Блог Сергія Головіна

Про "це" (про християнське ставлення до гомосексуалізму)

Ця стаття про християнське ставлення до гомосексуалізму була написана ще рік тому. Через рік хочу лише додати одне: не треба цуратися райдужної символіки і атрибутики. Необхідно створювати і використовувати якомога більше такої, повертаючи символу веселки його споконвічне значення завіту Бога з усіма своїми мешканцями землі (Буття 6: 13-16). Це – біблійний символ, і він повинен свідчити всім грішникам про безмірне багатство благодаті Божої!
Гомосексуалізм. Одна лише згадка цього слова змушує багатьох стрепенутися і насторожитися. Це – козирний жупел прихильників боротьби з занепадом моралі адміністративними методами. У той же час якась змова мовчання оточує тему гомосексуалізму в сфері біблійного повчання. Відсутність твердого фундаменту породжує серед християн невпевненість, невизначеність і навіть збентеження. В результаті одні постійно закликають до хрестового походу проти “всепоглинаючої загрози”, інші вважають за краще уникати теми, щоб не потрапити під роздачу, ставши жертвою перехресного вогню. Але ні втеча від проблеми, ні спроба загнати її в підпілля не вирішать саму проблему. Давайте ж спробуємо розібратися: яким, відповідно до одкровення Божого, має бути наше ставлення гомосексуалізму взагалі і до гомосексуалів зокрема – як в церкві, так і в суспільстві.

1. Нічого нового

Мабуть, найпопулярнішою тезою на користь необхідності переглянути ставлення церкви до так званих “нетрадиційних” проявів людської сексуальності служить “аргумент від прогресу”. Мовляв, з часу написання Біблії пройшло багато століть, людство просунулося далеко вперед, і нам пора позбавлятися від етичних норм, які втратили свою актуальність – нові реалії вимагають нових підходів.
Не будемо заглиблюватися, наскільки ця теза сумісна з іншою, другою за популярністю, – що, мовляв, “це” ж цілком природно і, поставивши ціль, можна виявити аналоги гомосексуальної поведінки в тваринному світі. (Незалежно від коректності тлумачення спостережуваних фактів, таке міркування наводить на думку не про прогрес, а про деградацію людства до тваринного стану.) Аргумент від прогресу відпочатку хибний і набув поширення в силу або необізнаності, або умисного бажання збити громадськість з пантелику.
Святе Письмо попереджає: Усе те, що було, — воно те, що буде. І що те, котре зроблене, — воно те, що буде зроблене. Немає нічого нового під сонцем. Хто промовить і скаже: Поглянь, це нове, — воно вже сталося у віках, що були перед нами. Немає пам’яті перших, і останнім, що сталися, не буде їм пам’яті в тих, що стануться в кінці“(Екклезіаста 1:9-11)

Всевишній послав Своєму народу Тору на шляху до ханаанського Краю, де гомосексуалізм вважався нормою (див. Левит 18:24). А рання Церква поширювала Євангеліє в греко-римській культурі, де педерастія (по-грецьки – “потяг до юнака”) була явищем не тільки повсякденним, але і але і схвалюваним. Майже кожен чоловік мав гомосексуальний досвід, принаймні, в юності. Для патриціїв було нормально мати “коханого” хлопчика, який скрізь їх супроводжував. Гіппократ проголошував медичну користь педерастії як для підлітків, нібито, у такий спосіб юнак сприймає разом з насінням зрілого партнера мужність і силу, так і для його “наставника”, що одержує натомість заряд молодості і здоров’я. Платон вважав подібні відносини найбільш піднесеними, духовними і соціально корисними.
Навіть боги греко-римського пантеону були не чужі до педерастичних утіх. У самого Зевса (Юпітера) був “коханий” хлопчик Ганімед. А імператор Адріан (76-138 рр.) Зарахував до сонму богів палко коханого ним юнака Антіноя і встановив його статуї в усіх містах імперії для поклоніння (в результаті до нас дійшло скульптур Антіноя більше, ніж будь-якого іншого історичного персонажа).
гомосексуалізм
Саме в цьому культурно-історичному контексті і несли Добру Новину учні Христа. Апостольська проповідь була звернена до суспільства, де гомосексуалізм був поширений в значно більшій мірі, ніж сьогодні. Так що ідея, що біблійні автори були необізнані в даному питанні, м’яко кажучи, не відповідає дійсності.
Дійсно, в Біблії, як і в іншій античній літературі, немає таких слів як “гомосексуальний”, “гетеросексуальний”, “сексуальна орієнтація” і т.п. Це – винаходи нового часу. Тоді ж загальноприйняті (Платон, Плутарх, Йосип Флавій, Філон Олександрійський та ін.) Були терміни kata physin ( “відповідно природі”) для гетеросексуальних і para physin ( “всупереч природі”) для гомосексуальних відносин. Незважаючи на настільки широке поширення, гомосексуальні відносини не визнавалися природними.
В даний час найчастіше припускають наступні причини виникнення схильності до гомосексуалізму:

1) генетична схильність;
2) проблеми виховання;
3) гормональні порушення;
4) залежність;
5) розбещеність.

Різні дослідники роблять акцент на різних можливих причинах в залежності від власних упереджень в даному питанні. Найімовірніше, кожна з цих причин має місце в тому чи іншому випадку.

2. Первісний задум

Коли знавці Писання запитали Ісуса про межі непорушності шлюбу, Він поставив їм зустрічне запитання: А Він у відповідь сказав: Хіба не читали ви, що Творець на початку створив їх чоловіком і жінкою? І сказав: Тому залишить чоловік батька й матір і пристане до своєї жінки, і обоє будуть одним тілом. То вже буде не два, а одне тіло. Отже, що Бог поєднав, людина хай не розлучає” (Мт 19: 4-6). Тим самим Спаситель нагадав їм про первинний задум Творця щодо шлюбного завіту. З тексту ми можемо виділити три принципові складові первозданних шлюбних відносин:

1) єдність
2) між чоловіком і жінкою
3) на все життя.

Шлюбний завіт первинний по відношенню до будь-яких суспільних інститутів. Він встановлений Творцем ще до виникнення церков, держав, урядів, судів, парламентів, навчальних закладів і т.п. І тому жодна з цих структур не має права перевизначати його.
Шлюбний завіт був частиною ширшого завіту, який Творець спочатку уклав з усім людством – так званого Адамовий Завіт. Заповіт Бога з Адамом складався з трьох заповідей. Людині було призначено:

1) царювати над усім творінням,
2) плодитися, розмножуватися і наповнювати землю,
3) дотримуватися Божої волі (не грішити).

Але, як відомо, людина не послухався Творця і, послухавши сатану, позбувся влади над творінням. Так що першу заповідь, панувати, ми все тепер можемо виконувати лише в незначній мірі, незалежно від своєї “сексуальної орієнтації”.
Другу заповідь, плодитися і розмножуватися, гетеросексуали ще в деякій мірі виконують, гомосексуалісти не виконують її зовсім. Що ж до третьої заповіді, не грішити, то на це не здатен ніхто з нас, за якою ознакою ми б себе ні ідентифікували. Адамовий заповіт зруйнований гріхом.
Апостол Павло так пише про це: Адже знаю, що не живе в мені, тобто в моєму тілі, добро: бажання є в мені, але щоб виконувати це добро, того не [знаходжу]. Тож не роблю те добре, яке хочу, але те недобре, якого не хочу, — те роблю. Якщо ж я роблю те, чого не хочу, то вже не я це роблю, а той гріх, який живе в мені. Отже, я відкриваю такий закон: коли я хочу робити добро, то зло налягає на мене. За внутрішньою людиною я насолоджуюся Божим Законом, та бачу інший закон у моїх членах, який воює із законом мого розуму й полонить мене законом гріха, що міститься в моїх членах. Нещасна я людина! Хто визволить мене від цього тіла смерті?” (Римлян 7: 18-24). А Іван додає: “Коли скажемо, що не маємо гріха, то самих себе обманюємо, і немає в нас правди(1 Івана 1: 8). Так що ми всі дуже далекі від того, ким нам призначено бути.

