Блог Себастьяна Тегзи

Звідки взялись різні конфесії?

Наївно і неправильно сприймати Новий Завіт, як монолітний текст. Насправді це бібліотека з різних книг, написаних у різний час, різними авторами, в різних ситуаціях і для різних аудиторій з різними проблемами. Крім того, всі ці книги зображають різні усні традиції й богословські підходи. Об’єднує їх тільки те, що всі вони ведуть своє походження від того, що сталося за днів Христа.

Прикладів безліч. Наприклад, Матвій, Марко, Лука, Павло називають Ісусове вчення Євангелієм. Йоан – жодного разу. Сьогодні годі уявити християнина, який би не вживав це слово. А Йоан не вживає його жодного разу. Він говорить просто вістка. І це тільки маленька деталь. А є куди більші особливості, які відрізняють авторів між собою.

Наприклад, опис сходження Святого Духа. Для Луки, автора Дій апостолів, Дух завжди сходить гучно, видимо, епіфанічно. І Лука виразно підкреслює цей момент і говорить про нього позитивно, як про благословіння, як про Боже знамення, посилаючись на пророка Йоїля.

Дещо іншу картину ми бачимо в листах Павла. В 1 Коринтянам апостол навмисне принижує цей феномен, наводячи, зокрема, текст Ісаї про те, що мови є знаменням для невіруючих, а не для віруючих. Він підносить знання, мудрість, проповідь і говорить про глосолалію як про щось незначне і маловартісне.

Тож не дивно, що на Луку більше люблять посилатися п’ятидесятники, а до текстів Павла частіше прибігають баптисти. А іронія в тому, що в Новому Завіті є й одне й інше. І намагання викласти в один ряд Луку й Павла є неможливими в принципі. Тому що ці тексти показують різноманіття в ранньому християнстві. І це не погано. Це якраз добре. І все це розмаїття вилилось врешті в історії церкви в різні церковні традиції, конфесії й деномінації.

Читайте також:

Щодо цього мені подобаються слова реформатського богослова Германа Бавінка: «Християнське життя настільки багате, що розвивається до своєї повної слави не тільки в одній формі або в стінах однієї церкви».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Себастьян Тегза

Народився 1981-го року на Закарпатті. Одружений. Батько трьох дітей. Бакалавр соціології та богослів'я. В минулому священнослужитель Греко-Католицької Церкви. Сьогодні член Євангельської Церкви Святої Трійці в м. Хуст. Початкуючий письменник.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!