АктуальнеКонкурс

Долати когнітивний дисонанс

Жити без інформації нині, з одного боку, – неможливо, а з іншого – наявне інформаційне перенавантаження мозку/свідомості/підсвідомості! А у ці важкі дні війні – справедливої, мужньої та героїчної боротьби України з агресором і терористом рф – на людей ще більше обвалюється великих потоків різної інформації.

Із 2007 р. у світі навіть відзначається День перевантаження інформацією як День обізнаності. Це тому, що в результаті такого перевантаження виникає стан, коли обсяги відомостей, що надходять, перевершують змоги її сприйняття Людина та її свідомість не здатні з ними впоратися – то настає перенасичення. Щорічно в середньому на людину випадає 2,5 х 108 байт виробленої інформації, світовий обсяг якої зростає кожні 365 днів на 30 %. Для виміру обсягу/кількості інформації пропоную застосовувати таку власну формулу: ОІ=КБФхКФ, де: ОІ – обсяг інформації; КБФ – кількість бітів у факті (одному); КФ – кількість фактів. Нагадаю, що б і т (англ. bit, перекладається як шматочок) – це мінімальна одиниця кількості інформації, яка дорівнює одному двійковому розряду, який може бути рівним одному з двох значень/станів, застосовуваних для представлення даних у двійковій системі числення. Тобто – це т а одиниця , яка дорівнює одному двійковому розряду, який може бути рівним одному з двох значень/станів (0 або 1), застосовуваних для представлення даних у двійковій системі числення. Факт – це відображений у свідомості фрагмент дійсності (повідомлення, новини, ситуації, явища, проблеми тощо). Тут логічно напрошується термін «фактобіт» як інтегрований вимір обсягу інформації, тобто наявність біта(бітів) у факті! Наприклад: У слові дисонанс 8 байтів, в 1 байті 8 бітів, всього ж буде 8х8=64 бітів. Дещо простішим буде розрахунок за символами, які дає обрахувати Формат на панелі комп’ютера за Microsoft Word ув опції Статистика. Наприклад: ОІС=КБФхКФ, де: ОІС – обсяг інформації символами; КСФ – кількість символів у фактослові (одному); КФ – кількість фактів. Завтра буде сонячно! Завтра (7 з пробілом); буде (5 символів із пробілом); сонячно (8 символів із пробілом); ! (2 символи з пробілом). Всього: 7+5+8+2=22. Якщо ж визначати кількість символів у реченні – то буде 20 (при окремому визначенні два пробіли навколо окличного знаку враховувалися, варто брати реальний один пробіл). ПРИМІТКА. Причому кількість символів, як не дивно, не залежить від розміру шрифту і виду (тобто 12 чи 14; курсив або жирний, чи велика/мала буква тощо).

Отже: ОІ/Обсяг інформації символами = 7х1+5х1+8х1+2х1=22 символи. Якщо слово кількафактне, приміром: сільськогосподарський (тут 2 факти), то загалом – 22 символи або по окремості: сільсько – 9 з пробілом; господарський 14 з пробілом. Всього 23 символи, але один пробіл може бути зайвим в окремих словах, тому варто брати 22 символи.

De facto 1: У мозку людини міститься близько 1 мільярда нейронів, кожен із яких  утворює майже 1000 зв’язків з іншими. А поєднуються вони так, що кожен зв’язкує з багатьма спогадами одночасно, експоненціально збільшуючи обсяг пам’яті мозку до 2,5 петабайт (1 петабайт – це кратна одиниця вимірювання кількості інформації, яка дорівнює 250 стандартним (8-бітним) байтам або 1024 терабайтам.). Отже, людський мозок може зберігати 3 мільйони годин, приміром, телевізійних шоу-програм традиційного хронометражу. А щоб використати такий обсяг інформації, людині  доведеться дивитися телевізор упродовж 300 років. До того треба враховувати т і серйозні обставини, що мозок постійно розвивається і затрачає відносно мало енергії (1300 калорій організму – лише 260 для нормального функціонування). Мозок людини – це суперкомп’ютер, адже навіть 4-му найпотужнішому суперкомп’ютеру у світі знадобилося аж 40 хвилин, щоб імітувати лише секунду мозкової діяльності людини. А мав той комп’ютер більше 100 тис. процесорних ядер і 1,4 млн. ГБ оперативної пам’яті. Нині не існує комп’ютера, який може виконувати моделювання активності мозку в реальному часі. Але, думається цю прогалину можуть заповнити незабаром квантові комп’ютери!?

