Блог Сергія Головіна

Антропний принцип

Факт, що всесвіт має саме такі параметри, які необхідні для існування життя, в тому числі – життя розумного, визнається всіма вченими – як віруючими, так і атеїстами. Для більшої науковості йому навіть присвоїли особливу назву – «антропний принцип» (від грецького «антропосе», людина). Але ще за 2700 років до цього в Біблії було ясно сказано:

«Бо так говорить Господь, що створив небеса, Він, Бог, що землю вформував її; Він затвердив її, не дарма створив її; Він утворив її для проживання» (Ісая 45:18).

Зрозуміло, що для атеїстів такий стан справ є проблемою. Як же вони намагаються обійти її? Визнаючи антропний принцип як такий, але відкидаючи ідею задуму у всесвіті, атеїсти змушені підшукувати альтернативні пояснення. Досить поширеною спробою в цьому напрямку було прагнення перевизначити антропний принцип як «відчуття, що всесвіт був спеціально створений для життя». Але фізика відчуттями не займається. Це, скоріше, область психології, якщо не психіатрії. Пояснити ж необхідно саме фізичний принцип.

У підсумку, найбільшого поширення в атеїстичній літературі отримало твердження, що сама можливість спостереження накладає обмеження на спостережуване. Наявність спостерігача зумовлює те, який вид світу він буде сприймати. У перекладі на людську мову це означає наступне: а що вас, власне, дивує в тому, що всесвіт має саме такі параметри? Якби параметри всесвіту були іншими, вас би в ньому просто б не існувало, і дивуватися було б нікому.

Як можна проілюструвати подібну логіку? Ну, уявіть: ви відправилися відпочивати в якусь теплу країну. І ось, на шляху з пляжу в готель вас оточує десяток озброєних солдатів на чолі з офіцером. Вони підводять вас до найближчої стіни, і беруть рушниці напоготові, цілячись в вас з відстані в кілька кроків. Офіцер зачитує на незнайомій вам мові якийсь папірець, а після дає команду, і звучить залп. Але ви розумієте, що залишилися цілі й неушкоджені. Як можна пояснити те, що сталося?

Напевно, найбільш резонно було б припустити, що всі рушниці навмисно були заряджені холостими патронами. Можливо, це така анімація для туристів, щоб не страждали від нестачі адреналіну, – хто знає?

Схожі статті

Але вчені мужі пропонують інше пояснення того, що трапилося: а що вас дивує, в тому, що ви залишилися живі? Якби ви загинули, дивуватися було б нікому.

Втім, яке обґрунтування для антропного принципу не пропонувалося б, воно за визначенням буде ставитися до області філософії, богослов’я, метафізики, але не природознавства. Питання мети й призначення знаходяться поза рамками наукового методу.

Читайте також:

Подібно до того, як, скажімо, правила гри в шахи не дадуть вам відповіді на питання «Навіщо потрібно грати в шахи?», Природознавство відповідає на питання «Як?», Але не здатне відповісти на питання «Навіщо?» і «Для чого?». Орієнтований же на спостерігача підхід і зовсім ставить всесвіт в залежність від можливості спостереження, тобто від наявності цього самого спостерігача. А це, як не крути, знову не має ніякого відношення до атеїзму.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button