Блог Сергія Головіна

Доказ від Канта

Іммануїл Кант вважав наявність у людини уявлення про моральний обов’язок найбільш незаперечним свідченням існування Бога. На його думку, дана моральна поведінка – це коли робиш щось не заради якоїсь мети або вигоди; не на підставі припущення, що це призведе до сприятливих наслідків (такий підхід філософ називав «гіпотетичний імператив»), а виключно тому, що чинити так – правильно («категоричний імператив»).

Дію слід вважати справді моральною тільки в тому випадку, стверджує філософ, якщо на її основі можна вивести універсальний закон. Наприклад, якби було правильним не повертати узяте в борг, то спочатку ніхто позики не давав би. Так що вже сам факт, що люди дають один одному гроші в борг, свідчить про аморальність неповернення боргів.

Доказ Канта ґрунтується не на теорії («чистому розумі»), а на життєвих реаліях («практичному розумі»). Те, що наші дії можуть бути, а можуть і не бути справді моральні, і те, що на підставі наших справді моральних дій можна виводити універсальні моральні закони, свідчить про вищий об’єктивний абсолютний моральний закон. Існування ж абсолютного морального закону свідчить про існування абсолютного морального Законодавця.

Читайте також:

«Дві речі, – говорив Кант, – наповнюють душу завжди новим і усе сильнішим подивом і благоговінням, чим частіше і триваліше ми міркуємо про них: це зоряне небо наді мною і моральний закон в мені».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Схожі статті

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!