Актуальне

Пристрасті довкола Грети Тунберг

Нещодавно відома шведська 16-річна екоактивістка Грета Тунберг виступила з досить емоційною заявою на сесії Генасамблеї ООН. У своїй палкій промові вона продемонструвала невдоволення світовими лідерами та їх екологічною політикою: “Ви розкидаєтеся порожніми словами, ви вкрали мої мрії, моє дитинство! Люди страждають, вмирають. Цілі екосистеми руйнуються. Ми стоїмо на порозі масового вимирання. А все, про що ви можете говорити, — це гроші та казки про безкінечний економічний розвиток. Як ви смієте!?”
Емоційність і радикалізм підлітка, безумовно, привертають увагу. Грета має чималий перелік психічних розладів (серед яких синдром Аспергера та обсесивно-компульсивний розлад), які посилюють її сприйняття світу в чорно-білому світлі. Але більше дивує не фанатизм підлітка, а реакція медіа, які піднесли її на вершину слави, зроби з неї еко-ікону. Світові лідери зустрічаються з нею, думка Грети лунає на найвищому міжнародному рівні, хоча у дівчинки серйозні психічні відхилення і її думка об’єктивно не може бути рішенням для всього світу.
Вся ця історія є нічим іншим, як черговим постмодерним шоу, спробою факти підмінити емоціями (до того ж емоціями, що викликані  конкретним діагнозом). Дівчина вже є символом для тисяч школярів, які саботували навчання і виходили на мітинги проти зміни клімату. 16-річна Грета стала кумиром для багатьох молодик людей. Проте наскільки раціональним є таке захоплення і звеличення?
Безумовно, проблема зміни клімату є, й екологічні виклики сьогодні дійсно становлять загрозу для майбутнього. Вже давно науковці спостерігають за станом нашої планети, й стан навколишнього середовища щороку викликає все більше занепокоєння. Забруднення річок і океанів, браконьєрство, загрозливі викиди вуглецю, незаконна вирубка лісів — все це результат безвідповідального поводження людей з природою.
Але що ж з цим робити? Грета Тунберг вимагає радикальних рішень від світових лідерів. Щоправда, вона зустрічалася з очільниками тих держав, де вже впроваджуються масштабні екологічні програми, а от можновладці найбільших азійських держав (звідки надходить колосальне забруднення навколишнього середовища) залишаються переважно поза увагою екоактивістки.
За словами Тунберг, проблеми, викликані глобальним потеплінням, настільки серйозні, що людство стикається з екзистенційною кризою, “що, швидше за все, призведе до кінця нашої цивілізації, якою ми її знаємо”. В цьому вона звинувачує нинішнє покоління дорослих людей, лаконічно виражаючи своє відношення фразою “ви крадете наше майбутнє”. Проте, Грета не є науковцем і її промови апелюють, найперше, до емоцій, а не до фактів.
Однак ця популярність може нести і більш небезпечні наслідки. Грета Тунберг повторює закиди радикальних екологів проти капіталістичної системи, а ліві  цим користуються, що є зовсім аморальним – використовувати хвору дитину для поширення своєї програми. У її словах і риториці прослідковується звинувачення не безпосередньо тих, хто забруднює середовище, ігноруючи екологічні норми, але капіталістичної системи як такої. До того ж боротьба зі змінами клімату в пропонованому Гретою контексті — це справа дуже коштовна і цей фінансовий тягар ляже, знову-таки, на плечі платників податків. Підтвердженням цього є слова одіозного європейського політика Жана-Клода Юнкера, яки після спілкування з Тумберг зазначив: «У наступний фінансовий період з 2021 по 2027 рік кожен четвертий євро, витрачений у рамках бюджету ЄС, піде на заходи щодо пом’якшення ситуації зі змінами клімату”.

Більше про екологію:

  • Екологія душі
  • “Україна – духовний форпост для всієї Європи” – Ганна Турчинова

На тлі всього сумбуру й дискусій довкола методів захисту навколишнього середовища, постає ще одне питання. Чому християни віддали лівим екоактивістам природозахисну ініціативу? Коли Господь дав людині цей матеріальний світ, Землю з усіма її багатствами, це не передбачало лише споживання ресурсів. Дбайливе, заощадливе й просто раціональне використання ресурсів — це повага до Творця, до всього, що дане людині. Саме тому збереження природи — це завдання для християн також. Ігнорування ж таких актуальних тем призводить до піднесення зовсім не євангельського погляду на навколишнє середовище, викривлення справжнього розуміння приоди та місця людини на Землі.

Джерело: Християни для України

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button