Для життя

Чудо у Віфезді

Чудеса Ісуса для читачів Нового Завіту особливо привабливі. Для одних це свідоцтво надприродного втручання Творця в фізичний світ, для інших – переконливий доказ божественності Спасителя. Не менш важлива і прагматичність чудес Ісуса, тому що вони надзвичайно повчальні для нашого повсякденного життя. Одним з таких чудес є зцілення в Віфезді.

Божевільне місце

Іван так описує стан цього місця: «У них лежало багато слабих, сліпих, кривих, сухих».

У Віфезді зібралася величезна кількість інвалідів, людей серйозно хворих і тих, хто дуже хотів одужання. Але зцілення міг отримати тільки один – той, хто перший опиниться у воді, коли вона почне вирувати. Всі хворі перебували ніби на низькому старті й, вдивляючись в басейн, намагалися розгледіти хоча б найменший початок руху води, щоб першим (!) кинутися до зцілення.

Щоб зрозуміти, що відбувалося у Віфезді, уявіть ситуацію, що ви невиліковно хворі й перебуваєте в лікарні разом з величезною кількістю таких же важкохворих людей. І всім оголошують, що за певним сигналом той, хто перший увійде в кабінет лікаря, одужає, чим би він не хворів.

Нескладно уявити поведінку людей при таких умовах. У подібній ситуації ніхто не буде думати про ближнього, там не буде ні милосердя, ні любові. Замість цього – тільки думки про своє особисте зцілення і тільки про себе: зцілення за всяку ціну і будь-якими засобами. І так думає, і робить кожен з величезного натовпу хворих – за всяку ціну і тільки для себе!

Саме це і відбувалося в Віфезді. Будинок милосердя (єврейською Віфезда) на свято юдейське перетворився в будинок егоїзму, жорстокості, зла, ворожнечі і гніву. Люди були готові на все, щоб тільки нікого не пропустити вперед себе – здоров’я за будь-яку ціну! Місце, призначене для милосердя й любові, стало центром зла і ненависті.

А чи був Ангел?

У тексті ми читаємо, що причиною руху води був Ангел, який іноді з’являвся. Ця згадка про Ангела спонукає нас відповісти на питання, що ж насправді з себе представляла Віфезда?

Для людей, що приходять на свята в Єрусалимський храм, в основному, було призначено дві великі купальні. На південній стороні храму розташовувалася купальня Сілоам, а на північній – Віфезда.

Віфезда була унікальна тим, що складалася з верхнього і нижнього басейну. Коли дощовою водою наповнювався верхній басейн, то відкривалися шлюзові ворота, і надлишкова вода стрімко йшла в південну частину, від чого вона пінилась, наповнюючи нижній басейн, в якому знаходилося п’ять ґанків і який призначався для ритуального обмивання паломників.

Є кілька ранньохристиянських історичних свідчень про Віфезду

Так званий бордоський подорожній (333 р.) говорить: «Всередині міста [Єрусалиму] є дві суміжні водойми з п’ятьма критими ходами… Тут виліковувались багаторічні хворі; вода ж в цих водоймах каламутна, червонуватого кольору».

Євсевій Кесарійський (324 р.), історик церкви, пояснює причину червоного кольору води: «Віфезда, купіль в Єрусалимі, вона ж Овеча, в давнину мала п’ять притворів; і нині показується у двох басейнах, з яких один наповнюється щорічними дощами, а інший же має дивним чином забарвлену в червоний колір воду, представляючи, як кажуть, слід жертв, які омивалися в ньому, від чого й зветься овечою, через жертви».

Сучасні ж археологи вважають, що світло-червоний грунт, що знаходиться між шарами біля нижнього басейну, і міг бути причиною появи червоного відтінку води в купальні.

Збурення води в Віфезді приваблювало людей, які вважали, що це надприродне явище і має чудодійну силу. І тому багато хворих вірили, що той, хто перший увійде в вируючу воду, зможе зцілитися.

В описі ситуації при купальні Віфезда ми зустрічаємося з типовим випадком забобон. Люди готові вірити у що завгодно, щоб зцілитися, навіть в легенду про сходження Ангела, що збурює воду. Але кожне марновірство марне і безсиле. Ми не зустрічаємо жодного свідчення, що хоч хтось коли-небудь вийшов з води здоровим. За весь час у води Віфезди стрибали багато, але ніхто з них не виходив зціленим.

Ісус і паралізований

Одного разу в це божевільне місце, місце забобон, зла, ненависті й егоїзму прийшов Ісус. Серед величезного натовпу Він зауважує одного-єдиного повністю зневіреного паралізованого чоловіка.

Втративши будь-яку надію, хворий говорить: «Не маю людини, яка опустила б мене в купальню». Всі його власні зусилля і надія на допомогу людей – марні. Можливо, він уже готовий був би піти з цього божевільного місця, але навіть це йому було неможливо зробити без сторонньої допомоги. Кажуть, що надія вмирає останньою. Щось подібне переживала ця людина – безнадія, відсутність віри й бажання до життя.

Ця зустріч з Ісусом привела до єдиного зцілення в Віфезді і відродження до нового життя. І багато людей, що чекали збурення води, так і не помітили найголовнішого – приходу Ісуса і зцілення паралізованого. Вони сподівалися і продовжували вірити в таємничого Ангела.

Читайте також:

Хочеш бути здоровим?

Сьогодні це питання актуальне як ніколи. Ми живемо у вік забобон, коли людство більше сподівається на себе, свої сили й можливості й все менше замислюється про Бога. Люди шукають зцілення і допомоги всюди, де тільки можна, але не в Бога. А реальна допомога – поруч, в Ісусі. Він наше джерело зцілення, віри й допомоги.

Ми дуже часто схожі на паралізованого, який дійшов до відчаю в пошуках зцілення. Ми розтрачуємо свої роки, сили, гроші в обмін на те, що міфічний «Ангел» одного разу принесе нам щастя і радість.
Але реальне щастя, радість і благословення дає тільки Ісус! Христос, а не Ангел – наша єдина надія! Коли ми втрачаємо надії на себе, починає діяти Бог!

Автор: Олексій ДАДОЧКІН

Джерело: facebook.com/petersburgbaptist

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button