3. Свідоцтво Святого Письма

“Содомія” – один з термінів, які найбільшою мірою асоціюються в нашій свідомості з мужеложством. Але чи дійсно виправдана така асоціація? Давайте подивимося, про що говорить біблійний текст:
А ввечері до Содома прибули два ангели. Лот сидів при содомській брамі. Побачивши їх, Лот пішов їм назустріч, вклонився обличчям до землі та сказав: Ось, панове, зайдіть до дому вашого раба і переночуйте, помийте ваші ноги, а вставши зранку, підете своєю дорогою. Та вони сказали: Ні, ми зупинимося на площі. Він же наполягав — тож завернули до нього і ввійшли до його дому. Він зробив їм гостину — напік їм опрісноків, і вони поїли перш ніж лягти спати. А чоловіки міста, содомці — від малого до старого, увесь народ разом — оточили дім. 5Вони викликали Лота, та й гукали до нього: Де ті чоловіки, які ввійшли до тебе вночі? Виведи їх до нас, щоб ми були з ними” (Буття 19: 1-5).
Як бачимо, мова йде про замах на групове згвалтування двох ангелів. Як мінімум, цей текст не має ніякого відношення до статевих контактів за взаємною згодою. Але найважливіше тут те, що про гомосексуальні нахили жителів Содому ми можемо судити лише за непрямими даними. А Рабіністична традиція забороняє засудження чогось, якщо воно немає прямих доказів. Старозавітний пророк так пише про моральний занепад в місті “Лише це беззаконня Содоми, твоєї сестри, — гордість. Вона і її дочки, що жили в повноті хліба та в добробуті. Це було її та її дочкам, і вони не допомогли руці бідного й убогого.” (Єзекіїля 16:49).
Новий же Завіт говорить про причини Божої кари, яка спіткала Содом і Гомору та міста коло них: чинили перелюб та ходили за іншим тілом, понесли кару вічного огню, і поставлені в приклад (Юди 1: 7). “Інше тіло” в оригіналі – sarkos heteras, “тіло іншого роду” (мається на увазі ангели). Так що содомляни, виявляється, – гіпер-гетеро-сексуали!
Про "це" (про християнське ставлення до гомосексуалізму)
Єдина безпосередня старозавітна вказівка про гомосексуалізм є в Книзі Левіт: “Не спи із чоловіком, як із жінкою, бо це гидота. Хто переспить із чоловіком, як із жінкою, — обоє вчинили гидоту, тож нехай будуть неодмінно вбиті, — вони винні.” (Левіт 18:22, 20:13). При цьому вкрай важливо мати на увазі, що ця вказівка ​​стосується виключно народу Божого і тільки по відношенню до народу Божого. Ніяких інструкцій щодо  гомосексуальності безбожників Мойсей не дає.
У Новому Завіті гомосексуалізм безпосередньо згадується тричі. Причому всі три рази – у апостола Павла (побічно гомосексуали можуть бути зараховані до “поган” або “розпусників”, в залежності від перекладу, в Одкровенні 21: 8, але це вже – мудрування понад те, що написано). Ось найбільш радикальне з його тверджень: Хіба ви не знаєте, що неправедні не успадкують Божого Царства? Не обманюйте себе: ні розпусники, ні ідолопоклонники, ні перелюбники, ні блудники, ні мужоложники, ні злодії, ні користолюбці, ні п’яниці, ні наклепники, ні розбійники Божого Царства не успадкують.  І такими були деякі з вас, але ви обмилися, ви освятилися, ви виправдалися Ім’ям Господа Ісуса Христа і Духом нашого Бога” (1 Коринтян 6: 9-11).
Два поняття тут з’являються вперше в тексті Писання. Перше – malakoi. Мовою койне це було образливе слово, що позначає тих, хто заробляє роллю “пасивного” гомосексуального партнера. Друге, aresenokoitai, створено самим Павлом і є буквальною калькою з єврейського словосполучення mishkav zakur (“лежачий з чоловіком”), використане в Книзі Левіт 18:22 та 20:13 (в Септуагінті, грецькому перекладі Старого завіту, – arsenos koiten).

