Ексклюзив

Християнські медіа: були, є і будуть

Цьогоріч «Слово про Слово» святкує 11 років. Cьогодні для нас важливо не лише аналізувати минуле та планувати майбутнє, а й бачити загальну картину християнських медіа. Отже, яким зараз є медіаринок, що важливо в роботі закордонних колег та хто і як підтримуватиме християнські медіапроєкти?

Християнські медіа: учора й сьогодні

Чим більше стає у світі різної інформації, тим важливіше ще більше транслювати той контент, який несе духовні цінності. Зараз уже просто неможливо висвітлювати діяльність Церкви без ведення медіа, тому при церквах діють медіагрупи, християнські інфлюенсери створюють блоги, а вже наявні медіаресурси шукають цікаві формати та стараються взаємодіяти з авдиторією. Тепер уже цілком нормально, що церква має власне медіа — інстаграм-сторінку або телеграм-канал.

Разом з тим на ринку меншає друкованих ресурсів, адже спершу коронавірус, а потім війна сильно вдарили по фінансуванні. А оскільки здебільшого основне фінансування християнських медіа — це добровільні пожертвування читачів, то видавати друковану продукцію стає дедалі важче.

Релігійні медіа — це вже вузька спеціалізація ЗМІ, усе ж навіть у цій сфері вони поділяються на тих, які працюють для широкої авдиторії (Церква+суспільство), і тих, які для вузької (Церква/певна конфесія). Така тенденція зберігається роками, проте тепер медіа стали більше транслювати не лише релігійні, а й актуальні суспільні теми.

Поряд з тим, що наявні ресурси утримують та шукають збільшення своєї авдиторії, з’являються нові медіапроєкти. Наприклад, ще в серпні 2022 створено християнський канал  TBN UA, який працює над кількома актуальними проєктами. Навіть ті самі «Важливі питання», спрямовані на духовну підтримку авдиторії у воєнний час. Так само починає наповнюватися ринок християнських подкастів. Ця ніша ще тільки починає свою історію, проте вже є достойні приклади від TWR Podcasts. Поки що такі християнські аудіпроєкти більше зорієнтовані на молодіжну авдиторію.

Порівняно з минулими роками християнські медіа стали більше використовувати соцмережі. І суть не лише в поширенні інформації, а в можливості більше комунікувати з авдиторією. Серед нових таких майданчиків — телеграм-канали та акаунти в тікток (й останнє це вже не жарт). Тобто медіа стараються наблизитись до авдиторії, знайти цікавий контент.

Закордонний досвід християнських медіа

Закордонні християнські медіа сьогодні теж стараються втримати увагу авдиторії цікавим контентом. До речі, саме на прикладі деяких ресурсів можна вивести сміливу тезу, що християнські медіа можуть впливати на суспільство. Наприклад, у США вже в 1970-тих роках почали з’являтися християнські програми, в етерах яких богословські теми стали поєднуватися з політичними коментарями. Згодом на християнському телебаченні зазвучали новини крізь призму біблійних цінностей та оцінки суспільним явищам (занепокоєння абортами, станом християнської освіти, знеціненням сімейних цінностей). За підтримки цих тем консервативними лідерами, такі проблеми можуть викликати  широке громадське обговорення. Отже, християнські медіа можуть ставати ініціатором обговорень, а потім, в ідеалі, і змін у суспільстві. Девід Бартон, засновник організації WallBuilders, пояснює це просто: «Бог приділяє багато уваги тому, що робить уряд, і ми як християни теж повинні робити такий самий наголос».

Ще одним прикладом того, що християнські медіа мають сміливість аналізувати суспільні події, і це досить ефективно є Christianity Today. Тут поряд з темами духовності, служіння, релігійної свободи підіймаються питання виборів, освіти, подій у світі та навіть наукового погляду на віру. В одному з відгуків про роботу медіа зазначено: «Вони розповідають історії про людей, які роблять великі справи, і ці історії спонукають людей включатися і змінювати ситуацію».

Чому християнські медіа актуальні?

Сьогодні християнські медіа знаходяться в пошуках цікавих форматів та рішень, які допоможуть утримати та намножити авдиторію. І справа не лише в авдиторії, а в тому, як передати християнські істини актуально для цього часу. Хоча частка впливу християнських медіа на українське суспільство поки не порівняється із закордонними, уже ж вони виконують дуже важливу функцію — транслюють актуальне через призму християнських цінностей, відсіюючи інформаційний непотріб. Плюсом є те, що такі ЗМІ є незалежними, тобто створюють незаангажований контент. Особливо актуально це в час війни, коли в потужному інформаційному потоці треба вибрати те, що є корисним і потрібним.

Цікаво, що у відповідях на опитування про християнські медіа від «Слово про Слово» прозвучали дві відповіді, які гарно пояснюють важливість таких ЗМІ. У першій ідеться про те, що новини Церкви, її проблеми й здобутки формують об’єктивну картину про неї. Друга — про те, що варто дивитися на світ крізь призму християнського світогляду.

