Актуальне

Блаженні вбогі духом… Кожен день по віршу з Нагірної Проповіді

Побачивши народ, Він зійшов на гору; А як сів, підійшли Його учні до Його. І, відкривши уста Свої, Він навчати їх став, промовляючи: Блаженні вбогі духом, бо їхнє Царство Небесне.

Те, що перш за все впадає в очі у Матвія – це символічне зображення Ісуса. Матвій зображує Ісуса як Мойсея.

Не просто так він ділить свій опис вчення Ісуса на п’ять частин (докладніше на цю тему дивіться сучасні ісагогіки по Новому Завіту). Я не впевнений, що наш Євангеліст зробив це навмисно. Який юдей, вирішивши писати про Месію, викинув би зі своєї голови п’ятикратне уявлення про Писання? Отже, Ісус як свого часу Мойсей, підіймається на гору. Так. Гора. Він це робить так, як одного разу це зробив Мойсей. Зійшов на гору Синай в пустелі і… дав Тору.

І тут можна здогадатися, що Матвій протиставляє Ісуса Мойсеєві. Протиставляє і… порівнює. Але не тільки. Євангеліст Матвій встановив також зв’язок між нами й пророками. Тими, хто в очах Бога був кращими людьми. Вершками. The best. Матвій пише: «Радійте, бо так гнали пророків». І ви також, як і свого часу пророки Ізраїлю та Юдеї, є апостолами Бога в цьому світі.

І якщо так, Матвій протиставив послання Старого Завіту цінностям Ісуса. Цінностям Його Царства, яке було таким бажаним для юдеїв того часу. Царство, яке так і не було між ними. Вічно випадало. І ось воно дарується тим, згідно зі словами Ісуса, хто блаженний у своїх духовних злиднях.

Отже, Ісус говорить: «Блаженні вбогі духом».

Свого часу Соломон став неймовірно багатий. Багатство було прямим наслідком його мудрості. І юдеї вже не могли мислити багатство поза Божим благословенням. Але тут є одне «але».

Соломон не зміг оминути падіння.

Так виходить, що багата людина – і багатий в ширшому сенсі – так чи інакше не захищений від падіння та спокус. Той, хто володіє, стає незахищений від зарозумілості. Нехай це буде його знання, положення або статус. Нехай навіть посада провідниці в вагоні. І рідко коли такі люди не плутають головні цілі із другорядними.

«Блаженні вбогі духом, говорить Ісус, бо бідним нема чим пишатися». Але чи є в цих, здавалося б не оптимістичних словах Ісуса, якась юридична лазівка ​​для багатих? О так! Павло каже Тимофієві: переконуй багатих не багато думати про себе. Ось так. Багаті (мають знання, статус, становище) все ж мають властивість високо про себе думати (1 Тим. 6, 17). Тому якщо у тебе є статус, якщо у тебе є гроші, якщо у тебе є знання, то, як каже Екклезіаст, «не будь занадто суворим» (Екл. 7, 16). У Новому перекладі: «Не будь ні занадто праведний, ні надмірно мудрий, щоб не погубити себе».

Бачите?

Читайте також:

Навіть праведність і мудрість можуть привести людину до зарозумілості й падіння. Тому Ісус, скоріше за все, має на увазі не аскезу і чернечу нужденність, а наше сучасне: «Не надувай щоки! Будь простішим! Розслабся, опусти свої жовна».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Віктор Шльонкін

Пастор вільної євангельської церкви в Німеччині. Доктор богослов'я (Dr. theol.). Віктор з дружиною Юлією виховує трьох синів.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. «Блаженні вбогі духом, говорить Ісус, бо бідним нема чим пишатися». Головне – засуджена пихатість і гордість, бо багачі пишаються, наче багатство не від Бога залежить, наче вони не в Божих руках. Тому, дійсно, Павло каже Тимофієві: переконуй багатих не багато думати про себе. (1 Тим. 6, 17), але й тут головне думати й про інших. Це є прямо написане (Филип’ян 2 : 3 Не робіть нічого пі́дступом або з чванли́вости, але в покорі майте один о́дного за більшого від себе. 4 Нехай кожен дбає не про своє, але кожен і про інших.), а крім цього є Закон Христовий: “Носіть тягарі один одного й цим виконаєте Закона Христового” (Галат 6:2).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button