Новини суспільства

Чи стали українці пити менше від початку війни та що відбувається з продажем алкогольних напоїв?

Заведено вважати, що алкоголь − вірний супутник воєн. На думку багатьох людей, помірне вживання алкоголю допомагає зняти стрес і підняти моральний дух. Але в МОЗ кажуть, що це омана.

Джерело: epravda

Хай там як, алкоголь українці вживали ще до великої війни. Війна вплинула лише на споживчі звички та характер споживання напоїв, а масова міграція та економічна криза посилили структурні зміни у виробництві алкоголю.

У 2022 році продажі алкогольних напоїв впали щонайменше на третину, а в деяких категоріях на 67 %. Галузь почала відновлюватися влітку, але на цьому шляху є багато перешкод.

Отже, чи стали українці менше пити, як змінилося споживання та продажі алкоголю та як криза на цьому ринку вплинула на доходи держбюджету?

Що п’ють українці?

Як зазначають у великому продуктовому ритейлері «Метро Україна», споживання алкоголю протягом календарного року є нелінійним, а частки його продажів змінюються залежно від сезону.

«Узимку зростає частка міцного алкоголю, влітку стають популярними слабоалкогольні напої, вино та пиво», – пояснює керівниця напряму з управління категоріями товарів тривалого терміну зберігання “Метро Україна” Анна Малько.

За її даними, у 2021 році частка алкоголю в загальних продажах мережі становила 15 %, зараз – 14 %. Важливо, що частка продажів напоїв, вироблених в Україні, зростає, а частка імпортних падає.

Найбільшу частку продажів у грошовому вираженні склала лікеро-горілчана продукція – 35 % від загального обсягу продажів у 2021 році. Друге і третє місця з однаковим результатом, по 19 %, зайняли пиво та вино.

Війна істотно змінила ринок. Серед основних причин – виїзд великої кількості населення за межі України, обмеження роботи закладів громадського харчування та зрив логістичних потоків.

Нагадаємо, що з кінця лютого до початку квітня було заборонено продаж алкоголю. Через війну багато виробництв зупинилися, але змінилася й економічна поведінка українців.

«Ці фактори вплинули на кожну категорію алкоголю. Найменше постраждали продажі пива.

По-перше, на пиво вводилися слабші обмеження. По-друге, пиво – сезонний напій, тому в березні-квітні обсяги його продажів були невеликими», – розповів аналітик дослідницької компанії Pro-Consulting Євген Бондаренко.

Згідно з даними Pro-Consulting, з січня по червень 2022 року українці купили пива на 6,8 млрд грн, що на 34 % менше у порівнянні з 2021 роком, при цьому продажі горілки впали на 53 %, вина – на 58 %, коньяку – на 66 %.

Компанія Carlsberg Ukraine оцінює падіння ринку в березні-квітні на 50 % споживання і 68 % виробництва. Але з травня ринок почав поступово відновлюватися.

За даними профільної асоціації «Укрпиво», за сім місяців 2022 року у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року виробництво пива в Україні скоротилося на 32 %.

Зупинка роботи заводів

Основною причиною падіння виробництва пива стала зупинка заводів найбільших виробників у лютому-березні.

«У перші дні війни три заводи Carlsberg Ukraine тимчасово зупинили роботу з міркувань безпеки. У березні ми запустили Львівську пивоварню, у травні відновив роботу Київський завод, влітку – Запорізький», – зазначили в компанії.

Конкурент Carlsberg, компанія AB In Bev Efes Ukraine, поки не відновила роботу своїх пивоварень. Усі заводи корпорації розташовані у найближчих до лінії фронту містах – Чернігові, Харкові та Миколаєві.

Проте AB In Bev Efes імпортує товари, які були доступні українському споживачеві до 24 лютого, в тому числі бренди, зварені в Україні. Директор з маркетингу «AB In Bev Efes Україна» Анна Руденко повідомляє, що компанія готується до відновлення виробництва.

У Pro-Consulting зазначають, що через бойові дії призупинили роботу переважно підприємства, які розташовані на сході та півдні України, частково в центральних областях. Велика частина товару була продана з запасів січня або 2021 року.

«Підприємства зупиняли виробничі лінії через небезпеку для співробітників, заборону продажу алкогольної продукції, критичну зупинку логістичних ланцюгів, перенесення потужностей в інші країни або регіони», – каже Бондаренко.

Обмеження б’ють по бюджету

Обмеження часу продажу алкоголю спричинили зниження продажів, констатує Малько. Наприклад, у Києві купити алкоголь у магазинах можна з 11 до 19 години, у ресторанах – до 22 години. У регіонах місцеві адміністрації самостійно встановлюють часові та інші обмеження продажу алкогольних напоїв

«Значна кількість людей може приїжджати в магазини тільки після роботи. Клієнти, для яких алкоголь не є основною метою приїзду, його не купують. Через це зменшилася кількість спонтанних придбань алкоголю», – зазначає Малько.

