Актуальне

Що, врешті-решт, відбувається?

З огляду на масштаб того, що відбувається, можна впевнено стверджувати, що сьогодні ми спостерігаємо суд навіть не над народом, під судом знаходиться людство в цілому. Бог судить звичний нам стиль життя, а ще точніше – стиль споживання.
Я не претендую на повноту аналізу того, що відбувається – для цього мені не вистачає ні відповідної освіти, ні інформації. На ситуацію, яка розгортається на наших очах, я дивлюся як християнин. Як людина, яка вірить, що Бог присутній і діє в нашому світі. У тому числі – через кризи.
Слово «криза» (κρίσις) з грецького означає «суд». Якщо ми хочемо зрозуміти, що зараз робить Бог, задаймо собі питання: що саме зараз знаходиться під судом?
Звичайно, мова йде не тих людей, які померли або втратили близьких під час епідемії. Святе Письмо дає достатньо підстав вважати, що, коли ми маємо справу з природними катаклізмами, епідеміями або війнами, під судом знаходиться цілий народ, властиві йому культурні норми і практики. З огляду на масштаб того, що відбувається, можна впевнено стверджувати, що сьогодні ми спостерігаємо суд навіть не над народом, під судом знаходиться людство в цілому. Бог судить звичний нам стиль життя, а ще точніше – стиль споживання.

Суспільство споживання грунтується виставі, що кожна потреба людини повинна бути задоволена. Все інше – лише засіб для поповнення цих потреб. Таким чином, потреби (а частіше, примхи) проголошуються головною цінністю нашого світу або, кажучи біблійною мовою, головним ідолом сучасного суспільства. Навколо цього ідола збудовані ритуали поклоніння, які, своєю чергою, спираються на економічну модель, що дозволяє експлуатувати наші потреби, витягуючи з цього максимальний прибуток. І християни (далеко не тільки прихильники «євангелія процвітання»!) Теж не уникли поклоніння цьому ідолу.
Економіка, побудована навколо постійного стимулювання споживання, виявилася дуже ефективною в сенсі розвитку технологій. Часте оновлення речей (одягу, гаджетів, автомобілів і т. Д.) Дозволяє оплачувати роботу тих, хто розробляє новий дизайн, пише програмне забезпечення, винаходить додаткові опції і так далі. З цих же доходів покриваються величезні витрати на маркетинг і рекламу: треба ж якось переконати покупця, що йому неодмінно потрібно купити нову модель, хоча його стара ще цілком робоча.
Навколо економіки споживання зріс ще один пласт – економіка вражень: подорожі, переживання, квести, різноманітні ігри: як комп’ютерні, так і «в реалі» … Все це робило наше життя досить комфортним і досить цікавим. У всякому разі, для тих, хто живе в благополучних і відносно благополучних містах і країнах.
Але у всього є своя ціна. Ціна постійно зростаючого споживання – це сміттєві полігони навколо наших міст, острови з пластику в океанах, сильне розшарування світу на дуже багатих і зовсім жебраків (як всередині однієї країни, так і в порівнянні країн між собою) і абсолютно божевільний темп життя.
Сьогодні все це зупинилося. І ніхто не виявився готовий до цього.  Більшість людей – як в нашій країні, так і в світі – сподіваються, що пройде кілька тижнів, ну може, місяців, і життя повернеться у звичну колію. Але цього не станеться – світ незворотно змінюється і вже ніколи не буде колишнім.
Зараз ніхто не може сказати, яким він стане. Але життя в цьому світі буде кардинально відрізнятися від того, до якого ми звикли за останні, принаймні, 30 років. Світ точно стане менш мобільним і подорожі вже не будуть настільки доступні, як раніше. Істотно знизиться рівень життя і нам доведеться навчитися бути більш скромними в своїх потребах. Зникнуть (або сильно скоротяться) багато професій – людям доведеться освоювати інші спеціальності.
Звикнути до нової реальності буде дуже непросто.  Але є й інша сторона в тому, що відбувається. Ми отримали унікальний шанс поглянути на своє життя з боку і зрозуміти, що «головні речі в нашому житті – це не речі». Це можливість навчитися цінувати відносини з близькими, відпочивати, а не розважатися, знизити темп життя і почути своє серце.
Ми можемо по-іншому поглянути на тих людей, поруч з якими ми живемо і працюємо, і виявити, що солідарність важливіша, ніж конкуренція. Нарешті, ми можемо навчитися по-справжньому «панувати над усією землею» – не експлуатуючи, а піклуючись про той світ, який Господь довірив нашій владі.
Божий суд – це не тільки і навіть не стільки засудження. В першу чергу – це можливість йти назустріч Богові. Давид говорить, що для нього суди Божі «солодші за мед і за сік щільниковий» (Пс. 18:10). Сьогодні, коли Бог робить Свій суд стосовно ідола споживання, Він судить не тільки сформовану економічну модель. Він судить і наш спосіб життя. І дивиться, як ми будемо реагувати на Його суди.
Ця ситуація для всіх нас – можливість стати більш людяними. Буде дуже прикро, якщо ми упустимо цю можливість.

Автор: Михайло Дубровський

Джерело: gazeta.mirt.ru

[sc name=”futerblock” ]  

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Судячи з усього, все те, що нині відбувається (пандемія коронавірусу і все те, що з нею пов’язане) – це не тільки і не просто собі – черговий “Божий суд”, через який нині переходить практично все людство.
    Це вже, дуже схоже, конкретний початок якраз АПОКАЛІПТИЧНИХ часів! І в перебігу яких, як виглядає, скоро має об’явитися, а невдовзі і перебрати до своїх рук абсолютно-тоталітарну владу і контроль ледь не над усім світом АНТИХРИСТ!!!
    Дуже дивує і навіть прямо НЕПОКОЇТЬ, що немало християн, в т. ч. і ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ, цього вперто не бажають бачити й усвідомлювати! Прямо якесь чудернацьке і безвідповідальне “засліплення”…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!