Новини суспільстваХристиянські новини

Україна потребує законодавчого запровадження медичного капеланства

Міжнародний фонд «Відродження» організував в Укрінформі пресконференцію, на якій ініціатори впровадження медичного капеланства зазначили, що Україна потребує законодавчого запровадження медичного капеланства, оскільки такий інститут є кроком для гуманізації системи охорони здоров’я. Про це повідомляє «Релігія в Україні» з посиланням на Укрінформ.
Сергій Убогов, президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України», голова Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з ВРЦіРО, повідомив:

«Ми почали розробляти проєкт Положення про капеланство в охороні здоров’я, зміни до класифікатора професій, щоб з’явилася така професія в охороні здоров’я з відповідним функціоналом і компетенціями, розробили дві кваліфікаційні характеристики – на капелана та його помічника в охороні здоров’я, розробили схеми тарифних розрядів, для того, щоб керівники закладів знали, як платити зарплату цим працівникам, подібно як лікарняним психологам».

За його словами, з огляду на тенденцію до автономізації закладів охорони здоров’я, за рішенням керівництва цих закладів до штатного розпису може бути включена посада капелан в охороні здоров’я.
На його думку, капелан служить в особливих умовах, і, на відміну від священника, потребує додаткових знань – медичних, психологічних, соціальних, міжконфесійних, володіючи серйозним пакетом компетенцій.

Керівник медичних програм ВБФ «Соборність», експерт МОЗ з напрямку «Паліативна та хоспісна допомога. Геріатрія» Олександра Брацюнь пояснила, що капелан не є представником релігійної громади при закритій установі, де є багато храмів, і має здобути сертифіковану освіту, яка визнана у світі.

«По-перше, медичний капелан мав би стати штатною одиницею лікарні, й основним його завданням має бути духовна опіка хворим, присутність коло якого є відмінною від присутності лікаря.
Другою функцією капелана є духовна опіка родичів хворого, якщо ми говоримо про паліативну медицину.
І третя функція капелана – це праця для медичних працівників, які опікуються пацієнтом, тому що медики так само потребують духовного погляду на хворобу й страждання пацієнтів.
І ще одна функція капелана – це співпраця в біоетичних комісіях, бо кожна медична проблема й та, яка стосується етики, мусить розглядатися з боку гіппократівської етики й християнської моралі», – зазначила Брацюнь.

В.о. голови Синодального управління медичного капеланства Православної Церкви України, голова правління ГО «Елеос-Україна» протоієрей Сергій Дмитрієв нагадав, що в Україні військове капеланство від 2015 року закріплено на законодавчому рівні. Водночас він наголосив, що капеланство не є суто військовим поняттям.

«На шостий рік війни слово “капелан” асоціюється лише з військовим капеланством, що це священник при армії. Але капелан – це священник, представник релігійної організації, який служить у закритій установі – медичній, освітянській, пенітенціарній і несе душпастирську допомогу», – пояснив Дмитрієв.

На переконання менеджера програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» Ксенії Шаповал, повноцінна паліативна допомога неможлива без капеланства, яке гуманізує систему охорони здоров’я.

«Впровадження медичного капеланства є кроком для гуманізації системи охорони здоров’я, яке в Україні, на жаль, відсутнє. Період радянської медицини призвів до того, що фактично лікарська спільнота є технічним персоналом, яка не навчена і не віддає ту частину духовного служіння пацієнту, яку неначебто мав би отримувати пацієнт, звертаючись по медичну допомогу. І тому зміна суспільної парадигми, коли ми маємо повернутися до гуманної місії й розуміти, що людина, звертаючись з тяжкою хворобою, переживає страждання і вміння надати духовну опіку насправді впливає на зменшення больового симптому», – зазначила вона.

Організатори наголосили, що в Україні досі залишається неврегульованою сфера душпастирської опіки над пацієнтами, які перебувають на лікуванні у закладах охорони здоров’я. Минуло більше як рік після створення робочої групи з питань впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я, підготовлено проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я «Положення про капеланство у сфері охорони здоров’я». Релігійні організації та громадянське суспільство наполягають на якнайшвидшому прийнятті відповідних документів, щоб медичне капеланство отримало можливість розвитку в Україні.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button