Блог Сергія Головіна

Приріст населення і продовольчий апокаліпсис

Біблійна заповідь розмножуватися (збільшуватися числом) для наповнення землі (Буття 1:28) викликає чимало нарікань з боку скептиків. Як же так? Земля ж перенаселена! Продовольчі ресурси вичерпуються! Необхідно контролювати, знижувати, а то і зовсім припиняти розмноження людини! І мало хто усвідомлює, що цим панічним настроям – більше двохсот років. Вони виникли, коли населення планети було всемеро менше нинішнього. А передбачена катастрофа перенаселення все ніяк не настає.
Автором ідеї продовольчого апокаліпсису став англійський священик Томас Роберт Мальтус (1766-1834). У 1798 році, тобто ще за три роки (!) До першого національного перепису населення Англії, він оприлюднив своє відкриття «Закону народонаселення» (Principle of Population), який свідчив, що людство росте в геометричній прогресії, подвоюючись з кожним поколінням (подібно чисельної послідовності 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 …). Продовольчі ж ресурси ростуть в простій арифметичній прогресії (як послідовність 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 …). Згідно з передбаченнями преподобного Мальтуса до нашого часу ставлення населення до харчових ресурсів повинно бути порядку 512 до 10-ї, до кінця нинішнього століття досягти 4096 до 13-ї, і т.д. Тобто, нинішнє населення світу мало б досягати п’ятисот мільярдів чоловік, в п’ятдесят разів перевершуючи продовольчі запаси! Можливо, пророцтва преподобного були б ще похмурішим, згадай він, що зазвичай люди кількох підряд поколінь живуть і їдять одночасно.
Яким чином Мальтус отримав настільки унікальні дані, історія замовчує. Але куди більшою загадкою залишається те, чому з такою легкістю і ентузіазмом ця абсолютно необгрунтована ідея була підхоплена науковою аристократією того часу, і чому настільки живучою виявляється вона до цього дня в свідомості Неомальтузіанці всіх мастей – від соціал-дарвіністів до землепоклонніків.
Воістину, сакраментальна фраза «великий вчений сказав що …» надає магічну дію на освічений «вінець еволюції», геть відключаючи розум! Ну з якого, скажіть на милість, дива, потрібно вірити, що відтворення худоби та рослин має йти повільніше приросту населення, причому – за зовсім іншими законами? Тим більше – як можна продовжувати вірити в це двісті років по тому, коли вже стало абсолютно очевидно, що передбачення преподобного Мальтуса виявилися не тільки неспроможні теоретично, а й тупо не спрацювали на перевірку? Біблійного пророка в цьому випадку довелося привести до тсуворої відповідальності (Второзаконня 18: 20-22). А тут – шана і повага на століття! Воістину, «Називаючи себе мудрими, збожеволіли» (Римлян 1:22).
«Адже написано: Знищу мудрість премудрих, а розум розумних відкину!  Де мудрий? Де грамотний? Де вчений віку цього? Хіба мудрість [цього] світу Бог не обернув на безумство?» (1 Коринтян 1: 19,20).
В здоровому інтелектуальному оточенні занепокоєння Мальтуса про зростання народонаселення мало б стати профілактичним щепленням від ідеї еволюційного виникнення людини мільйон-другий років тому. Реально спостережуваний приріст населення землі становить 1% – 3% в рік (в середньому – 2% в рік). За часів Мальтуса людство становило близько мільярда людей. У 1999 р на землі проживало близько шести мільярдів, в 2011 р – близько семи, а до 2024 р очікуване число людей має скласти вісім мільярдів. Як довго міг тривати цей процес в минулому?
Навіть при самій консервативній оцінці приросту населення, що становить 0.5% на рік, чотири тисячі років, що минули відповідно до біблійної хронології після всесвітнього потопу, досить для досягнення нинішнього числа людей при вихідній кількості які пережили катастрофу в вісім чоловік. А за мільйон років на землі мало б жити і померти 10 ^ 21 000 осіб. Тільки уявіть це кількість – одиниця з подальшими двадцятьма однією тисячею нулів! Спробуйте записати його на дозвіллі. Порівняйте його з іншими числами-гігантами. Наприклад – з кількістю елементарних частинок у Всесвіті порядку 10 ^ 80 або вагою Землі близько 10 ^ 25 кілограмів.
При майже нульовому прирості населення, який дозволив би досягти сьогоднішнього значення за мільйон років, на планеті мало б прожити три трильйони (3×10 ^ 12) людей! Вся земна кора мала б бути покрита не відкладеннями осадових порід, а останками людських тіл! Чому ж ми не виявляємо свідоцтв такої кількості? І куди зникли всі сліди їх діяльності (знаряддя праці, будови, культові поховання тощо) за весь цей період часу за винятком кількох останніх тисячоліть?
Мальтус довів одне: людині здається, що вона займає дуже багато місця в цьому світі. І в той же час його дратує кількість людей навколо. Навіть зараз, двісті з гаком років потому, коли за рахунок розвитку медицини і поширення гігієни очікувана тривалість життя людини майже подвоїлася, а народонаселення виросло усемеро, земля далека від перенаселення. Якби ми повністю звільнили всі континенти, зібравшись в Англії, на батьківщині харчового пророка, на кожного припадало б більше тридцяти квадратних метрів території. А що ж при цьому з продовольчими ресурсами? Голод і бідність сьогодні – на найнижчому рівні в історії людства, а постійно з’являються нові технології роблять їжу все більш якісною і доступною!

Більше про перенаселення:

Головна помилка британського священика (так само як і його послідовника, магістра гуманітарних наук в сфері богослов’я Чарльза Дарвіна) – забуття унікальної сутності і особливого призначення людини в Божому творінні! Нерозважливо зіставляти людство з сараною, яка здатна лише плодитися і пожирати природні ресурси. Зростання населення – це не збільшення числа ротів, що вимагають хліба. Це – примноження думаючих голів, трудящих рук, люблячих сердець.

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button