Домашня»Новини»«Фабрика цифрових кретинів»: французький нейропсихолог знайшов причини зниження інтелекту у дітей

«Фабрика цифрових кретинів»: французький нейропсихолог знайшов причини зниження інтелекту у дітей

6
Поширень
Pinterest WhatsApp

Влітку 2019 року вийшла книга доктора нейропсихології Мішеля Демюрже «Фабрика цифрових кретинів», стала бестселером у Франції і настільною книгою для батьків дітей молодшого шкільного віку. Книга про вплив нових технологій на розвиток підростаючого покоління вийшла досить лякаючою.

Автор книги відштовхується від простого факту: за останні два десятиліття коефіцієнт розумового розвитку (IQ) молоді не перестає падати, тоді як за всі роки ХХ століття, що минули з моменту появи цього поняття, IQ неухильно зростав.

Падіння інтелекту показують багато досліджень, що проводяться в західних країнах. У Фінляндії та Норвегії, наприклад, визначення коефіцієнта IQ є обов’язковим при прийомі в армію молодих людей, тобто тест проводиться в широкому масштабі.

І якщо раніше вважали, що науковий прогрес повинен супроводжуватися зростанням інтелекту людини – цьому сприяють поліпшення умов життя, підвищення рівня освіти – то тепер це вже не є непорушною істиною. Починаючи з 2000-х років середній IQ молоді саме в розвинених країнах поступово знижується. Франція не виняток: з 1999 по 2009 року середній IQ французів знизився на 3,8 пункту.

Вчені задалися питанням: у чому причина зниження розумових здібностей молоді?

Зазвичай у відповідь наводять кілька факторів. По-перше, називають екологічний фактор. Багато досліджень показують негативний вплив забрудненої атмосфери і продуктів харчування на розвиток мозку дітей.

Існують численні медичні дослідження, які доводять згубний вплив на мозок дитини присутніх в атмосфері важких металів (свинцю і ртуті) або використовуваних в сільському господарстві і побутової хімії ендокринних руйнівників (пестицидів, полімерів).

Імперія розваг

Фактор, про який все більше говорять останнім часом, – це вплив всіляких «екранів» на мозок дитини. Під екранами розуміють як телевізор, сидячи перед яким дитина залишається пасивною, так і різного роду гаджети: ігрові приставки, смартфони і планшети.

Доктор наук в області нейропсихології Мішель Демюрже перерахував негативні наслідки довготривалого використання екранів дітьми. Це відставання в розвитку мови у самих маленьких, проблеми з моторикою, порушення пам’яті, погана концентрація, порушення сну, зниження креативності мислення і різні емоційні розлади (депресія, агресивність і схильність до залежностей).

Як пояснює Мішель Демюрже, вивчення даної проблеми почалося давно, задовго до появи смартфонів і планшетів. Перші дослідження стосувалися часу, який діти проводять біля телевізора. Потім вчені зайнялися проблемою поширення комп’ютерних ігор. І кожен раз, за ​​словами Мішеля Демюрже, дослідники приходили до одних і тих самих результатів: чим більше часу дитина проводила перед екраном, тим сильніше виявлялися названі вище негативні наслідки.

У своїй книзі «Фабрика цифрових кретинів» французький нейропсихолог пояснив вже загальновідомий факт: постійне використання гаджетів призводить до зниження IQ у дітей. Чим менший вік дитини, тим сильніші негативні наслідки, зазначив він в інтерв’ю Le Quotidien.

«Все залежить від віку. До шести років немає ніяких позитивних ефектів від використання екранів. Існує безліч досліджень, які показують, що у дітей до шести років, які використовують екрани по 10-15 хвилин в день, вже спостерігаються негативні наслідки, що впливають на їхній розвиток. Чим раніше діти отримують доступ до екранів, тим більше у них розвивається залежність в більш пізньому віці. Жодне дослідження не показує позитивного ефекту від використання екранів дітьми до шести років, всі відзначають тільки негативні ».

Тотальна деінтелектуалізація

Як зазначає Мішель Демюрже, розвиток мови і розумових здібностей у дітей відбувається в процесі живого спілкування:

«Звичайно, потрібно жити в ногу з епохою, але наш мозок до цього не пристосований, він сформувався в епоху неандертальця. Як він працює: якщо ви мені даєте інформацію безпосередньо, мій мозок відгукується, його нейрони починають працювати. Якщо ж я отримую інформацію з екрану, то нейрони не реагуватимуть – або будуть, але значно менше. Якщо ви говорите маленькій дитині назву кольору, наприклад, “зелений”, три рази поспіль, то малюк вивчить це слово. Якщо він почує те саме слово з екрану, то, за різними дослідженнями, дитині необхідно від двадцяти до шістидесяти разів, щоб вивчити нове для нього слово.

Іншими словами, наш мозок влаштований так, що йому необхідно спілкуватися з людьми. Еволюція зробила його таким. Для грудних дітей просто життєво необхідно спілкуватися з живими людьми. У більш пізньому віці це теж важливо. При цьому спілкуванні мозок обробляє інформацію інакше, ніж коли він отримує її з екрану. Розвиток мови відбувається під час розмови.

Коли в будинку вимкнені всі екрани, дитина чує близько тисячі слів на годину. А якщо дитина сидить перед будь-яким екраном, то ви говорите йому приблизно 100-150 слів на годину. При цьому доведено, що когнітивний розвиток залежить від кількості “одержуваних” слів, особливо в ранньому віці ».

**********

У старшому віці постійне користування екранами призводить до зниження шкільних результатів учня. Крім впливу на IQ, виникає й інша проблема: сидячи перед екранами, діти мало рухаються, що призводить до ожиріння.

«Щоб нормально розвиватися, дитячому мозку потрібен спокій. При постійному шумі розвиваються гіперактивність і проблеми зі сном і з концентрацією уваги. Крім цього, використання планшетів і смартфонів розвиває адиктивну поведінку – тобто привчає до культури постійної розваги: ​​при використанні комп’ютерних ігор в мозку постійно активується система компенсації і отримання задоволення, без якої дитина вже не може робити уявні зусилля », – пояснює Мішель Демюрже.

У зв’язку з небезпекою «тотальної інтелектуальної деградації майбутнього покоління», Мішель Демюрже радить взагалі не давати доступу до смартфонів і планшетів дітям до шести років. Початківцям школярам, ​​на його думку, дозволено користуватися цими гаджетами до півгодини в день, а хлопцям постарше – не більше години на день. При цьому у Франції існує статистика, згідно з якою підлітки проводять перед екранами до семи годин на добу.

Джерело: rodyna.org.ua

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте журналістів slovoproslovo.info!

Кожне пожертвування має значення

Криза та епідемія – час, коли достовірна інформація життєво важлива. Але криза – це час, коли незалежні християнські медіа (а саме вони надають християнський погляд на все, що відбувається) дуже вразливі. Ваша підтримка важлива для нас і дозволить нам і далі робити нашу роботу.

Кожен внесок, неважливо наскільки великий він чи маленький, – це голос на підтримку християнської журналістики. Дякуємо!

Пожертвувати

Виберіть варіант, який вам найбільше підходить. Щиро дякуємо вам за вашу щедрість! .

Пожертву із-за кордону можна надсилати на картковий рахунок:

5168 7427 1505 4262 (JAKOBCHUK ANATOLIJ)

IBAN: UA343052990000026204691061008

Попередня стаття

Що на справді має на меті законопроект, який змінює підлітковий вік

Наступна стаття

Всеукраїнське Свято подяки відбудеться 12-13 вересня в центрі столиці

Немає коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *