Домашня » Новини » 29 серпня 1561 завершене створення Пересопницького Євангелія

29 серпня 1561 завершене створення Пересопницького Євангелія

1
Поширень
Pinterest WhatsApp

Пересопницьке Євангеліє — визначна рукописна пам’ятка староукраїнської літературної мови й мистецтва, переклад Євангелія мовою, близькою до народної. Пересопницьке Євангеліє являє собою розкішну книгу вагою 9 кілограмів 300 грамів.

Колись до появи книгодрукування один рукописний примірник книги коштував, як цілий статок. В Середні віки власна бібліотека була ознакою розкоші, доступної тільки для королів, князів та найвищої знаті.

Одним з найбільш відомих і цінних рукописів раннього Нового часу, створеного на українських землях, було Пересопницьке Євангеліє. Це визначна українська пам‘ятка, один з перших перекладів Євангелія староукраїнською мовою з церковнослов‘янської.

Робота над ним тривала близько п‘яти років (перепис розпочався 15 серпня 1556 року, а завершився 29 серпня 1561-го). Сторінки книги виготовлені із пергаменту (обробленої телячої шкіри) високої якості. Рукопис виконаний найкращими майстрами того часу, про що свідчить високий рівень майстерності переписувачів. Обкладинка книги виготовлена з дубового дерева і обрамлена в зелений оксамит.

Переклад частин рукопису різниться між собою. Перші два Євангелія (від Матвія та від Марка) більше наближені до церковнослов‘янської мови, а інші два (від Івана, а особливо від Луки) написані мовою, більш подібною до народної української мови. Кожна сторінка рукопису має художнє прикрашення. Орнаменти, прикрашені золотом різнокольорові мініатюри високої якості, ажурні буквиці на початку розділів та багато інших художніх обрамлень.

Робота над перекладом Євангелії була здійснена за сприяння меценатів, зокрема, князів Заславських і Чарторийських. Вони профінансували матеріал для виготовлення книги та роботу переписувачів у Святотроїцькому монастирі. Після завершення перепису Євангеліє зберігалося на Рівненщині в Пересопницькому монастирі, звідки і походить його назва, однак в наступні століття пам’ятку неодноразово перевозили. В 1701 році український гетьман Іван Мазепа подарував Євангеліє Переяславському єпископському престолові. З другої половини ХІХ століття книгу було перевезено до Полтави, а в радянський час рукопис зберігався в Києві у бібліотеці АН УРСР. Сьогодні пересопницьке Євангеліє зберігається в Національній бібліотеці імені В. Вернадського.

Більше про Переспницьке Євангеліє:

Хоча в Європі XVI століття книгодрукування вже було поширеною практикою, однак це не применшує цінність рукописних книг, створених в той самий час на українських землях. Цей цінний рукопис є не тільки коштовною книгою, але й видатною пам’яткою народної української мови. Саме на Пересопницькому Євангелії президенти України складають присягу і ця пам‘ятка є своєрідним символом української нації.

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте розвиток сайту "Слово про Слово"

Slovoproslovo.info – Газета “Слово про Слово є неприбутковим проєктом і працює коштом пожертв.

 Ми прагнемо забезпечити якісну незалежну християнську журналістику, якій ви можете довіряти. Але на те, що ми робимо, потрібно багато важкої праці, часу та грошей.

 Просимо вас фінансово підтримати розвиток та діяльність цього інформаційного християнського ресурсу.

Джерело: Християни для України

Попередня Стаття

Володіння і приналежність - чоловік і жінка

Наступна Стаття

Нова Верховна Рада ліквідувала комітет з питань культури і духовності

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *