Аналітика

Дослідження показує, що самотність і нещастя прискорюють старіння сильніше, ніж куріння

Старіння – це природний життєвий процес, який переживає кожна людина. Однак, цей процес не завжди однаковий для всіх. Такі фактори, як хвороби, спосіб життя та генетика, можуть відігравати важливу роль у тому, що відбувається з вашим розумом і тілом з віком.

Наприклад, минулі дослідження показують, що куріння, дієта і стрес прискорюють біологічне старіння.

Тепер дослідники з Deep Longevity Limited в Гонконзі, Китайська Народна Республіка, знайшли докази того, що психічне здоров’я людини впливає на старіння так само як і фізичне здоров’я.

Дослідники виявили, що коли певні психологічні стани поєднуються, це може збільшити біологічний вік людини сильніше, ніж куріння.

Це дослідження було нещодавно опубліковане в журналі Aging.

Зв’язок між фізичним та психічним здоров’ям

За словами провідного автора дослідження Федора Галкіна, директора з розвитку наукового бізнесу компанії Deep Longevity Limited в Гонконзі, основною метою цього дослідження було показати, що люди можуть поліпшити своє фізичне здоров’я, націлившись на своє психічне здоров’я.

«Якщо бути більш конкретним, то на процеси старіння на низькому рівні може впливати ваш емоційний стан», – сказав Галкін в інтерв’ю Medical News Today.

Схожі статті

Галкін сказав, що вплив психології на біологічний вік людини є маловивченою темою через науковий редукціонізм.

«У (20-му) столітті науковий редукціонізм оселився практично в кожній галузі науки, – пояснив він. “Так було в біології – організм складається з клітин і молекул, тому, якщо ми розуміємо молекули, ми можемо зрозуміти організм. Це звузило наш погляд у багатьох аспектах. Одним з таких прикладів є вивчення старіння. Старіння – це багатогранне явище, яке має соціальну та економічну складові, але в біології заведено вивчати його у значно вужчому сенсі».

Галкін зазначив, що існують дослідження, які пов’язують психологію старіння з його молекулярними проявами, але їх не так багато.

«Ми знаємо, що дитяча травма або посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) прискорює епігенетичне старіння, як і психологічний стрес. Оскільки існує зв’язок, ми припускаємо, що фізіологічним (низькорівневим) темпом старіння можна маніпулювати за допомогою психологічної (високорівневої) терапії. Ось чому ми створили FuturSelf.AI, щоб забезпечити основу для нашого нового гібридного підходу до боротьби зі старінням». – Федір Галкін, провідний автор дослідження.

Вплив психічного здоров’я на старіння

Для вивчення впливу психічного здоров’я на старіння Галкін і його команда розробили годинник старіння.

Годинник старіння – це статистична модель, яка вимірює біологічний вік людини, а не хронологічний. Для цього годинник старіння використовує аналіз крові, генетичний аналіз і аналіз ДНК, щоб виміряти темпи біологічного старіння людини.

Дослідники використовували розроблений ними годинник старіння для вимірювання впливу як фізичних, так і психічних факторів здоров’я на старіння майже 12 000 дорослих китайців з набору даних CHARLS.

Основним фізичним фактором було куріння.

Психічні проблеми включали депресію, проблеми зі сном, самотність, відчуття нещастя і рідко почуття надії. Крім того, дослідники враховували соціальний статус людини − одружений, вдівець та/або проживає в сільській місцевості.

Проаналізувавши дані, дослідники виявили, що всі фактори, включені в аналіз, мали значний вплив на темпи старіння. Три найбільші фактори − куріння (збільшення темпів старіння на 1,25 року), перебування у шлюбі (зменшення темпів старіння на 0,59 року) та проблеми зі сном (збільшення темпів старіння на 0,44 року).

Дослідники також виявили, що в сукупності всі вісім психологічних змінних, включених в їх дослідження, прискорюють старіння людини на 1,65 року − це більше, ніж куріння.

Психічне здоров’я і прискорене старіння

За словами Галкіна, це дослідження привертає увагу до ігнорованих переваг підтримки хорошого психічного здоров’я.

«Досить часто вважається, що психотерапія лише покращує самопочуття, але, згідно з нашим дослідженням, вона може відчутно продовжити життя», − сказав Галкін.

«Якщо на це звернуть увагу уряди або великі організації з мільйонами клієнтів, використання таких досліджень, як наше, для створення нової політики може призвести до додавання еонів людських років життя до глобальної економіки. Я сподіваюся, що ця нова лінія міркувань глибоко розроблена Сінклером в його дослідженні переконає такі великі організації приділяти більше уваги сферам психічного здоров’я і довголіття».

Medical News Today також поговорив про це дослідження з доктором Стеллою Панос, нейропсихологом і директором нейропсихології Тихоокеанського інституту нейронаук в Центрі охорони здоров’я Провіденс Сент-Джонс в Санта-Моніці, Каліфорнія, яка не брала участі в цьому дослідженні. За її словами, існує багато причин, чому психічне здоров’я людини може впливати на швидкість її старіння.

«Проблеми психічного здоров’я, такі як депресія і тривога, можуть впливати на спосіб життя, – пояснила доктор Панос. − Люди можуть бути трохи більш сидячими, не приділяти належної уваги факторам здоров’я, якби вони не були в депресії чи тривозі. Якщо хтось перебуває у стані стресу, це може призвести до погіршення стану здоров’я в цілому, просто з біологічної точки зору, і це збільшує ризик виникнення загальних захворювань у подальшому житті».

«Інша можливість може бути протилежною. Для [багатьох] пацієнтів, які мають неврологічні або інші хронічні захворювання, характерні високі показники депресії, тривоги та інших видів психічних розладів. Ми звикли вважати, що це реакція на стан, ситуативна реакція, але насправді є багато досліджень, які свідчать про те, що існує біологічна складова. Наприклад, коли люди отримують травму голови, одним з найпоширеніших факторів є депресія. І вони бачили це в різних дослідженнях, які показали, що це, швидше за все, також пов’язано з біологічною складовою», – доктор Стелла Панос.

Поради, як подбати про своє психічне здоров’я

Якщо людина відчуває проблеми з психічним здоров’ям, наприклад, почувається нещасною, самотньою або перебуває в депресії, доктор Панос радить поговорити про це з іншими, в тому числі зі своїм лікарем і фахівцем з психічного здоров’я.

«Я думаю, що це має бути відкрита розмова, − пояснила вона. − Я думаю, що зараз саме той період, коли людям більш комфортно обговорювати питання психічного здоров’я».

Доктор Панос порекомендувала ставити невеликі цілі, коли йдеться про зміни у сфері психічного здоров’я. «Коли люди відчувають себе таким чином, дуже важко щось змінити − це може здаватися дуже важким», − пояснила вона.

«Я завжди кажу людям (поставити) дуже маленьку мету, таку, яка здається розумною, яку ви можете досягти, а потім ви можете збільшити її з часом. Тобто просто звернутися до друга, а потім піти далі».

Деякі дієві поради щодо піклування про своє психічне здоров’я включають:

  • надання пріоритету сну;
  • спробувати релаксаційні заходи, такі як медитація;
  • прогулянки на свіжому повітрі;
  • регулярні фізичні вправи;
  • дотримання здорового харчування;
  • спілкування з іншими людьми;
  • практикування усвідомленості і вдячності.

Джерело: medicalnewstoday.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!