставленими завданнями. На жаль, в охороні здоров’я дуже багато різних проблем, стараюся бути максимально терплячим до різних моментів, але є ситуації, в яких треба радикальні кроки. Правду треба говорити завжди, якою б вона не була.

На жаль, в медицині багато політики.  Посада начальника управління охорони здоров’я — політична. Зі зміною Президента, як правило, змінюються голова обласної адміністрації, склад і керівництво департаментів та управлінь. Тому в наш час, час реформ, непросто працювати.

Володимир Богайчук

Як бути людям, яким відповідно до професії, доводиться порушувати біблійні приписи – лікарям, які роблять аборти, фармацевтам, які продають протизаплідні засоби? Адже лікарі, які є віруючими і є членами Церкви, а одночасно приймають рішення брати участь у аборті, автоматично спричиняються до гріха вбивства.

Є багато не християнських речей, які не підтримує Біблія. Напевно, ми з дружиною перші християни-лікарі, які працювали у Збаражі, і які ніколи не брали хабарів. Навіть коли нам було дуже непросто фінансово, але й тоді ми принципово не брали хабарів і подяк. Тому, напевно, мене й обрав Степан Барна. Можливо, саме через це Бог вибрав нас і саме мені запропонували таку серйозну посаду.

Звісно, є різні моменти, які не відповідають біблійним принципам. Я переконаний, аборти — це дуже погано. Але є моменти, коли аборт обов’язковий показ матері, тобто якщо не зробити це, загинуть і плід, і матір. Все ж таки такі рішення приймають не лікарі, не комісії, а пацієнт. У медицині, на превеликий жаль, є багато неоднозначних речей. Скажу на захист лікарів і, напевно, собі найбільше, що все ж таки Христос прийшов для того, щоби спасти нас і забрати усі гріхи на свій хрест. Слідкую за собою впродовж доби і бачу, що грішу в багатьох речах. Напевно, жоден християнин не скаже, що він ідеальний.

Закон, який ще у травні минулого року ухвалила Верховна Рада та підписав Президент, каже, що  коли «померлий за життя не висловив свою позицію щодо донорства й не визначив повноважного представника, згоду на вилучення його органів запитуватимуть у найближчих родичів». Це визначення підняло дуже серйозне і делікатне питання – визначення смерті у християнстві. А яка ваша позиція щодо проблеми трансплантації органів в Україні?

Хочу поставити вам зустрічне запитання: трансплантація органів — це антихристиянська чи християнська позиція?

Я б погодилася віддати свої органи, якби знала що от-от помру, аби таким чином послужити комусь.

Як керівник управління охорони здоров’я, повідомляю, що сьогодні у Тернопільській області є орієнтовно 200 хворих з нирковою недостатністю, яким проводимо гемодіаліз. У середньому ми витрачаємо близько 4 мільйонів гривень у місяць на цих хворих. Сьогодні, на мою думку, цей закон спеціально блокують на рівні держави. Бо якби такий закон прийняли, люди які залишилися без шансу жити без гемодіалізу, могли б розраховувати на пересадку нирок, серця, печінки і тд. Йдеться про сотні життів. Суспільство лякають, що цей закон дасть можливість вбивати людей і відбирати органи десь у підвалах. Це безпідставно. Забрати орган для трансплантації – дуже непроста хірургічна операція, яка потребує відповідних умов, надзвичайно тонкої роботи.

Мені доводилося бути у багатьох країнах світу. Одного разу в Хорватії ми відвідали кардіоцентр, куди потрапив молодий хлопець: після грипу в нього виникли ускладнення, необхідна була пересадка серця. Після банального грипу! Кожен з нас може опинитися в такій ситуації. Кардіохірург розповів, що цей хлопець дуже довго чекає на пересадку — два тижні (!). В Україні люди чекають роками…

Сьогодні Білорусія потужно рухається в напрямку трансплантології. Ті ж Росія, Польща. Нам теж необхідно приймати такий закон і радикально ставити питання щодо зменшення кількості потребуючих гемодіалізу. За 50 мільйонів гривень ми могли б провести операції частині хворим. У Верховній Раді свідомо лобіюються інтереси фірм, які продають препарати для гемодіалізу і заробляють мільярдні доходи. Тому така ситуація.

Народний депутат України від «Слуги народу» Гео Лерос заявив, що планує протягом року внести до Верховної Ради проєкт закону про дозвіл евтаназії…

Я радикально проти такої пропозиції. Тут є серйозні протиріччя Біблії. Бог дає життя, він його і забирає.

І наостанок: таке враження, що інституту сім’ї загрожує знищення. Стає очевидним, що на нас попереду чекають певні битви за базові формулювання, наприклад, в сімейному законодавстві. Як вам здається, цю битву виграють традиціоналісти чи прихильники нової громадянської релігії?

Якщо ми не будемо служити народові, як християни, просто приходитимемо на зібрання в церкву, а після цього нічого не робитимемо, це може призвести до такої катастрофи. Якщо у тебе є можливість очолити якийсь колектив, взяти на себе велику відповідальність як християнин – роби це. До тебе будуть прислухатися, твій голос матиме велике значення.

Я буквально недавно слухав по телебаченню програму про шведів, у них уже немає “він і вона”, а є “воно”. Усі християнські конфесії виступають проти “чуми”, яка сьогодні наближається до України. У нас є команда християн-управлінців, які виступають на різних рівнях і популяризують інститут сім’ї. Західна Україна сьогодні є тим прикладом, орієнтиром для нормальної сім’ї та християнських цінностей у ній.

Дякую за розмову, Володимире Григоровичу.

  Спілкувалася Ірина Гайсюль.

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте журналістів slovoproslovo.info!

Кожне пожертвування має значення

Криза та епідемія – час, коли достовірна інформація життєво важлива. Але криза – це час, коли незалежні християнські медіа (а саме вони надають християнський погляд на все, що відбувається) дуже вразливі. Ваша підтримка важлива для нас і дозволить нам і далі робити нашу роботу.

Кожен внесок, неважливо наскільки великий він чи маленький, – це голос на підтримку християнської журналістики. Дякуємо!

Пожертвувати

Виберіть варіант, який вам найбільше підходить. Щиро дякуємо вам за вашу щедрість! .

Пожертву із-за кордону можна надсилати на картковий рахунок:

5168 7427 1505 4262 (JAKOBCHUK ANATOLIJ)

IBAN: UA343052990000026204691061008

 

Попередня стаття

Про Бога і людина перед Богом

Наступна стаття

Рада Церков налагоджує взаємодію з реорганізованим Мінкультури

Немає коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *