Здоров'я

Доступно про наркоз в педіатричній практиці

Трошки історії

Уявіть ситуацію, що пацієнту потрібно провести операцію, а знеболення як такого не існує. У хворого, скажімо, апендицит, чи перелом зі зміщенням або звичайний поверхневий абсцес, який потрібно розкрити й почистити. А знеболення немає! Чи можете уявити себе на місці такого пацієнта? Не хотілось би, правда? Але дорослий пацієнт принаймні може зціпити зуби й терпіти (якщо іншого виходу не існує). А дитина – в жодному разі. І тому зовсім не пафосно сказати, що запровадження наркозу створило справжню революцію в медицині й дало серйозний поштовх для розвитку не лише хірургії, а й інших суміжних дисциплін. Чого тільки не придумували колись лікарі, щоб таки виконати хірургічне втручання: поїли алкоголем та різним наркотичним зіллям, прив’язували міцними мотузками, вставляли до рота кляпа, пробували застосовувати гіпноз і чари, били по потилиці спеціальним молотком, щоб «вирубити» пацієнта на деякий час… І часом це справді допомагало. В інших випадках – відправляло пацієнта на той світ ще до початку втручання. Та іншого виходу не було. Ощасливив же людство Томас Мортон, який 16 жовтня 1846 року вперше публічно провів успішний наркоз під час операції. І це змінило хід історії. З’явилася нова наука – анестезіологія, яка швидко розвивалася і на сьогодні має величезні напрацювання.

Про місцевий «наркоз»

Насправді, місцевого «наркозу» не існує. Наркоз буває лише загальним. Місцевим може бути знеболення чи анестезія. Це, якщо говорити про терміни. А якщо про дитинство – то майже всі операції дітям виконуються під наркозом і не варто просити лікаря про місцеве знеболення для дитини. Бо знеболити місцево можна і дитині не болітиме зовсім. Але той стрес, який вона отримає від побаченого, зумовить значно гірші віддалені наслідки, ніж просто біль. Крім того, дитина не буде лежати нерухомо на операційному столі, якщо вона буде у свідомості. І тому в педіатрії існує закон: дитина не повинна бути присутньою на своїй операції. Анестезіолог подбає про 3 основні завдання, крім багатьох інших: дитині не болітиме, вона не отримає стресу, її вегетативні (автоматичні) функції (робота серця, дихання, нервової системи тощо) також не отримають надмірної імпульсації через травму і всі життєві показники не стрибатимуть.

Про видалення аденоїдів під місцевим знеболенням

Враховуючи вищесказане потрібно розуміти, що дітям не рекомендується проводити без наркозу навіть невеликі хірургічні втручання. І це стосується також аденоїдів. Бо місцеве знеболення повністю усуне біль. Але дитину в свідомості заберуть від мами, прифіксують (читайте прив’яжуть) і вона буде бачити хірурга, який спеціальними інструментами працюватиме в її ротовій порожнині. Усе це може мати дуже негативні психологічні наслідки в майбутньому. Власне біль важко переноситься в даний момент часу, але відносно легко забувається і не створює проблем у майбутньому. Натомість, стрес може бути непомітний спочатку, але проявитися через кілька місяців чи навіть років. Я часто спілкуюся з батьками, які приводять своїх дітей в нашу лікарню на такі операції. І вони досі з жахом розповідають про свій такий досвід у дитинстві, хоча з того часу пройшло понад 20-30 років. У зв’язку з цим краще проводити в медикаментозному сні навіть такі неприємні процедури, як ФГДС, колоноскопія тощо. Також це стосується лікування зубів багатьом дітям, хоча тут колеги-стоматологи в багатьох випадках навчилися усувати стрес через різноманітні дитячі забави й відносно успішно обходяться без наркозу. Проте, в багатьох випадках не допомагають ні забави, ні мультики. Легкий медикаментозний сон допоможе дитині поспати, полікуватися і в доброму настрої поїхати додому.

Про МРТ чи КТ-обстеження дітей під наркозом

В абсолютній більшості КТ чи МРТ томографи працюють приватно і такі обстеження коштують дорого. Для того, щоб отримати якісний знімок, пацієнт під час обстеження повинен лежати нерухомо. Інакше, зображення буде неякісне, діагностика утруднена чи неможлива, а гроші за візит все-одно заплатите. І якщо КТ-обстеження триває в середньому 3-5 хв, то МРТ – не менше 20 хв. Дитина дошкільного віку або із захворюваннями ЦНС стільки часу нерухомо лежати просто не може. На допомогу приходить медикаментозний сон. Проте, це є чи не найбільший страх батьків перед тим, як погодитися на знімок. Але боятися не варто. Бо те, що ми робимо під час такого обстеження, з наукової точки зору не є наркозом, а лише седацією. Тобто, доза і кількість препаратів значно менша, ніж під час операції. Бо тут ми виключаємо лише свідомість. Дитинка спить, але всі її рефлекси працюють. Навіть больова чутливість зберігається. Препарати вводяться короткої дії, вони швидко і повністю виводяться з організму, дитинка прокидається одразу після обстеження і вже за кілька годин веде звичний спосіб життя.

Про шкоду наркозу

Процедура наркозу вже має цілу історію міфів, забобонів і невиправданих страхів. Проте, серйозні наукові дослідження свідчать про те, що загальне знечулення є безпечним для дітей. Деякі пацієнти або їх батьки відмічають після тривалих наркозів тимчасові перепади настрою, лабільність психіки, незначне погіршення пам’яті і деяку розсіяність. Але всі ці побічні дії минають протягом кількох днів чи тижнів (в окремих випадках). Таким чином, наркоз має набагато сприятливішу дію на організм, ніж стрес, отриманий внаслідок хірургічного втручання.

Про різні види наркозу

На сьогодні є багато можливостей провести знеболення дітям, навіть якщо вони мають різноманітні супутні захворювання. Наркоз можна комбінувати з місцевим знеболенням, проводити реґіонарну анестезію тощо. Є цілий ряд препаратів, які можна використати під час наркозу. Вони відрізняються своєю дією і ціною. Інколи батьки просять зробити для дитини «кращий» наркоз, не усвідомлюючи при цьому, що вони мають отримати в результаті. Так от, всі офіційні препарати, дають можливість анестезіологу провести наркоз і забезпечити дитині адекватне знеболення. Але дорожчі сучасніші препарати швидше виводяться з організму і мають менше побічних дій. Якщо говорити поверхнево, то в більшості випадків після такого наркозу дитина швидше прокидається, не має галюцинацій, швидше починає пити та їсти і швидше повертається до активного способу життя. Але не завжди можна використати такі препарати і лише анестезіолог може правильно підібрати види ліків, кількість і дозу введених препаратів.

Про лікарів-анестезіологів

В багатьох розвинутих країнах світу анестезіологи є одними з найбільш високооплачуваних серед лікарів, а у США ця професія на першому місці по заробітній платі серед усіх професій. Фактично, це найбільш інтелектуальна лікарська спеціальність. В Україні такі спеціалісти готують пацієнтів до операції, забезпечують наркоз і догляд в ранньому післяопераційному періоді. Крім цього, анестезіологи проводять інтенсивну терапію для усіх хворих, що лікуються в реанімаціях. І якщо будь-який вузький спеціаліст займається патологіями одного чи кількох видів, анестезіолог повинен орієнтуватися в усіх. Якщо в будь-якому відділенні лікарні пацієнту стає гірше, кличуть анестезіолога. Якщо швидка допомога привозить до лікарні важкохворого, першим його зустрічає анестезіолог. Якщо лікарі пологових будинків зустрічають дітей, що приходять у цей світ, то анестезіологам доводиться інколи проводжати їх у світ інший. І все через те, що працюють вони з найважчими хворими.

Про «прийшов, дав укол і пішов»

Дуже часто люди думають так про роботу анестезіолога в операційній, але насправді наркоз для лікаря – це мистецтво і кожен лікар має свій почерк у проведенні наркозів. Під час загального знеболення вводиться багато різних препаратів і має значення не лише їхня доза, але й послідовність і порядок введення. Під час наркозу буває крововтрата, змінюється артеріальний тиск, дихання, проявляються алергічні реакції, інші непередбачувані побічні дії та ускладнення. І завдання анестезіолога – втримати все в порядку, не допустити розбалансування і катастрофи. Від роботи анестезіолога чимало залежить, як гарно дитина вийде з наркозу, як протікатиме її післяопераційний період. Найчастіше пацієнти багато дізнаються про свого хірурга перед тим, як йому довіритися, але зовсім нічого не знають про свого анестезіолога.

Більше про анестезію:

Висновки

На сьогодні розвиток медицини й анестезіології, зокрема, дозволяє виконати будь-яке хірургічне втручання, неприємні процедури й маніпуляції абсолютно без болю і без стресу. Це безпечно і не має віддалених негативних наслідків. Але дуже важливою є довіра до лікарів, з якими вам працювати. Ви можете дізнатися багато про своїх лікарів через відгуки інших пацієнтів. Можете прийти, поспілкуватися і задати всі необхідні запитання лікарю перед тим, як погодитися на співпрацю з ним. Закон дозволяє вам обирати лікарню і лікаря, який буде проводити хірургічне втручання і лікаря, який забезпечить анестезію. Довіра дозволить вам бути більш спокійними й ці дні пройдуть легше, без значного стресу і моральної перевтоми.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button