De facto 2: Цивілізаційні тренди розвитку інформаційного суспільства характеризуються тим, що в 2002 році людством вироблено інформації 18 х 108 байт (18 Ексабайт). За п’ять попередніх років людством вироблено інформації більше, ніж за всю попередню історію. Обсяг інформації у світі зростає щорічно, як уже зазначалося, на 30 %. У середньому на людину в рік у світі виробляється 2,5 х 108 байт. Сучасна інформаційно-технологічна революція характеризується тим, що на більш як 7 млрд осіб на планеті Земля, припадає 6 млрд телефонів (дані компанії «Ericsson», 2012), 6 млрд телевізійних установок (за «Guinnes Today», 2012), 2 млрд комп’ютерів (за «Gartner», 2012), 2,3 млрд інтернет-користувачів (за «Internet World Stats», 2012). Примітка: Але з того часу минуло 10 років.

De facto 3: Треба ще враховувати типи сприйняття інформації органами відчуття (яких традиційно 5, а насправді більше). Тобто. Візуаліст – людина, хто сприймає більшу частину інформації з допомогою очей/зору. Аудіал – той, хто отримує основну інформацію через вуха/слух. Кінестетик – це та людина, яка сприймає відомості через інші відчуття (нюх, смак, дотик тощо). Динаміст – людина, котра певну частину інформації сприймає за допомогою рухів (жестів, ходьби тощо). Дискрет – це людина, у якої сприйняття інформації відбувається через логічне осмислення, з допомогою цифр, логічних доказів, формул. Символіст – хто сприймає відомості від знаків, асоціацій, символів. Інтуїтивіст – для якого/якої особливе сприйняття інформації у звичайному чи стані зміненої свідомості (трансі, гіпнозі, навіювальному, навіть наркотичному чи алкогольному тощо).

Через великі, потужні, різномедійні обсяги інформації, що випадає на людину, у її свідомості часом виникає когнітивиний (із латині cognition: узнати/пізнати), дисонанс (на латині dissonantio: всупереч/ невідповідність/протиріччя), тобто дискомфортний психоемоційний стан через суперечливі, а то й полярні новини, повідомлення, факти, аналітику, вкиди фейків та пропагандистських і маніпулятивних матеріалів. Усе це може призводити людину до неспокою, зниження самооцінки та продукувати різні тривоги, негативні відчуття, емоції та поведінку/вчинки/дії. ТРИВОЖНІСТЬ виникає через складне і неоднозначне сприйняття ситуації/когнітивний дисонанс. У зв’язку з цим можуть виникати:

  • Тривожні мислі – «Як там діти, батьки, родина?» «Що на фронті? «Куди летять ракети або шахеди?», «Чи не вражать обстріли дітей, мене, батьків?» «Скільки триватиме війна?» та інші.
  • Тривожні відчуття: «Безпорадність», яка опускає руки; «Страх», «Жах», «Переляк», «Відчай» через які може з’являтися ступор.
  • Тривожні емоції: «Злість», «Лють», «Ненависть», «Огида», інші.
  • Тривожні дії: Відповідати впевнено-дієво на екстремально-ситуаційні запитання – «Що робити?» «Куди сховатися?» «Бігти в укриття чи якось перечекати?», тобто діяти варто тільки правильно (через «не можу»), не ризикувати, стежити за сиренами «Повітряної тривоги» з офіційної мапи повітряних тривог ukrainealarm.com, використовувати найближчі укриття.

ЗАГАЛОМ же, щоб уникати когнітивного дисонансу, треба користуватися достовірно-авторитетними засобами масової інформації –

«ЄДИНІ НОВИНИ» / Марафон провідних телеканалів і радіостанцій України; інтернет-виданнями – НВ (тримовне), Українська правда, Лівий берег, Liga.net, Детектор медіа, Бабель, UA: Українське радіо, Радіо НВ, саме українськими регіональними ЗМІ (приміром: Сумська обласна щотижнева незалежна газета «ЯРМАРОК», «Новини Закарпаття»,  «ЕКСПРЕС», м.Львів), вибірковими вітчизняними («ГАЗЕТА по-українськи», інші); Українські програми в YouTube; та зарубіжними медіа, скажімо: Український портал ВВС, інші.

Та головне, що завжди потрібні посилання на офіційні джерела: Офіс Президента України, РНБО України, Збройні Сили України, Генштаб ЗСУ, СБУ, Міністерство оборони України, Кабінет міністрів України, Генеральна прокуратура України, державні служби, голів обл.-і райдержадміністрацій, деяких відомо-авторитетних українських військових експертів, радників, політиків, журналістів, громадських діячів, а також об’єктивних вітчизняних і зарубіжних аналітиків …

Міністерство культури та інформполітики України опублікувало на сайті Список офіційних і надійних джерел інформації.

Індекс довіри до медіа та Список їх публікує Інститут масової інформації, що можна подивитися на їхньому сайті.

Попри той чи інший рівень когнітивного дисонансу, важливими є позитиви, тобто:

  • Живі-здорові українці – рідні, родичі, друзі, їхня безпека і здоров’я;
  • Участь у захисті України в можливих формах.
  • Знищені рашисти, ворожі танки, літаки, бронетехніка, зенітно-ракетні комплекси, штаби, склади, інше;
  • Українські Перемоги на фронтах, звільнення загарбаної території;
  • Визволення українських міст, селищ і сіл;
  • Спілкування з рідними, родичами, друзями;
  • Розмінування будинків, територій;
  • Відновлення життєдіяльності в місті/селищі/селі мешкання;
  • «СЛОВО як зброя»: створення актуально-змістовних патріотичних різножанрових матеріалів та їх публікація і поширення в українських і закордонних медіа;
  • Волонтерство у всіх гуманітарних проявах;
  • Допомога і підтримка ЗСУ у всіх можливих формах;
  • За змогою безпечна праця на городі, дачі, пасіці, по садибі тощо.
  • Важливо проявляти піклувальність і привітність до рідних, родичів, друзів, колег, знайомих, сусідів: Як ви? Оберігаймося й тримаймося. Все буде добре. Дякую. Усміхніться…
  • Важливо цікавитися проблемами рідних, родичів, друзів, колег, знайомих, сусідів: Як ви?Як збираєтеся зимувати? Чи є у вас хтось у селі та чи є там плита і дрова?
  • Відвідання церкви, молитва…

Кожній людині потрібна резильєнтність (стресостійкість/стресоопір, психологічна пружність), тобто здатність особи впоратися зі сприйняттям складних життєвих подій, особливо про війну, проблемами мешкання, переселення тощо і відновлюватися після тривог або стресу. Резильєнтність почасти можна порівняти з парасолькою, яка дає змогу людині бути більш-менш сухими від дощу чи мокрого снігу, будучи надворі. Ліпше звичайно перебути у машині, але і парасолька, і авто є ж тимчасовими. Водночас варто враховувати:

А. Фізичну резильєнтність – наявність в організмові витривалості, стійкості, гнучкістю; ресурси ці потрібно не зменшувати, а збільшувати через оздоровчі вправи, навіть різноманітні сприйнятливі техніки медитацій, розвиток здатності вирішувати проблеми, інше. Ранкова зарядка і душ бадьорять організм. Ймовірно, що цьому сприяють також «SPA CENTER», які окрім «BEAUTY іміджу», пропонують відвідувачам повну релаксацію і спокій, гармонізацію із самим собою.

Б. Емоційну резильєнтність, тобто мати постійно позитивне мислення, здійснювати саморегуляцію їх проявів і бути емоційно гнучким, адже шкала емоцій нараховує їх кілька десятків, на які можна й орієнтуватися. Для цього також варто вживати позитивну лексику: «Все буде добре»; «Уже відбій «Тривоги», інше.

В. Резильєнтність ментальності здоров’я та здатність концентруватися на когнітивних здібностях, їх дисфункції у відповідь на стрес чи травму; посилення менталітету – це стратегія і тактика зміцнення ментальної сили, зокрема необхідність в реалістичному плані та в обов’язковому його втіленні. Приміром, участь українців і українок у написанні Національного радіодиктанту єдності створює унікальну трепетну атмосферу єднання, піднесення української мови.

