Блог Сергія Головіна

В інтересах зграї

Ідея тваринного походження людини ігнорує явну різницю між людиною і будь-якою іншою живою істотою, не пояснену жодною з еволюційних точок зору. Які еволюційні переваги давало б тваринам, істотам все те, що скріплює воєдино людське суспільство – наявність совісті, морального обов’язку, етичного почуття, правового мислення. Яка еволюційна цінність природного для людини прагнення до істини, до добра, до краси? Відповідь очевидна – будь-які подібні прояви мали негайно відмітатися природним відбором. Тому-то завжди очевидна була і різниця між людським суспільством і тваринною зграєю.

Ключовим поняттям в будь-якій людській культурі – від самої примітивної до найбільш розвинутої до дарвінівської – завжди була відповідальність за тих, хто поруч. Якщо стадний інстинкт у тварин в разі небезпеки веде до збереження стада, як самоцінної одиниці, і скільки особин при цьому втрачено, в рахунок не йде, в суспільстві кожна особистість представляє особливу цінність, і залишити слабкого в біді завжди вважалося ганебним.

Однак людина має ще одну властивість, що відрізняє її від тварин. Це – здатність втілювати свої ідеї в життя (при цьому ущербні ідеї ведуть, відповідно, до ущербного життя). Через цю здатність поширення соціальних теорій, заснованих на вірі у тваринного предка, призвело до руйнування уз, що скріплюють суспільство і поширення в ньому стадних принципів. Проголошувався принцип: зграя – все, особистість – ніщо. І не мало значення, скільки індивідуумів підлягає знищенню, якщо від цього виграє зграя. Приватний вираз цієї формули залежав лише від того, що виконує роль зграї – раса, нація, клас, держава, корпорація або що-небудь ще.

Читайте також:

Так, наприклад, Ленін відкрито заявляв, що якби для успіху комуністичної справи треба було змести з лиця землі дев’ять десятих її населення, він зробив би це не замислюючись. Тому-то в його листах нерідко можна було зустріти сентенції типу: будьте зразково-нещадні (9 серпня 1918 р.); розстрілювати, нікого не питаючи й не допускаючи ідіотської тяганини (22 серпня 1918 р.); треба заохочувати енергію та масовидність терору (26 листопада 1918 р.); посилити швидкість і силу репресій (31 січня 1922 р.).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Схожі статті

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button