У Carlsberg Ukraine додають, що в регіонах, наприклад, у Львові, заборонено вживання алкоголю на літніх майданчиках чи терасах.

«Через війну виробництво і споживання спочатку зупинилися, а після послаблення заборон – значно скоротилися. Будь-які обмеження негативно впливають на продажі», – заявили в компанії.

Як стверджує виробник, одне робоче місце в пивоварній галузі створює шістнадцять робочих місць у суміжних сферах – роздрібній торгівлі, логістиці, ресторанному та готельному бізнесі.

У Carlsberg Ukraine вважають, що від заборон та обмеження страждають також постачальники й виробники: від фермерів, які вирощують ячмінь, до виробників пакування. Основним ризиком обмежень є робочі місця та зарплати багатьох працівників суміжних сфер, а також зменшення податкових надходжень до бюджетів різних рівнів.

Аналітики також це підтверджують. Бондаренко з Pro-Consulting підкреслює, що виробництво алкоголю є завершальною ланкою в довгому економічному ланцюжку.

«У ланцюгу залучені фермери, виробники пляшок, ковпачків, етикеток, картону, плівок, перевізники, складські оператори, митні брокери та сертифікаційні компанії. Завершували цей ланцюг заклади торгівлі – магазини, бари, ресторани.

Заборона продажу алкоголю призвела до зупинки всього ланцюга, що зупинило виплати зарплат великій кількості працівників, а також податків до бюджетів», – наголошує він.

За оцінками порталу публічних фінансів Open Budget, з січня по липень план надходжень акцизного податку на вироблену в Україні продукцію виконано на 32,5%. Тобто надійшло 27,9 млрд грн.

То що ж буде далі?

Pro-Consulting стверджує, що 2021 рік був високоприбутковим для алкогольної галузі. Зараз на ринку падає і споживання, і виробництво. Ця тенденція збережеться і у 2023 році, кажуть в «AB In Bev Efes Україна».

«Пройде час, поки ринок почне відновлюватися і зростати. Для цього повинні виникнути відповідні умови – припинення війни, стабілізація економіки, повернення територій та людей, які тимчасово виїхали з країни», – сказав Руденко.

Carlsberg Україна очікує, що осіннє споживання пива у 2022 році буде на 30 % менше, ніж у 2021, і повторює, що наразі є багато невідомих факторів.

У компанії також вважають, що споживання пива буде залежати від військової та економічної ситуації в країні, а також від умов, в яких буде працювати галузь. Крім того, стабільність у податковій політиці, дерегуляція та перегляд обмежень продажів – це те, що може забезпечити передумови для стійкого відновлення галузі.

Влітку галузь почала відновлюватися завдяки стримуванню бойових дій і зняттю заборони на продаж алкоголю, повідомляє Pro-Consulting. Рівень продажів і виробництва буде залежати від ходу бойових дій і економічної ситуації.

«Галузь поступово відновлюватиметься, але ця динаміка буде набагато нижча у порівнянні з 2021 роком. Оптимістичним сценарієм є налагодження логістичних ланцюгів і запуск роботи всіх виробничих ліній, які працювали до війни», – каже Бондаренко.

Він також додав, що для повернення до споживчих показників 2021 року в регіонах, де наприкінці березня припинилися активні бойові дії, знадобиться близько двох років.

Проте Малько вважає, що «Ситні» часи для галузі можуть настати не скоро. Адже алкоголь не є предметом першої необхідності, тому це одна з категорій, від якої люди починають відмовлятися заради економії.

«При погіршенні економічної ситуації та зменшенні доходів громадян слід очікувати зменшення продажів та перерозподілу продажів всередині категорії в бік дешевших напоїв», – повідомляє представниця «Метро Україна».

Це підтверджують і виробники.

«Ми помічаємо даун-трейдинг: споживач вимушений вибирати більш доступне за ціною пиво через зменшення доходів. Частка преміального пива зменшується. У споживача знижується інтерес до спеціальних сортів», – заявили в Carlsberg.

Руденко вважає, що тренд «преміумізації» буде підтримувати менш вразлива до кризи категорія споживачів.

Читайте також:

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики відхилив пивний законопроєкт

Натомість тенденція до збільшення частки так званих унісекс-брендів (бренди Kronenbourg, Garage, Somersby) зміниться на зменшення через виїзд мільйонів жінок за межі України, додають у Carlsberg Ukraine.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button