Г. Духовну гнучкість, яка передбачає дотримування гуманності, цивілізованих цінностей, вірування й толерантності, плекання їх та здійснення своєї життєдіяльності згідно з ними; розвиток власної «системи підтримки»: змістовних та глибоких стосунків із близькими людьми, з природою, з Богом (Молитва, відвідання церкви/собору), а також із самим собою, плеканні доброї надії. Обмін позитивними повідомленням в месенджері, вайбері (та ще й зображально-текстовими) – чудовий приклад такої «системи підтримки».

Д. Комунікативну резильєнтність: розвиток спілкувальних навичок, зокрема асертивності (тобто вміння у доброзичливий та ввічливій формі відстояти свою точку, висловити свої думки та почуття без образи і порушення гідності співрозмовників.

Своєрідним медіа умиротворення є Радіо «РЕЛАКС». Майже після кожної відповідно концепції пісні звучить принишклим голосом гасло: МУЗИКА, з якою легко та спокійно. ВИ – спокійні. ВИ слухаєте легке та спокійне Радіо «РЕЛАКС»; ВИ знову на спокійній хвилі – Радіо «РЕЛАКС». Можна зазначити, що Радіо «РЕЛАКС» – це аудіальна медитація позитиву для слухачів!

ГОЛОВНА ПРИМІТКА. Ви, певно, помітили, що в основі подолання когнітивного дисонансу даного дослідження – загалом є комунікація. Тобто аж ніяк не йдеться про велику кількість лікувальних чи профілактичних медпрепаратів, які можуть бути призначені родинним лікарем. Ймовірно, що це – вже як крайній випадок, коли тривожні симптоми когнітивного дисонансу не проходять.

Нині громадські організації організовують і проводять чимало онлайн-семінарів та конференцій із медіаграмотності, в яких варто брати участь, здобувати знання для критичного сприйняття і об’єктивної оцінки огульної інформації/повідомлень, новин, фактів. А головне – щоб розпізнавати фейки, маніпуляції і пропаганду. Десятки пропозицій надходить від психологів і психотерапевтів. ФЕЙСБУК постійно друкує анонси таких онлайн-семінарів чи конференцій із медіаосвіти та медіаграмотності.

Ефективному подоланню когнітивного дисонансу може сприяти «Нейролінгвокомунікативне моделювання», розроблене автором на основі останнього досягнення світової психології і психотерапії: «NLP – нейролінгвістичного програмування, США», адаптоване (проведено десятки семінарів-тренінігів (1992-2022 рр.) і опубліковане ним у багатьох наукових вітчизняних та закордонних виданнях/збірниках. Але це – вже окрема тема статті, хоча із зазначеними розробками можна ознайомитися й самостійно.

Варто правильно користуватися також сервісом VPN – віртуальна приватна мережа, щоби мати доступ до деяких заблокованих медіа, які прагнуть подавати реальні новини, фото, відео. VPN дає змогу за певних програм долучитися до української кіберармії.

Все це – важливо також для патріотичної української діаспори та її багатьох спільнот на 5 континентах!

ВИСНОВКИ

  1. Розуміємося на проблемах когнітивного дисонансу.
  2. Діагностуємо свій психологічний стан та прояви емоцій.
  3. Визначаємо свою резильєнтність.
  4. Уміємо гасити негативні емоції.
  5. Знаємо і використовуємо шкалу позитиву.

ЗАВЖДИ КОРИСТУЙМОСЯ НАДІЙНО-ДОСТОВІРНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ ІНФОРМАЦІЇ, щоб ЗНАТИ істинну ПРАВДУ!…

Читайте також: 

НАСАМКІНЕЦЬ – ПРИТЧА: Одного разу зустрілися біля озера Правда і Брехня та вирішили скупатися. Роздяглися наголо, зайшли у воду і почали плавати. Брехня запримітила гарний одяг Правди на березі, який дуже їй сподобався. І вона поспішила на берег, підсохла і швидко зодягнулася та пішла. Правда вийшла з води, глянула, а одягу немає. Убрання Брехні вона зодягати не захотіла. І з того часу ходить по світу Правда голою. Невипадково в народі кажуть; «Голий як правда»! Брехні ж люди часто вірять, а то й милуються її вбранням, від голої Правди інколи і якось ніяковіють. Але – до пори до часу, а тоді вони їх розпізнають!…

Автор: Академік Валентин БУГРИМ, доктор філософії, член Спілки журналістів України, нейролінгвокомунікатор, медіапсихоексперт.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button