Варто замислитись

Відрізняти правду від брехні. Чому потрібне критичне мислення?

Сьогодні у багатьох християн виникає почуття, що правди більше не існує, що ми живемо у світі брехні й неправди. Деякі намагаються маніпулювати поняттям “правди дві, а істина одна”. Але двох правд бути не може. Одна з правд, в такому випадку, – брехня. Може існувати два погляди, якщо вони підкріплені відповідними об’єктивними даними, а не думками й емоціями, але ніяк не дві правди.
На жаль, в нашій системі світської і богословської освіти майже не навчають молодше покоління тому, як жити в епоху післяправди, як відрізнити правду від брехні в океані інформації, як оцінювати факти перед тим, як прийняти певну точку зору; не навчають вміння мислити критично. Я б в кожному навчальному закладі присвячував цьому предмету п’ять кредитів і ставив би його найпершим в університеті та семінарії, а пасторів просив би написати по ньому додаткову письмову роботу. Оскільки їм постійно доводиться зустрічатися з ситуаціями (в душпастирстві, у політичному огляді, в реакції на суспільні процеси), де потрібно відрізняти брехню від правди.
Багато християн протиставляють Духа Святого критичному мисленні. Але там, де є Дух Святий, там є і критичне мислення, розвивається здатність відрізняти правду від брехні. Якщо ми смиряємося перед Духом Святим, усвідомлюючи, що знаємо і розуміємо далеко не все, то у нас є шанс дізнатися і зрозуміти більше і глибше. Але легкий доступ до інформаційних технологій і інформаційна інтернет-залежність дає нам оманливе відчуття, що ми знаємо набагато більше, ніж знаємо в реальності. В результаті, ми провалюємось в оману: ми не знаємо про те, що насправді ми не знаємо і не розуміємо того, на знання і розуміння чого претендуємо тільки через легкість доступу до інформації. Але доступ до інформації – це ще не знання і не розуміння, це ще не здатність до критичного мислення.
Критичне мислення – це здатність перевіряти не тільки чужі переконання і думки щодо брехливості, а й свої, навіть якщо ми вважаємо їх традиційними в якомусь сенсі. Те, що стосується Божественного і описаного в Його богодухновенному Слові, ми приймаємо вірою, здійсненням очікуваного й упевненістю в невидимому. Але те, що стосується життя християнина в створеному Богом світі й суспільстві, інформації, яку він отримує зі світу і суспільства, нам необхідно перевіряти саме за допомогою критичного мислення, розвиваючи в собі здатність відрізняти брехню від правди, а не просто вірити будь-якій доступній нашому розуму інформації.
Критичне мислення є один з фундаментальних ознак смирення християнина перед Духом Святим: вірити НЕ брехні, а правді, вчити інших вірити НЕ брехні, а правді, розрізняти брехню і правду. Зневага і презирство до критичного мислення є однією з ознак незрілості або гордині людини, коли вона, намагаючись розрізняти брехню від правди, керується своїми емоціями й суб’єктивними думками, не піддаючи сумніву свої особисті переконання.
Питання не в тому, щоб сумніватися в Божественній Істині. Питання в тому, щоб сумніватися в собі, коли я свої погляди і переконання використовую як об’єктивний критерій, визначаючи різницю між брехнею і правдою. (Далі буде…)
Джерело: facebook.com/taras.dyatlik

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Тарас Дятлик

Пошукач кафедри культурології НПУ імені М.П. Драгоманова, голова правління ГО "Євангельська акредитаційна теологічна асоціація", член Міжнародної ради по євангельській богословській освіті (в рамках Всесвітнього євангельського альянсу), член Наглядової ради асоціації "Богослови без кордонів", регіональний директор United World Mission (Overseas Council) по Східній Європі та Центральній Азії в області розвитку богословських освітніх систем. Випускник Донецького християнського університету й Evangelische Theologische Faculteit (Лувен, Бельгія) за спеціалізацією богослов'я Нового Завіту.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button