Варто замислитись

Ці дивовижні орхідеї

У світі існує від десяти до п’ятнадцяти тисяч видів орхідей. Навряд чи хоч хтось здатний перерахувати їх всі. Сам термін «поведінка орхідей», ймовірно, здасться вам дивним. Річ у тому, що величезна різноманітність орхідей передбачає безліч форм, кольорів і розмірів. При цьому кожна форма, кожен колір і кожен розмір по-своєму унікальний і прекрасно пристосований для бджіл, метеликів, нічних метеликів, мух і птахів, причетних до запилення квітки.
Орхідеї, які запилюється птахами, не пахнуть. Вони приманюють птахів, звертаючись до відчуття, яке у тих найбільш розвинене – до зору. Тому такі орхідеї набагато яскравіші інших. Еволюціоністи називають такий стан справ «коеволюція», однак назвати – не означає пояснити. Звідки орхідеї знають, що зір у птахів розвинений краще за всі інші відчуття? І як ці квіти примудрилися зробити у себе генетичну рекомбінацію таким чином, що стали яскравіші інших? Так, гучне псевдонаукове ім’я не замінить справді наукового пояснення!

Звернемо тепер увагу на ті орхідеї, які запилюються бджолами. Ці квіти нагадують по виду самку бджоли! Їх мета – привернути самця бджоли і навантажити його пилком. Чи буде науково звучати припущення, що рослина навмисне реструктуризувала себе і «прикинулася бджолою»? Є орхідеї, які імітують звук рою бджіл, який летить. Справжні бджоли, що живуть по сусідству і строго дотримуються кордону «сфер впливу», піднімаються в повітря й атакують кривдника, а заодно і переносять пилок з чоловічих квіток на жіночі.
Існує п’ять груп орхідей, що розкидають пилок. Їхні квітки забезпечені пристроєм, який спрацьовує як спусковий механізм. Одні з них використовують для перенесення пилку спинку бджоли, інші – її кінцівки. Чоловічі квітки рідкісної орхідеї Catasetum мають сильний аромат, який приваблює самців бджіл. Коли бджола опускається на квітку, спусковий механізм приходить в дію, – і всі надії квітки на продовження роду золотим дощем обрушуються на бджолу! Після цього квітка втрачає запах і незабаром засихає. Тепер стоїть завдання перенести пилок на жіночу квітку орхідеї. А це справа нелегка – жіночих квіток в орхідеї Catasetum менше, ніж чоловічих. Але жіночі квітки пахнуть сильніше, ніж чоловічі й термін життя у них більший. Якщо бджолі вдається знайти жіночу квітку, то орхідеї Catasetum уготовано променисте майбутнє – в зав’язі плода утворюється три мільйони насіння!
На Землі росте як мінімум чотири групи орхідей, які прикидаються самками комах. Причому роблять вони це так хитро і спритно, що з успіхом привертають до себе увагу самців-запилювачів. Повторюся, таких орхідей – не одна група, а цілих чотири, і, отже, їхнє існування не можна приписати випадковості.
Творець не хоче, щоб люди думали, ніби Його немає, і тому дає нам підказки, що виключають можливість помилки. Квітки ОФРІС – групи середземноморських орхідей – виглядають і пахнуть в точності як самки  комах, які їх запилюють і тим самим приманюють самців. «Доглядаючи» за квіткою, обманутий самець збирає на себе пилок і переносить на іншу квітку, тим самим забезпечуючи рослині продовження роду. Квіти вміють навіть імітувати шелест крилець самки комахи, бахрому на її черевці й ворушіння вусиків! Орхідея Cryptostylus, що росте в Новій Гвінеї й Австралії, блискуче наслідує самкам ос запилювачів – вона навіть імітує рухи комахи при спарюванні! Так само роблять і представники ще однієї групи орхідей, яка росте в Андах і запилюється одним з видів мух.
Багато орхідей, прагнучи заманити комах-запилювачів, застосовують різноманітні хитрощі і прийоми. Всі ці хитрощі – докази розумного задуму і, дивлячись на них, зі здоровим глуздом просто не можна вірити, що ці рослини були випадково створені якоюсь сліпою безликою силою. Квітка орхідеї брасом, що росте на півдні Флориди, прикидається жертвою свого запилювача – дорожньої оси. Квітка ця влаштована таким чином, що коли оса встромляє в неї своє жало, пилок потрапляє прямо їй на голову! А через деякий час комаха звертає увагу на жіночу квітку орхідеї, знову наносить удар «видобутку», і в цей момент пилок висипається точно на рильце маточки.
У Мексиці у більш ніж п’ятдесят видів орхідей жіночі квітки виробляють неправдивий пилок, принаджуючи  пилком комах, які вже побували на чоловічих квітках. Взаємовідносини деяких видів орхідей і комах стають настільки тісними, що партнери вже не можуть вижити один без одного.
Ці явища незаперечно свідчать про розумний задум Творця, так само як і про те, що всі форми життя виникли в порівняно короткий термін, а зовсім не «відбулися» протягом мільйонів років, як намагаються переконати нас еволюціоністи. Великі задуми Творця втілені в життя з такою красою й елегантністю, що еволюціоністи часто говорять про еволюцію як про живу істоту. Але ми-то знаємо істину! На всіх цих прикладах Бог показує нам, що пояснити світ без Нього неможливо.

Джерело: Фейсбук

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button