Про виклики й можливості

Поки що в нас мало християнських медіа, які можуть охопити широку авдиторію як уцерковлених, так і неуцерковлених. Наприклад, теми висвітлені з точки зору певної конфесії, будуть, у першу чергу, актуальні для вірян, котрі мають такий світогляд та духовний досвід. Та людина, котра мало або зовсім незнайома з християнством, швидше всього, не сприйме інформації повністю і правильно. Тому йдеться про створення/переформатування ресурсів, які можуть пояснювати істину так, щоб їх розуміли, незалежно від духовного рівня. Сергій Степанюк, телеведучий та християнський блогер, так коментує цю проблему:

— …Основна мета християнських ЗМІ, на мою думку, — бути місійним інструментом. А для цього потрібно говорити мовою, яка зрозуміла для відповідної цільової аудиторії, і відповідати на запити людей, які дуже мало знають про Слово Боже і його принципи. Ісус, проповідуючи, говорив зрозумілою людям того часу мовою, використовував знайомі для них приклади, відповідав на проблеми, які були важливими для тисяч Його слухачів.

Мабуть, відразу тут і потрібно відзначити низьку зацікавленість українського суспільства в діяльності християнських ЗМІ. Хоча дані опитування соціологічної служби Центру Разумкова наче й показують позитивну динаміку (у 2022 році 74% українців мають себе за віруючих, якщо у 2021 таких було 68%), із побутового життя можна сказати, що українці не дуже зацікавлені в релігійних новинах. Як виняток: дати релігійних свят. Також цікаво, що вже за опитуванням Центру Разумкова у вересні 2023 Церква має рівень довіри лише 59%. Якщо ж проаналізувати світські медіа, то зараз на тему релігії, в основному, публікують новини про заборону/закриття релігійних організацій пов’язаних з РФ або питання відмови від мобілізації через релігійні переконання.

Ще одним викликом для християнських медіа є фінансування. В основному, діяльність медіа підтримується добровільними пожертвуваннями, тому зменшення коштів ударяє по кількості та якості проєктів. Економимо на редагуванні — неякісні тексти, зекономимо на маркетингу — падіння активності… Хоч ми звикли споживати християнський контент безплатно, та, дякувати Богу, маємо його достатньо, усе ж для того, щоб він створювався та просувався, потрібні фінанси. Із самої реклами прибутку недостатньо, а платний доступ до християнського контенту зараз не на часі.

 — На жаль, в українських умовах за рахунок підписок або платного доступу ніхто з християнських медіапроєктів не може існувати, — Руслан Кухарчук, президент «Новомедіа». 

Тому й сьогодні цілком нормально побачити посилання на патреон, банку моно або банківські реквізити. До речі, що крім звичних пунктів підтримки, РІСУ пропонує ще стати меценатом проєктів видання. Звучить цікаво.

Та чи готова авдиторія жертвувати? Улітку цього року в телеграм-каналі «Слово про Слово» проводили опитування ставлення авдиторії до фінансової підтримки медіа. Цікаво, що думки читачів точного запевнення в підтримці та ваганні рівнозначні — по 34%. Ще 30% готові підтримати, якщо покращиться якість матеріалів. Здебільшого читачі готові підтримувати видання у сумі 50–100 грн щомісяця.

Хто підтримає і як?

Добре, тоді хто і як має підтримувати християнські медіа? У їхньому існуванні мають бути зацікавлені авдиторія та безпосередньо Церква. На основі думок президента «Новомедіа» Руслана Кухарчука, пастора Миколи Романюка та інших експертів, можна виокремити кілька ідей.

Як авдиторія може підтримати християнське медіа:

— молитви, вподобайки, коментарі, долучення до обговорення;

— рекламування медіа іншим, інформаційна підтримка;

— долучення до проєктів медіа;

— добровільне пожертвування;

— підписка на патреон видання;

— професійна допомога, за можливістю.

Як Церква може підтримати християнське медіа:

— викупляння накладів друкованих видань;

— пожертвування на діяльність видання зі своїх фондів;

— рекламування членам церков якісних християнських медіапроєктів;

— долучення до проєктів видання;

— інформування ЗМІ про церковні події, наприклад, волонтерство.

Що буде завтра?

Знає тільки Бог. Але якщо проаналізувати тенденцію християнських медіа сьогодні, то можна побачити, що вони вже творять смисли. Смисли надії, духовної підтримки та світла. Цей ракурс буде ще більше підсилюватися після війни, коли суспільство стикнеться з новими викликами. І завданням таких медіа буде підтримати, вказати істину, допомогти, але не зламати.

Сьогодні багато християнських інфлюенсерів та лідерів думок створюють свої ресурси, де діляться істинами Євангеліє, думками, аналізом подій. Чи замінять такі персональні медіа традиційні — питання відкрите. Християнське медіа — це, у першу чергу, контент, дотримання стандартів журналістики (серед яких об’єктивність) та команда, чого не в змозі забезпечити хтось один. Проте разом з тим такі «персональні» медіа можуть вигравати в тому, що їхні автори глибше розуміють цільову авдиторію та створюють цікаве їй. Імовірно, у майбутньому християнські медіа будуть удосконалювати свою комунікаційну стратегію та контент-наповнення.

Ще однією тенденцією, за словами Руслана Кухарчука, є збільшення кількості християнських медіапроєктів саме на відкритих платформах соцмереж. Крім здешевлення роботи команди над проєктом, такий формат зручний і для споживачів. Очевидно, у майбутньому таких ініціатив збільшиться.

Християнські медіа — багатогранна тема, проте важливо зрозуміти, що вони потрібні, і ні в якому разі не повинні зникнути з лиця українського медіаринку. Тому варто їх підтримувати, щоб не затих голос Церкви в суспільстві. Нагадуємо, що у видання «Слово про Слово» теж є патреон, і ви завжди можете допомогти нашому інформаційному служінню.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Тетяна Дорош

Люблю тексти.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button