Інтерв'ю

Український професор згадує Незалежність України у світлі війни: «Україна переможе»

Професор економіки Роман Шеремета розповідає Fox News Digital про Незалежність України у час російсько-української війни.

Оскільки Росія продовжує атакувати Україну, багато українців та української діаспори в Америці задумуються про незалежність країни, яка досягла 30-річного віку в серпні.

Роман Шеремета, професор економіки в Case Reserve University в Клівленді, Огайо, є одним із багатьох громадян, народжених в Україні (українського походження), який пам’ятає, яке життя було при правлінні  Радянського Союзу  і як усе змінилось після того, як Україна підписала Декларацію Незалежності.

«Я народився в 1982, мені було 9 років, коли Україна стала незалежною», – Шеремета розповів Fox New Digital, в телефонному інтерв’ю.

«Я пам’ятаю, як ми стояли в черзі з мамою, щоб отримати масло, − він продовжив. − Ми мали купони. Я пам’ятаю, як тримав ці купони й рахував, скільки шматочків масла ми отримаємо на нашу сім’ю».

Якщо родини потребували рідкісного товару, який тоді багато українців називали «дефіцитним», то зазвичай були потрібні хабарі або зв’язки, згадує Шеремета.

Шеремета продовжив: «Все було приблизно однакове. Кожен носив однакові штани, схожу одежу. Ми всі жили у схожих квартирах. Це була система копіювання».

Шеремета сказав Fox News Digital, що його сім’я «страждала» від правління та переслідування Радянського Союзу, але це не завадило їм бути «борцями за свободу України».

Фактично, в День Незалежності України, Шеремета згадує свою матір,  дідуся та багато україно-канадських родичів, які відвідали Київ – столицю України – та гордо несли «величезний український прапор».

Святкування було масштабним, та здавалось, що буде по всьому Києву, тому що громадяни вийшли на вулиці, демонструючи підтримку Незалежності, згадує Шеремета.

«Одразу ми думали й розмовляли про те, які гроші в нас будуть, тому що, очевидно, ми повинні були змінити валюту, − сказав Шеремета. − Я пам’ятаю, це була велика радість».

«Я памятаю, як ми викидали ті зірки, символ того, що нам нарешті не повинні вказувати, що нам робити».

Інший видатний спогад Шеремета з дня, коли українці викидали їх червоні радянські краватки та зіркоподібні булавки, на яких було обличчя Володимира Леніна, − вони були обов’язковими аксесуарами  уніформою дітей  того часу.

«Я пам’ятаю,  як ми викидали ті зірки, символ того, що нам нарешті не повинні вказувати, що нам робити», – Сказав Шеремета.

У дитинстві Шеремета помітив зміну в Україні, коли американські шоколадки стали більш доступними, і їх не потрібно було берегти для особливих свят, та коли американські мультики, такі як «DuckTales» та  «Chip ‘n’ Dale» почали виходити в ефір на українському телебаченні.

«Це було неймовірно,  – згадує Шеремета. − Ми ніколи не мали нічого подібного».

Відповідаючи на запитання, чи виправдала українська незалежність очікування, Шеремета сказав Fox News Digital, що це була економічна, соціальна та політична боротьба, з якою зіткнулась Україна за останні три десятиліття, як молода країна, але він відмітив, що відбулось значне зростання.

За словами Шеремети, на початку багатство зосередилося в руках «добре зв’язаних сімей»,  які купували акції кампаній в українців, котрі не знали, що робити з активами, які їм надали після того, як країна здобула Незалежність.

Цей економічний зсув призвів до приватизації корпорації з мінімальною ринковою конкуренцією, він сказав, що це змушує деяких громадян іноді ставити під сумнів капіталізм.

«Більшість демократичних країн та людей у всьому світі боряться за демократію, і там багато кровопролиття, − сказав Шеремета. − Україна в 1991 не мала цього. Ми отримали це безкоштовно. Я думаю, до певної міри ми не знали, що робити з демократією, тому що вона була нам надана. Через це ми зробили багато помилок, як окрема країна».

В останні роки, сказав Шеремета, українці відійшли від «радянського менталітету», і країна досягла більше успіху в демократії та ринковій економіці.

Україна будувала себе з новими прибутковими компаніями, особливо у сфері інформаційних технологій.

«Насправді, чим далі ми віддалялись від Росії, Україна розвивалась все краще. Багато людей стали багатшими. Відбувся розвиток людей середнього класу».

«Це був 2014. Саме тоді справи почали налагоджуватися, – він продовжив. − Ми встановили багато великих компаній, які вийшли на біржу в штатах і зробили великий прорив. Деякі з засновників великих компаній в Сполучених Штатах, такі як Гугл та інші, будуть мати значний відбиток українського таланту в них. Це знову таки нова спадщина України».

Шеремета відмітив, що зростання України було досягнуте «попри постійний тиск» Російської агресії на чолі з Президентом Володимиром Путіним, який активно намагається знеохочувати «західну ідеологію демократії та вільного ринку» в Україні та сусідніх країнах.

Він продовжив: «В України справи йдуть добре. Та звичайно, для Путіна, це було каменем спотикання, і йому потрібно було створити розповідь: «Якщо ви хочете йти із заходом, подивитеся, що станеться з вами, у вас не буде успішної країни, і захід вам також не допоможе».

«Успішна Україна − це цвях у труну режиму Путіна»

Шеремета сказав: «Бажання України приєднатися до НАТО (Організація північноатлантичного договору) також грає роль в російській атаці, тому що Путін не хоче розширення, він запитує, чи буде російський лідер атакувати Фінляндію або Швецію, ці дві країни, які не відмовлялися від НАТО».

«Успішна Україна − це цвях у труну режиму Путіна», − сказав Шеремета.

«Якщо Україна може створити прецедент успішної країни, тому що вона йде з демократією та вільними ринками, тоді це буде фінальний цвях в падінні радянського союзу, який Путін, очевидно намагався відновити». Отже, це боротьба між двома різними цивілізаціями, і Україна знаходиться, на жаль, на роздоріжжі.

Шеремета, який є засновником-директором American University Kyiv, сказав Fox News Digital, що він вірить, що російсько-українська війна це «вирішальна битва цього сторіччя», тому що це війна за світогляд і демократію.

Роман Шеремета говорить Fox News Digital, що українці не віддадуть їхню свободу перед лицем російсько-української війни.

Він продовжив казати, що український супротив показав світу, що «Путін і його режим не такий страшний, як усі думали та його можна перемогти», навіть коли російські війська обстрілюють українські міста.

«Я бачу американців, я бачу людей по всьому світу, які збираються сотнями і сотнями тисяч по всьому світу на підтримку України»

Шеремета відмітив, що країни, які здавалось сумнівались в Україні після першого нападу Росії в четвер, 24 лютого, вже змінили свою позицію, надаючи Україні військові допомогу після сильної оборони країни.

«Українці ніколи не здадуться», − сказав Шеремета, вказуючи на людей різного віку, професій, які взяли зброю, щоб захистити свою країну.

«Світ на 100 % об’єднаний за Україну зараз, і це є неймовірним досягненням Путіна. Ніколи не було стільки підтримки для України. Я прогулююсь вулицями Клівленда та бачу прапори. Я бачу американців, я бачу людей у всьому світі, які збираються сотнями і сотнями тисяч на підтримку України».

Шеремета сказав: «Це війна, в якій Путін не переможе. Україна переможе. Питання тільки «якою ціною і наскільки захід буде залучений».

Джерело: foxnews.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button