Богослів'я

Хіба християни не вірять в трьох богів?

Три Боги? Трійця? У що вірять християни?

Серед євреїв дуже поширена помилка, що християни вірять в трьох Богів, тому їхня віра несумісна з ключовим постулатом єврейських писань про єдиного Бога. Насправді, звичайно, християнство настільки ж монотеїстичне, як і юдаїзм.

Християни вірять, що єдиний Бог існує таким чином, яким людина, будучи обмежена своєю смертною матеріальною природою, ніколи не зможе осягнути до кінця – в трьох особах чи іпостасях. І ця віра заснована не на філософських доводах, а на Святому Письмі – на Старому і Новому Завітах.

Ми повністю згодні з вченням єврейської Біблії про те, що Бог єдиний. Основоположним сповіданням єврейського народу про Бога завжди була молитва Шма: «Слухай, Ізраїлю: Господь, Бог наш, Господь єдиний». Але поряд з акцентом на єдиності Бога Писання містить і ряд натяків на те, що Він водночас якимось чином є Кимось більшим, ніж тільки одна особистість.

Множина імен Бога

Один з таких натяків – це велика кількість місць, де імена і слова, що відносяться до Бога, використовуються у множині. Ім’я Бога «Елохім», що часто зустрічається в староєврейському оригіналі, саме по собі є формою множини. Форма однини цього слова – «Елоах» – використовується в десять разів рідше.

З ім’ям Елохім іноді використовуються і дієслова у множині. Як, наприклад, в Бутті 20:13. Сам Бог іноді говорить про Себе, використовуючи займенники множини – як в Бутті 1:26. Інші описи Бога теж зустрічаються в формі множини, що не завжди відображено в перекладах (наприклад, Екклезіаст 12: 1 або Ісая 54: 5).

Множинність Бога в юдаїзмі

Ще більше вражає саме слово «ехад», що використовується в Шма для проголошення єдності Бога. Його значення допускає множинність або різноманітність в єдності. Особливо чітко це видно в наступних уривках.

Схожі статті

У книзі Буття 1: 5, 2:24, Ездра 2:64 і Єзекіїль 37:17 єдність (ехад) – це результат поєднання в одне ціле вечора і ранку, чоловіка і дружини, окремих членів суспільства, і двох палиць, відповідно. Однак в івриті є ще слово «яхід», яке теж описує єдність, але неподільне. Єврейський богослов Маймонід, складаючи свої знамениті «Тринадцять Символів Віри», в описі суті Бога замінив слово ехад на яхід. З того часу в юдаїзмі зміцнилася ідея неподільної єдності Бога. Проте, Біблія дає достатньо прикладів, щоб показати, що в єдності Бога укладено різноманіття.

Автор основоположної книги єврейського містицизму «Зоар» визнає, що ідея множинності в єдності не чужа єврейському образу думки. Хоча розуміння цієї теми середньовічними містиками відрізняється від християнського поняття Трійці, основна ідея множинності в єдиного Бога все ж зберігається. Уривок з Зоар, котрий коментує Шма, говорить:

«”Слухай, Ізраїлю, ЙХВХ Елохейну ЙХВХ єдиний”. Ці три суть одне. Адже це три Імені, як вони можуть бути одним? Тільки через сприйняття вірою; в баченні Духа Святого, в спогляданні прихованим оком. Цьому подібно таїнство чутного голосу, бо хоча він і один, але складається з трьох елементів – вогню, повітря і води, які, проте, стали одним цілим в таїнстві голосу. Так і таємниця триєдиних проявів Божественного, що позначається ЙХВХ Елохейну ЙХВХ – це три образи, але вони утворюють єдине ціле».

Описи Бога в Єврейських Писаннях

Насправді крім власне Бога на сторінках Єврейських Писань присутні ще дві особи, які зображуються відмінними від Бога, але при цьому якимось чином єдиними з Ним. Ці дві інші особистості – ангел Господній і Дух Божий (Святий Дух).

Ангел Господній згадується кілька разів і ототожнюється з самим Богом. Наприклад, в Буття 16: 7 і 16:13 Він названий відповідно Ангелом Господнім, а потім Господом. Інший аналогічний приклад – Буття 22:11 і 22:12. Згадана тут особистість відрізняється від Бога і водночас ототожнюється з Ним.

Потім є Дух Божий. У Святому Письмі про Божий Дух також говориться як про окрему особистість, що ототожнюється з Богом. Як приклад можна привести Буття 1: 2, Псалом 51:13 або Ісаї 11: 2.

Ізраїль і інші народи

Оскільки в давні часи Ізраїль був оточений язичниками-многобожниками і був схильний постійно заражатися ідолопоклонством від цих народів, єврейські Писання підкреслюють єдність Бога більше, ніж Його «триєдність». Але до часу Нового Завіту, коли ідолопоклонство перестало бути проблемою в Ізраїлі, ідея «триєдності» Бога стала більш чітко формулюватися в Писанні.

У Новому Завіті ці три особи описані як Бог-Отець, Бог-Син (Месія, Ісус) і Бог-Дух. Але все це аж ніяк не суперечить фундаментальному сповіданню в Шма: «Слухай, Ізраїлю! Господь, Бог наш, Господь єдиний»− сповідання, яке сам Ісус назвав «найважливішою заповіддю».

Ви можете заперечити: «Але хіба християни не вірять, що Ісус − Син Божий? А якщо Ісус − Бог, як він може бути Сином Божим? Слухайте, ви робите людину Богом! Крім того, у Бога немає сина!».

Знову ж таки, це неправда! В книзі Вихід 4: 22-23 Ізраїль названий «сином Бога». Цар Ізраїлю названий «сином» Бога в 1 Хронік 17:13. У Талмуді сказано, що Месія також буде Сином Божим:

«Наші рабини вчили: Святий, нехай буде благословенний, скаже Месії, синові Давида (та відкриє він себе скоріше в наші дні): Проси Мене про що завгодно, і дам тобі це, як сказано (Псалом 2: 7,8): “Сповіщу постанову: Промовив до Мене Господь: Ти Мій Син, Я сьогодні Тебе породив проси у Мене, і дам Я народи спадщину Твою і краї землі у володіння Тобі”».

Читайте також:

Месія як образ Божої присутності

Ідея Святого Письма не в тому, щоб людина стала Богом (боронь Боже!), а в тому, що Месія сам повинен був бути Богом, який прийде на Землю як людина. В Ісаї 9: 6 Його пришестя описується так: «Бо Дитя народилося нам − Син даний нам і влада на раменах Його, і наречуть ім’я Йому: Дивний Порадник, Бог сильний, Отець вічності, Князь миру». І якщо Бог справді являє собою «триєдність», то Месія може і називатися Богом, і співіснувати з іншою Божественною особистістю в таких відносинах, які можна описати, як «Син Божий».

Це висновок, до якого ми, віруючі в Ісуса євреї, приходимо, вивчаючи Писання. Разом з нашими братами-євреями ми стверджуємо, що «Господь, Бог наш, Господь єдиний» − це єдність, що має властивості «триєдності».

Джерело: ieshua.org

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button