На три аспекти цього твердження варто звернути особливу увагу:

1) Гомосексуалізм не виділяється будь-яким особливим чином серед інших гріхів – таких, як, зокрема, п’яниці або пліткарі (в Синодальному перекладі – “лихослови”). Всі перераховані групи людей належать до однієї категорії “неправедні”.
2) Всі неправедні Царства Божого не успадкують.
3) Деякі з вас (з тих, хто успадкує Царство Боже!) Теж колись були такими (у тому числі гомосексуалами), але отримали виправдання в Ісусі Христі. Таким чином, вирок про відлучення неправедних від Царства не є остаточним. Христос дає вихід з рабства гріха і звільняє від прокляття Закону.
Знову ж, текст цей звернений до Церкви, а не до невіруючих, які не успадкують Царства навіть при ідеальному способі життя.
В іншому посланні апостол пише: “Знаємо й те, що Закон не даний для праведного, але для беззаконних і нестриманих, безбожних і грішників, несправедливих і нечестивих, для тих, хто зневажає батька й матір, для вбивць, розпусників, мужоложників, викрадачів людей, неправдомовців, клятвопорушників і для всього іншого, що противиться здоровому вченню” (1 Тимофію 1: 9, 10). Павло використовує тут вже знайомий нам неологізм arsenokoitai, і зовсім не стверджує, що це – особливий гріх, що перевершує інші гріхи, скажімо, обман або недотримання клятви (про які в церквах сьогодні чомусь говорять з меншим засудженням) за ступенем гріховності. Всякий гріх – мерзота перед Богом, а гидота не має порівняльного ступеня – вона не буває більшою або меншою.
Найбільш же докладно Павло говорить про гомосексуалізм на початку Послання до Римлян, використовуючи його в якості вихідного прикладу: Адже пізнавши Бога, вони не прославили Його як Бога, не подякували Йому. Але їхні думки стали нікчемними, а нерозумні їхні серця — оповиті темрявою. Називаючи себе мудрими, вони стали нерозумними, і славу нетлінного Бога вони замінили подобою тлінної людини, птахів, чотириногих і плазунів. Тому Бог через пожадання їхніх сердець віддав їх нечистоті, щоб вони самі між собою безчестили свої тіла. Вони замінили Божу істину на неправду, поклонялися і служили творінню більше, ніж Творцеві, Який є благословенний навіки! АміньТому Бог віддав їх ганебним пристрастям: їхні жінки замінили природне єднання на протиприродне;  так само й чоловіки, залишивши природне єднання з жінкою, розпалилися своєю пристрастю один до одного; чоловіки із чоловіками роблять ганьбу і самі в собі пожинають належну відплату за свій блуд. “(Римлян 1: 21-27).
Звертаючись до аудиторії, якій мало знайомий зі Старим Заповітом, апостол використовує загальноприйняті в греко-римській культурі поняття природної (kata physin) і протиприродної (para physin) сексуальної активності. (До речі, тут ми зустрічаємо єдину у всій Біблії згадку “лесбійських” відносин.) Зазначений уривок також дозволяє нам зробити ряд серйозних богословських висновків.
1) Текст цей описує не індивідуальний досвід грішника (мовляв, став нікчемним – опоганився – отримав відплату), а стан усього людства в цілому.
2) Ганебні пристрасті це результат Божого гніву, а не його причина. Клайв Льюїс сформулював це наступним чином: є два типи людей; ті, хто говорять Богу: “нехай буде воля Твоя”, і ті, кому Бог говорить: “що ж, нехай буде по-твоєму”.
3) Приватні гріхи – це всього лише симптоми. Діагноз – гріх: “вони, пізнавши Бога, не прославляли Його, як Бога, і не дякували”. Гомосексуалізм наводиться тут як наочний приклад того, як нечестиві отримують “в собі відплату”. Грішать вступають в гомосексуальні відносини не в більшій і не в меншій мірі, ніж всі ті, хто названий в наступних віршах – ті, хто сповнені всякої неправди, лукавства, зажерливості, злоби; повні заздрості, вбивства, суперечок, підступу, поганих звичок, пліткарства; вони наклепники, богоненависники, напасники, зухвалі, горді, хвалькуваті, винахідники зла, непокірні батькам, нерозумні, зрадливі, безсердечні, [непримиренні], немилосердні. Вони, знаючи про суд Божий, що ті, хто таке коїть, варті смерті, не тільки продовжують це робити, але й схвалюють інших, які таке чинять” (Римлян 1: 29-32).
4) За Законом віруючі гідні такого самого осуду. Коли читач, діставшись до кінця першого розділу, вже готовий проголосити: “Боже, дякую Тобі, що я не такий, як інші люди, грабіжники, кривдники, перелюбники” (Від Луки 18:11), Павло завдає нищівного удару на випередження: “Тому немає оправдання тобі, будь-яка людино, котра осуджуєш, — бо в чому осуджуєш іншого, у тому сама себе осуджуєш, адже робиш те саме, що осуджуєш.”(Римлян 2: 1). Причому, “немає оправдання” тут – те ж саме слово anapologetos, що і “виправдання”, використане по відношенню до безбожників в 1:20. Не відсутність гріхів дає виправдання віруючим, але благодать Божа, що отримується через віру в Сина Його: “Адже ви спасенні благодаттю через віру, і це не від вас, це Божий дар, не від діл, щоб ніхто не хвалився” (Ефесян 2: 8, 9).

4. Суспільство

Тепер, розібравши все, що говорить про предмет нашого дослідження Писання, а також пам’ятаючи, що згідно з Біблією цивільна влада існуює, “чи правителям, як від Нього посланих, аби карати злочинців і хвалити тих, хто чинить добро.” (1 Петра 2:14), ми можемо дати обгрунтовані відповіді на ті питання, які ставлять щодо гомосексуалізму в суспільстві.

1) Чи повинна влада захищати громадянські права гомосексуалістів?

Безумовно – так. Всі громадяни повинні мати рівні права, і обов’язок влади забезпечувати це.

2) Чи повинна влада обмежувати громадянські права гомосексуалістів?

Безперечно – ні. Знову ж таки, всі громадяни повинні мати рівні права, і обов’язок влади забезпечувати це.

3) Чи повинна влада надавати якісь особливі права гомосексуалістам?

І знову – немає. З тієї ж самої причини: всі громадяни повинні мати рівні права, і обов’язок влади забезпечувати це.

4) Чи повинна влада переслідувати гомосексуалістів?

В даному випадку сама постановка питання некоректна і виключає можливість однозначної відповіді, вимагаючи уточнення. Влада не має права переслідувати нікого з законослухняних громадян. Якщо ж має місце порушення закону (чи то насильство, розбещення малолітніх, непристойна поведінка в громадському місці, порушення громадського порядку і т.п.) винні мають підлягати переслідуванню за законом незалежно від приналежності до будь-якої соціальної групи і способу самоідентифікації.

5) Чи повинна влада заохочувати гомосексуальну поведінку?

Однозначно – ні. Влада повинна заохочувати здоровий спосіб життя, а віднести до таких гомосексуалізм можна з великими труднощами. У той час як, згідно з даними досліджень (Jeffrey Satinover, Homosexuality and the Politics of Truth. – Grand Rapids: Baker, 1996, pp. 51, 55), вірність в гетеросексуальних шлюбних відносинах зберігають 90% жінок і 75% чоловіків, в гомосексуальному середовищі в моногамних і “квазі-моногамних” (тобто до десяти партнерів протягом життя) відносинах знаходяться 2% від загального числа респондентів. Причому 43% гомосексуалів оцінюють число своїх партнерів понад п’ятсот, а 75% стверджують, що більше половини з усіх їхніх зв’язків були випадковими.
Характерний для гомосексуалізму і цілий ряд медичних проблем: скорочення середньої тривалості життя на 25-30 років, хронічні (потенційно фатальні) захворювання печінки, фатальні порушення діяльності імунної системи, множинні кишкові та інфекційні захворювання, часті випадки суїциду і т.п. Наш організм просто не призначений для таких відносин – вони не були закладені в конструктивний план нашим Дизайнером.
Гомосексуальну поведінку ніяк не можна асоціювати зі здоровим способом життя. Тому суспільство, навпаки, має заохочувати програми та ініціативи, які допомагають гомосексуалістам, які визнають проблему, з цією проблемою справлятися, і з  її причинами – будь то генетична схильність, функціональні розлади, проблеми в дитинстві, залежність, розбещеність (нездатність контролювати свої бажання) і т.п. І суспільством, і церквою накопичено багатий досвід допомоги групам ризику.

