Для життя

Чи важливо Богові, що я одягну? Заглиблюючись в суть скромності

Мода 1970-х років стрімко повертається. Та епоха, коли модно було носити стиль хіпі і бохо з такими елементами, як пончо, туфлі на платформі, народні сукні з візерунками, в’язані аксесуари або аксесуари з бахромою, і багаторівневі стрижки. У спекотну погоду було модно носити короткі топи і тісні шортики.

Для тих з вас, хто пропустив цей тренд, коли він був у моді останній раз, шортики – це дуже коротенькі шорти (мікрошорти) з розкішних тканин, наприклад, з оксамиту або атласу. Вони були на піку моди, коли я була підлітком. Кожна дівчина, яка вважала себе модною, оновила свій образ цим шикарним предметом гардероба. Вирішивши стати такою ж класною, як і мої однолітки, я на автобусі поїхала в місцевий торговий центр, щоб купити собі пару.

На вітрині я побачила ідеальні атласні шортики з флуоресцентно-рожевими квітами. Вони коштували дорожче, ніж мені хотілося, але виглядали абсолютно приголомшливо і, напевно, викликали б захоплення. Тому я ретельно відрахувала свої кровно зароблені гроші, щоб зробити покупку.

Але моя ейфорія тривала не довго. Мої батьки вважали модну покупку нескромною і непристойною. На їхню думку, шорти були занадто короткими. Я була дуже незадоволена, але мене відправили назад в торговий центр, повернути покупку і забрати гроші.

Поліція скромності

Тоді мені сказали перше правило скромності в одязі: мої шорти не можуть бути коротшими, ніж ширина п’яти моїх долонь над колінами. Я пам’ятаю, як стояла в примірочних і відміряла дозволену довжину, при цьому пальці розставляла вільніше, щоб ширина моєї долоні вийшла якомога більше, намагаючись знайти пару шортиків, які підійшли б під цей майже неможливий стандарт.

Скромність. Від цього слова я здригалася.

Схожі статті

Чому саме дівчатам і жінкам потрібно одягатися пристойно? Мені це здавалося несправедливим. Моїм п’яти братам не доводилося терпіти нескінченні перевірки гардероба. Я ж не винна, що деякі хлопці не можуть контролювати свої очі. Чому я повинна нести відповідальність за їх думки?

У церковних зібраннях обговорення на тему пристойності фокусуються переважно на жіночому одязі. Багато вчителів підкреслюють, що чоловіки стимулюються візуально. Жінкам кажуть, що якщо вони одягаються надмірно сексуально, то можуть спокушати до гріха своїх братів християн і самі можуть опинитися в сексуальному гріху.

Таким чином, тема пристойності в одязі часто зводиться до питання про те, як найкраще допомогти чоловікам уникнути спокуси: наскільки низько буде занадто низько? Наскільки коротко буде занадто коротко? Наскільки обтягуюче буде занадто обтягуючим? Наскільки просвічуюче буде дуже прозорим? Скільки відкритої шкіри залишати, щоб не було занадто багато відкритої шкіри?

Жінки можуть бути найгіршими критиками один для одного. На церковних зібраннях самопроголошена поліція скромності потайки перевіряє, у що всі одягнені, щоб визначити, чи винна котрась із сестер в злочині проти братів (жінки, ви розумієте, про що я).

У мене були зустрічі з поліцією пристойності. Я була дружиною молодого пастора, коли одна сестра з кращих спонукань поправила мене за «гріх» того, що на мені була спідниця-олівець і, – щоб мало не здалося – доповнила, що вона погано прикриває коліна. Безжальна оцінка мого гардеробу цією жінкою привела до того, що я почала носити непривабливі мішкуваті довгі сукні і, – на велике розчарування мого чоловіка, – це тривало майже два роки.

Довжина спідниць і серця

Жінки, які виросли в церкві, добре знають біблійне повеління одягатися скромно.

«Так само й жінки, у скромнім убранні, з соромливістю та невинністю, нехай прикрашають себе не плетінням волосся, не коштовними шатами, але добрими вчинками, як то личить жінкам, що присвячуються на побожність» (1 Тимофію 2:9-10).

Ми неодноразово чули це застереження. Коли я сказала подрузі, що мене попросили написати статтю про скромність, вона зітхнула, закотила очі й сказала: «Серйозно? Більше нема про що писати?».

Я зрозуміла. Ця тема може наводити тугу. Бо надто часто скромність підноситься як дотримання формальних правил. Більш того, ці правила дещо довільні. Вони відрізняються від місця до місця, від церкви до церкви, від культури до культури, від ситуації до ситуації й від людини до людини. Проте, якщо християнка порушить їх, її можна буде притягнути до відповідальності, а її прихильність святості буде поставлена ​​під сумнів. Поліція скромності створила погану репутацію скромності.

