Для життя

Баланс інтелекту та емоцій для повноцінної віри

Останнім часом я стала навмисно триматися осторонь фрази «я відчуваю», замінивши її на «я вважаю». Дивно, як ця зміна надала мені більше довіри при спілкуванні. Це відбувається через те, що емоційність чи прийняття рішення на основі емоцій, за своєю суттю, сприймається негативно.

Почуття – ненадійні та змінні. Жінки часто описуються як більш емоційні творіння, порівнюючи з чоловіками, які вважаються більш раціональними. Я не заперечую біологічну різницю між чоловіками та жінками та вплив, який вони мають у багатьох аспектах життя, але проблема, з якою ми стикаємось, полягає в тому, що довіра чи вираження чогось, що має відношення до емоцій, розглядається, як негативне та ненадійне явище. Негативний погляд на емоції просочився до церкви та має шкідливий вплив на віру людини. Емоції – це не гріх, але часто до них так ставляться.

Емоції – це частина того, що робить нас людьми.  Коли помирає близька людина, ми відчуваємо глибокий сум або навіть гнів. Коли малюк народжується у цей світ, ми переживаємо хвилювання чи навіть страх бути батьками. Емоції – це спосіб реагування на навколишній світ. І це добре.

А коли хтось ділиться тим, що не відчуває ніяких емоцій протягом життя, це викликає в нас занепокоєння. Ми не повинні позбавлятися емоцій або пригнічувати їх за будь-яку ціну.

Чи були емоції заплямовані гріхопадінням? Звичайно. Але коли ми ведемо війну між інтелектом та емоціями, ми втрачаємо частину того, що значить для нас бути людиною.

Звичайно, емоції не повинні керувати нашим кожним рішенням, але і наші думки не повинні. В мене є багато думок, які ніколи не повинні залишити мій розум. Емоції не більш ірраціональні, ніж деякі думки, які у нас виникають постійно.

Є місце, де емоції та інтелект можуть співпрацювати. Щоб один процвітав, не потрібно позбавлятись від іншого. Нам потрібні і емоції, і інтелект задля нашого духовного життя.

Наше прагнення до Ісуса є інтелектуальним та емоційним

Впродовж усього Нового Заповіту, Фарисеї описуються, як експерти Святого Писання. Але це група людей, до яких Ісус мав найсильніші докори. Якби християнське життя засновувалось тільки на доктринах та правильній теології, тоді б ми повинні були дивитися на фарисеїв, як на приклад віри.

Але Ісус суворо висловлюється проти фарисеїв у 23 розділі Євангелія від Матвія. Фарисеї використовували доктрини як пропуск, вирішуючи, хто потрапить на небо, а хто ні. Проте, їхні праведні думки та знання були марними, тому що це не змінило їхнє життя, це не змінило їхньої суті. Вони просто хотіли розповідати людям, як вони повинні жити, не маючи співчуття до тих, кого вони навчали.

Це зовсім протилежне до життя, яким повинні жити християни. Ми не покликані бути стоїками. Наша віра не повинна бути закріплена тільки на досконалому вченні про те, що ми вважаємо емоції гріховними, як слабкість чи навіть відсутність віри.

Звичайно, є деякі християни, які живуть життям нездорових емоцій, визначаючи вашу віру присутністю або відсутністю емоцій. Християни часто визначають високе емоційне переживання у своїй вірі, як «досвід на вершині гори», тому вони намагаються повернутися до цього моменту.

Апостол Павло мав «досвід на вершині гори», коли по дорозі до Дамаску його життя навічно змінилось. Можна з упевненістю сказати, що Апостол Павло мав більше, ніж зміни в його процесі мислення. Він не пройшов свій шлях від бажання вбити когось, хто називав себе християнином, до того, щоб стати християнином лише на основі зміни інтелектуальних поглядів. Він пройшов шлях від ненависті християн до любові та турботи про них аж до смерті.

Перетворення було інтелектуальним, емоційним та духовним.

Віра не може засновуватися лише на інтелекті

Ізраїльтяни вийшли з рабства Єгипту, щоб пройти через пустелю та увійти до Обіцяної Землі, а потім бути засланими на чужину. Це хронологія Старого Заповіту. Засновуючись на раціональній оцінці історії Божого народу, справи йшли не дуже добре. Якщо вони дивились на ситуацію тільки з інтелектуальної точки зору, то був тільки нетривалий період, який заслуговував на радість.

На цьому тлі, народу Ізраїлю було сказано мати надію та радість. Це емоції. Надія – це емоція, яка передбачає щасливе майбутнє. Радіти – означає відчувати емоцію радості та щастя.

Ми потребуємо надії, щоб наша віра вижила. На нашому шляху ми бачимо багато болю, суму та трагедій. Поки ми чекаємо, коли повне відкуплення Ісуса покриє всю Землю, ми не повинні втомлюватися та зневірюватися, а радіти та мати надію.

Надія – не єдина прийнятна емоція

При цьому виникає питання, які емоції дозволені. Двері, щоб впустити емоції, злегка потріскані, тому що не всі емоції дозволені. Нам дозволено мати надію та радість. І все.

Такі речі, як провина, гнів, гіркота, безнадійність, страх та заздрість не вітаються. Ми знаємо, що це не  Плід Духа Святого, отже не повинні бути присутні у нашому житті. Що ми повинні робити, якщо вони є? Їх ховають під емоціями, які нам дозволено показувати. Ми цитуємо усі вірші, які кажуть, що ці емоції антихристиянські.

Проте, більш корисним було б прочитати про людей з Біблії, які приносили емоції перед Господом. Книга Псалмів наповнена ситуаціями, де Божий народ показує жахливі та неприйнятні емоцій перед Ним. Важливо, що деякі емоції, які ми відносимо до негативних, насправді можуть рухати нашу віру вперед.

Нам кажуть ненавидіти зле та боятися Бога. У нашому духовному житті є місце для різноманітних емоцій. Але Бог може впоратись з ними. Емоції повинні мати місце у нашій вірі, а не бути тим, від чого ми намагаємось позбавитись.

Бог створив нас і з інтелектом і емоціями. Ні одне, ні інше не повинно тріумфувати одне над одним, але ефективно працювати разом, щоб йти за Христом.

Автор: Tamara Chamberlai

Джерело: churchleaders.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button