Актуальне

Як приходить Постмодерн…

Модерн спричинився до розвитку людини та суспільства, для виходу їх на новий еволюційний виток. Але позбутися міфу він не зміг.

Він всього лише замінив одну форму міфу (станово-релігійну) на інші (класово-економічну, расово-антропологічну, ринково-фетішистську), пройшовши шляхом жорстоких експериментів у XX столітті.
Яке було завдання модерну? Звільнення людства від традицій та забобонів. Тому весь пафос філософії модерну полягав у звільненні. Не тільки від Бога, як інстанції, що передує суб’єкту-об’єкту, але від усіх аспектів ірраціональності − міфів, сакральності, вірувань…

Макс Вебер назвав це «entzaubern» («розчаклування») та «entzauberte Welt» («розчаклований світ»). Світ, якого позбавили священного виміру.

Саме це було завдання Модерну: «розчаклування світу» − звільнення від всього «незрозумілого».
Це «звільнення» від того, що робить світ по-справжньому живим. Тому Модерн «вбивав» Бога, послідовно і нещадно.

У міру того, як людина справляється з цим завданням, вона в якийсь момент разом з Ніцше каже: «Бог помер, ми вбили його – ви і я».

І на місці звільнених просторів людство починає будувати нову Вавилонську вежу. Адже тепер немає заборон. І людство будує техніку, досконале суспільство, говорить про те, що необхідно скасувати існуючі споконвіку основи, касти, стани, і взагалі звільнити людський імпульс.

Той, колишній світ ще був створений Богом. І людина в ньому була рабом. Тепер вона почала творити свій власний світ, в якому стала паном.

Побудований новий світ? Так, побудований. Гуманістична програма здійснена. І у своїй деструктивній, і у своїй конструктивній фазі. Бога немає, людина живе відтепер в створеному нею самою світі.

Але гуманізм Модерну («прогресивна» ідея вищої цінності людини замість «реакційного» міфу про Бога) чомусь не спрацьовує. Весь цей інфернальний рух в ХХ столітті доходить до свого логічного завершення – світ лишається без Бога та з людиною в якості речі (зарання прорахованою та абсолютно нецікавою).
І лиш невелика кількість людей запитала: «А що ми взагалі зробили? Що це було таке? Ми вбили Бога. Натомість що ми отримали?».

Читайте також:

На що Ніцше відповідає: «Якщо ми вбили Бога, у відповідь ми отримали ніщо».

Ми опинилися в світі, структури якого звалилися.

Починається Постмодерн.

Джерело: facebook.com/S.M.Chaplygin

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Чаплигін

Громадський діяч, історик релігії, представник консервативної школи філософії.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button