Мені здається, що акцент на те, як жінкам слід і не слід одягатися, випускає з уваги важливий момент. Скромність і пристойність більше пов’язана зі станом наших сердець, ніж з гардеробом. Більш того, пристойність в одязі може бути застосовано не тільки до жінок. В Біблії це стосується і чоловіків.

Загальний стандарт

Деякі багаті жінки церкви в Ефесі одягалися неналежним чином. Їх одяг був розкішним, прикраси – надмірними, а зачіски – екстравагантними.

У 1 Тимофію 2: 9-10 Павло закликає цих одягнених жінок одягатися відповідно до їх християнського характеру. Він використовує три грецьких слова, щоб допомогти їм зрозуміти, що означає благочестивий одяг. Їх одяг повинен бути kosmios, aidos, і sophrosune – пристойним, сором’язливим і цнотливим.

Ці три терміни тісно пов’язані; у них багато перегукуються значень. Вони виразно дають жінкам цінну інформацію про те, який одяг носити, а який ні. Але у них набагато ширше застосування.

Всього через кілька віршів після настанови жінок одягатися пристойно і цнотливо, Павло наставляє єпископів бути благочинними (або пристойними – kosmios) і цнотливими (1 Тимофія 3:2). Пристойна поведінка і цнотливість (або утримання) – це якості, які повинні проявляти всі, хто любить Христа (до Римлян 13:13; до Галатів 5:23).

А як же скромність? Хіба скромність властива виключно жінкам і жіночому одягу?

Форма слова aidos (сором’язливий, скромний) з 1 Тимофія 2:9 також зустрічається в деяких рукописах Євреїв 12:28 – «…нехай маємо благодать, що нею приємно служитимемо Богові з побожністю й зо aidos». Але в інших рукописах тут використовується слово deous замість aidos, і більшість вчених приймають його за вихідне прочитання. Тому перекладачі перекладають це слово як «благоговіння», «страх перед Богом», а не «скромність».

У будь-якому випадку, таке використання слова aidos передбачає, що суть скромності й благоговіння переплітаються. Ми повинні скромно поклонятися Богу. Тобто з належною пошаною і повагою, а не з зухвалістю, нахабством або безсоромним почуттям власної важливості. Більш того, використання цього слова припускає, що ранні християни розглядали скромність як благочестиве ставлення, яке впливало не тільки на те, як одягалася жінка. Насправді все, що робить віруючий, має виникати від прекрасної і скромною манери поведінки.

Коли Павло писав жінкам в Ефесі, що їх одяг повинен бути сором’язливим (або скромним), він не говорив про якісь особливі стандарти до жінок або до жіночого одягу. Він вказував на те, що віра жінки повинна впливати на вибір її гардеробу так само сильно, як і на всю її поведінку.

Її одяг повинен бути пристойним і скромним, який демонструє цнотливість, тому що це загальний стандарт християнської поведінки. Цей стандарт поширюється і на чоловіків.

Три ключові питання

Зверніть увагу, що Павло не приєднався до поліції пристойності. Він не встановив правил зовнішнього вигляду. Він не сказав жінкам в Ефесі, що виріз на тогах повинен прикривати ключиці або що поділ може бути тільки на певному рівні вище щиколоток. Він не уточнив, скільки кісок, скільки золота або скільки перлів може носити скромна жінка.

Ні. Він перевів обговорення на глибший, набагато глибший рівень. Біблія встановлює стандарти для благочестивого одягу, які набагато перевершують дотримання набору правил. У ній просуваються ідеї прояви благочестя, що виходить зсередини. Істинного благочестя. Не тільки показного благочестя. І для цього ми повинні перейти від обговорення довжини наших спідниць до розгляду стану наших сердець. Три питання з 1 Тимофія 2:9-10 допомагають нам перевірити, чи все правильно з нашим серцем, коли ми вибираємо що надіти.

  1. Належно або неналежно?

Грецьке слово kosmios означає «пристойне» і «заслуговує на повагу». Основна турбота Павла в тому, щоб наш одяг відповідав, підходив і узгоджувався з нашим характером як дітей Божих. «Заслуговує на повагу» означає, що, з точки зору Бога, іншим людям легше, а не важче висловлювати нам свою повагу.

Це слово спонукає нас дивитися з перспективи вічності на прийняття повсякденних рішень. За словами Павла, благочестиві жінки дотримуються абсолютно іншого підходу в одязі, ніж жінки, які не знають Ісуса Христа. Вони одягаються відповідно до їх християнського характеру.