5. Церква

Таким же чином, ми можемо знайти і біблійно обґрунтовані відповіді на питання про ставлення церкви до гомосексуалізму.

1) Чи має місце гомосексуалізм в церкві?

Однозначно – так. Церква – зібрання грішників. Хто без гріха – покиньте наш човен (пор. Іванна 8: 7 від Луки 5: 8). Наше завдання – не гнати грішників з церкви, а кликати їх, роблячи церкву найкращим місцем для грішників. Щоб кожен знав, що його тут чекають і завжди будуть йому раді, як чекає і радий кожному Христос – “друг митників і грішників” (Від Матвія 11:19), який віддав за них Своє життя.

2) Чи можуть гомосексуалісти, звернувшись до Христа, продовжувати гомосексуальну практику?

Безумовно – ні: “коли хто в Христі – нове створіння” (2 Коринтян 5:17).Я тебе також не засуджую. Іди й відтепер більше не гріши.” (Іванна 8:11), – говорить Ісус.
Як же бути тому, хто, прийшовши до Христа і навіть визнав свою проблему, не в змозі подолати гомосексуальний потяг і вступити в гетеросексуальні шлюбні відносини? Відповідь проста: він повинен зберігати себе в чистоті. Це світ бреше нам, стверджуючи, що єдина альтернатива шлюбу – блуд. Христос же вчить, що єдина альтернатива шлюбу – цнотливість: Він же сказав їм: Не всі розуміють це слово, а лише ті, кому дано. Бо є євнухи, які такими народилися з лона матері; є євнухи, яких оскопили люди, і є євнухи, які задля Царства Небесного оскопили самі себе. Хто може збагнути, нехай збагне” (Від Матвія 19: 11,12). А апостол пише :Що ж до дівчат, то я наказу від Господа не маю, а даю пораду як той, хто помилуваний Господом і гідний довіри. Тому, з огляду на теперішні утиски, визнаю за краще, що людині добре залишатися так” (1 Коринтян 7:25 -26).

3) Чи повинна Церква визнавати цивільні права гомосексуалістів?

Звісно так. У суспільстві Церква виконує пророчу функцію, виступає в ролі морального арбітра між грішниками і владою. Її завдання – закликати грішників до покаяння, а владу – до милості і справедливості. По справедливості же всі громадяни повинні мати рівні права.

4) Чи повинна церква благословляти гомосексуальні шлюби?

Безумовно – ні. Церква взагалі не повинна займатися врегулюванням цивільних відносин. “Та Він відповів йому: Чоловіче, хто Мене поставив суддею або розподілювачем над вами? (Від Луки 12:14).  У тих країнах, де Церква вплуталася в подібну практику, розмежування між тим, що Боже, і тим, що кесареве, порушено, і проблеми неминучі.
Слід розуміти, що існують різні види шлюбних відносин, які можуть включати різні аспекти: духовний, фізичний, правовий, майновий. (Душевний аспект (дружба) може як бути присутнім, так і відсутнім в будь-якому з них, і тому залишимо його поза розглядом):
– Шлюбний завіт, як було сказано раніше, – єдиний вид шлюбних відносин, який відповідає початковому Божому задуму; він включає в себе всі чотири зазначених аспекти: і духовний, і фізичний, і правовий, і майновий.
– Цивільний шлюб (реєстрація шлюбу в державних органах – не плутати з співжиттям!) Включає тільки три з цих аспектів – фізичний, правовий і майновий.
– Цивільний союз зводиться лише до правових і майнових відносин, відносячи фізичну складову до сфери приватного життя (саме в цій формі реєструються сьогодні гомосексуальні відносини в багатьох країнах).
– У разі співжиття безперечною є лише фізична складова; правові та майнові конфлікти вирішуються в приватному порядку через суд.
– Блуд виключає будь-які аспекти шлюбних відносин, крім фізичного.
– Обітниця безшлюбності має тільки духовну складову.
З усіх зазначених аспектів шлюбних відносин до юрисдикції Церкви відноситься тільки духовний. Тому Церква благословляє лише ті з них, які мають цю складову, тобто тільки шлюбний завіт (єдність між чоловіком і жінкою на все життя) і обітницю безшлюбності.

5) Чи повинна церква рукопокладати гомосексуалістів на служіння?

І знову, питання некоректне. Всі рукопокладені – грішники. Принципово не те, з яким гріхом кандидату в служителі доводилося боротися найбільше – з пияцтвом чи, з сріблолюбством, з мужеложством, з плітками, із заздрістю, і т.п. Принципово – чи потурає людина своєї гріховній природі чи перемагає її, змінюючись в образ Христа? Божі слова не втратили своєї актуальності: “Якщо ти правильно приніс, але не розділив правильно, то хіба ти не вчинив гріх? Заспокойся. До тебе він звертатиметься, але ти над ним пануватимеш” (Буття 4: 7).
Біблія дає вичерпний опис кваліфікаційних вимог до служителів Христових: Але єпископ має бути бездоганний, чоловік однієї дружини, тверезий, розважливий, чесний, гостинний, здатний навчати, не п’яниця, не задерикуватий, але лагідний, не сварливий, не грошолюбний, який добре управляє своїм домом, дітей тримає в послуху, з усякою повагою. Адже коли хто не вміє управляти власним домом, тоді як він зможе дбати про Божу Церкву? Щоб не був новонавернений, аби не запишався та не підпав під той же осуд, що й диявол. Треба, щоб він мав добре свідчення від сторонніх осіб, аби не потрапив у зневагу і в пастку диявола.  Диякони також повинні бути поважними, не двомовними, не схильними до надмірного вживання вина, не користолюбними, але які мають таємницю віри в чистому сумлінні. Втім, їх слід спочатку випробувати, а потім, якщо бездоганні, хай служать“(1 Тимофія 3: 2-10). Додавання зайві.

6. Викуплене Тіло

Вкрай важливо розуміти: в боротьбі Церкви проти гріха вона не противник грішника, а союзник. Церква сама – спільнота викуплених грішників, які продовжують страждати разом з усім творінням: Бо я вважаю, що страждання теперішнього часу нічого не варті порівняно з майбутньою славою, яка має з’явитися нам.  Усе творіння з надією очікує з’явлення Божих синів. Адже творіння підкорилося марноті не добровільно, а через того, хто його підкорив, з надією,  що саме творіння буде визволене від рабства тління — для свободи слави дітей Божих. Бо знаємо, що все творіння разом стогне і страждає аж донині. Та не тільки воно, але й ми самі, маючи зачаток Духа, самі в собі стогнемо, очікуючи всиновлення та викуплення нашого тіла. Адже ми надією спаслися. Надія ж, яку бачимо, вже не є надією, бо хіба надіється хтось на те, що бачить? Коли ж надіємося на те, чого не бачимо, то з терпінням очікуємо його” (Римлян 8: 18-25).
Коли ми втрачаємо ціль і замість допомоги грішникам в боротьбі з гріхом починаємо гнати самих грішників, ми схожі на тих, про кого Христос сказав: З ким Мені порівняти цей рід? Він подібний до дітей, які сидять на майданах і гукають до інших,  кажучи: Ми грали вам на сопілці, та ви не танцювали; ми голосили, та ви не ридали. Бо прийшов Іван, який не їсть, не п’є, а вони кажуть: Біса має. Прийшов Син Людський, Який їсть і п’є, а вони кажуть: Ось ця людина ненажера і п’яниця, друг митників та грішників. Тож виправдалася премудрість власними ділами“(Від Матвія 11: 16-19).

Більше про гомосексуалізм:

Апостол вигукує:Нещасна я людина! Хто визволить мене від цього тіла смерті? Подяка Богові через Ісуса Христа, Господа нашого! Отже, я сам розумом служу Божому Законові, а тілом — законові гріха” (Римлян 7: 24,25). Ми анітрохи не кращі грішників цього світу. Але, розпізнаючи хворобу, ми не тільки знаходимо Джерело зцілення, а й самі стаємо агентом зцілення – викупленим Тілом Христовим.
Церква ставить світу єдиний правильний діагноз – гріх.
Церква призначає світу єдині дієві ліки – Христос.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button