Наш Господь бажає, щоб Його дочки були сліпуче красивими. І Він постійно підкреслює, що краса жінки – і те, як вона себе прикрашає – починається зсередини. У серці ми одягаємося в Христа і Його одяг. Тому благочестива жінка набагато більше стурбована своїм духовним виглядом, ніж зовнішнім виглядом. Праведність Христа – це той одяг, який вона надягає, щоб інші могли бачити (до Римлян 13:14).

Духовна прикраса – це реальність. Фізична прикраса – символ цієї реальності. Наш зовнішній одяг має другорядне значення, але він не позбавлений ​​важливості, оскільки свідчить про наш духовний одяг. Те, що ми надягаємо, «…личить жінкам, що присвячуються на побожність» (1 Тимофія 2:10). Зовнішнє має відбивати внутрішнє і відповідати йому.

  1. Пристойно чи непристойно?

Як згадувалося раніше, aidos – це біблійне слово, яке перекладається як «сором’язливість», «скромність», і означає належну повагу і пошану. Це повна протилежність зухвалості, зарозумілості, нахабства або безсоромному почуттю власної важливості. Аidos включає в себе внутрішню стриманість, тобто відразу до всього, що непристойно в Божих очах.

Одягатися скромно означає, по-перше, що ми не опираємося Богу. Ми вибираємо одяг, який здається Йому пристойним, а не зухвалий, спокусливий і той, що прославляє наготу. Одягаючись пристойно, ми розуміємо – Бог наперед хотів, щоб одяг покривав нашу оголену шкіру, а не привертав до неї увагу. Ми прикриваємо її з поваги до Нього, Євангелія, іншим людям і з поваги до того, ким Він хоче, щоб ми були.

Наш одяг повинен розповідати правду про Євангеліє. Він показує світові, що Ісус покриває наш сором і робить нас гідними. Наш одяг покриває нашу наготу, як одяг Христа покриває наш гріх (Одкровення 3:18).

Пристойно одягатися означає, що ми згодні з нашим Господом щодо справжньої мети одягу і смиренно відмовляємося від своїх особистих інтересів, одягаючись так, щоб це звеличувало Ісуса.

  1. Помірно або надмірно?

Побожні жінки цнотливі – і в своїй поведінці, і в одязі. Вони стримують свої пориви і уникають божевільних крайнощів в моді, зачісках та макіяжі. Вони уникають витрачати шалені суми грошей або набивати свої шафи величезною кількістю одягу. Як і у всьому, що вони роблять, рішення про одяг приймаються, керуючись святим почуттям поміркованості, простоти і стриманості.

Розуміння сенсу одягу і три питання: «Це слушно?» «Це пристойно?» «Це помірно?» – допоможуть розібратися, що надіти. І не забудьте підключити до процесу свого «Помічника». Святий Дух піклується про ваш одяг. Він по праву зацікавлений в тому, щоб ви прикрашали своє тіло у прославляючій Христа манері.

Хіба ви не знаєте, що ваше тіло то храм Духа Святого, що живе Він у вас, якого від Бога ви маєте, і ви не свої? Бо дорого куплені ви. Отож прославляйте Бога в тілі своєму та в дусі своєму, що Божі вони! (1 Коринтян 6:19-20).

Одяг не призначений для того, щоб акцентувати на нас. Він повинен відбивати глибоку істину про Бога і Євангеліє Ісуса Христа. Духовний одяг і прикраса – це реальність. Фізична прикраса символізує цю реальність. Жінка, чиє серце стало прекрасним завдяки святості, буде із задоволенням одягатися так, як завгодно її Господеві.

Читайте також:

За межами формалізму і розбещеності

Цього літа світ продемонструє свої останні модні тенденції. Шортики в стилі ретро і короткі топи можуть бути в моді. Деякі християни приєднаються до поліції скромності, і будуть визначати, чи достатньо прикривають сестри свою шкіру. Інші будуть повставати проти будь-яких спроб обмежити жіночу свободу і перекласти відповідальність за чоловічу сексуальну чистоту на жіночі плечі.

Проте Біблія парирує як законницькому, так і безвідповідальному ставленню до одягу. Святе Письмо закликає нас відмовитися від осудливого підходу, заснованого на дотриманні правил і вимірюючої скромність довжиною спідниці, а не станом серця. Біблія також спонукає нас – як чоловіків, так і жінок – з радістю прийняти концепцію скромності й вважати її прекрасної (а не обмежувальною) чеснотою.

Автор – Мері А. Касіян

Джерело: ieshua.org з посиланням на desiringgod.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Одне повідомлення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button