Домашня » Блог Сергія Головіна » Притча про багача, Лазаря і Закон Мойсея

Притча про багача, Лазаря і Закон Мойсея

0
Поширень
Pinterest WhatsApp

Притча про багача і Лазаря, чи вона дійсно говорить про загробне життя? у чому ж суть притчі. У зв’язку з чим Ісус розповідає її?

Запитали якось фарисеї Ісуса: «Наскільки серйозно варто ставитися до Закону Мойсеєвого?» «Воно вам треба ?, – відповідав Той, – давайте я вам краще про устрій загробного світу розповім».

Чи ви не пам’ятаєте таке в Біблії? Я теж не пам’ятаю. Але добра половина тлумачать розповідь Ісуса про багача і Лазаря робить це, ніби контекст даної притчі саме такий. Часом навіть топографічну карту царства мертвих малюють: ось тут, мовляв, пекло, а віддалік і трохи вище – «лоно Авраамове», місце перебування померлих праведників. Далі можуть навіть бути приведені витягнуті, нібито, з розповіді абсолютно достовірні відомості про температурний режим пекельного полум’я і про параметри прірви, яка розділяє людей – досить широкою, щоб неможливо було подолати її в тому чи іншому напрямку, але при цьому дозволяє підтримувати діалог.

Для більшої переконливості стало традицією додавати, що, мовляв, і не притча це зовсім, а реальні події. Ісус же не попереджає, що ця історія – притча? І, до того ж, одній з діючих осіб присвоєно ім’я – Лазар. Що ж, звучить вражаюче – є про що подумати лінгвістам. Адже пізній версії  що дійшла до нас «Казки про ріпку» у одного з її персонажів теж ім’я з’явилося – Жучка. А значить і не казка це більше, а сільськогосподарська хроніка. Що ж до визначення жанру, то в Писанні є й інші притчі, розказані «без попередження» (зокрема – притча про невірного управителя, що передує даній). Ісус був досить високої думки про Своїх учнів – вважав, що вони в змозі здогадатися, що для них важливіше – обізнаність в сюжеті історії або практичні висновки, які з неї беруть.

Для правильного тлумачення притчі в першу чергу слід звернути увагу на те, з якого приводу вона була приведена, і який висновок з неї береться. Для розуміння деталей важливо взяти до уваги, як вони співвідносяться з контекстом, в якому вона була розказана. Ну і, нарешті, якщо ми стикаємося з чимось незрозумілим, слід подивитися – чи не говориться де-небудь в Писанні про те саме більш зрозуміліше?

Мабуть, найзагадковіша для незнайомого з культурою того часу читача деталь притчі – «лоно авраамове», на яке віднесли жебрака ангелами після смерті. «Лоно» означає груди, і якщо груди Авраама – місце перебування всіх праведників, праотця не позаздриш. Щоб зрозуміти, що ж означав цей вираз, опинитися на чиєму-небудь лоні, варто згадати, як влаштовувалися в ті часи бенкети. Найбільш почесними були місця по ліву і по праву руку від господаря, який влаштовує бенкет. Бенкетуючі їли не сидячи, а лежачи – лежали, спираючись на ліву руку, а їжу брали правою. Таким чином, голова того, хто знаходився на найпочеснішому місці, по праву руку від господаря, виявлялася на рівні його грудей – він лежав на лоні (біля грудей) головного. Саме таке формулювання ми і знаходимо в описі Таємної вечері, коли один з учнів лежав біля грудей Ісуса (Івана 13:23). Що ж це за бенкет, очолюваний самим Авраамом?

Ісус розповідає притчу про багача і Лазаря фарисеям, «які були сріблолюбці» (Від Луки 16:14), і фабула її проста: доля людини у вічності не залежить від достатку маєтку його. Той, хто на землі вважав за удачу годуватися крихтами, що зо столу багатого, після смерті потрапляє на бенкет – образ Царства Небесного. Причому, на найпочесніше місце – по праву руку від Авраама, глави цього бенкету. Той же, хто «одягався в порфіру й віссон, і щоденно розкішно бенкетував» виявляється в місці вічних мук.

Детальніше про загробне життя:

Але це – побічна деталь, «бонус» тим хто цікавиться. Суть же притчі в іншому. У зв’язку з чим Ісус розповідає її? Дискусія з фарисеями виникла з приводу Закону і, зокрема, розлучення (див. Від Луки 16:18, докладніше суть цієї дискусії наводиться у Матвія в 19: 3-9). І тому Він починає її з передбачення відповіді: «Швидше небо й земля проминуть, ніж пропаде хоч одна риска із Закону.» (Від Луки 16:17). І висновок з притчі цілком відповідає заданому питанню. Він ясний і однозначний: «Він же сказав йому: Якщо Мойсея і пророків не слухають, не повірять і тому, хто з мертвих воскресне.» (Від Луки 16:31). Так що запитали про Закон – про Закон же і відповідь отримали. А наділення одного з персонажів особистим ім’ям «Лазар» служить цілком конкретним завданням – через тиждень після того, як притча була розказана, по молитві Ісуса воскресне з мертвих людина як раз з таким ім’ям! І це не зможе не нагадати тим,які сміялися над вченням Ісуса фарисеям про Закон і пророків!

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте розвиток сайту "Слово про Слово"

Slovoproslovo.info – Газета “Слово про Слово є неприбутковим проєктом і працює коштом пожертв.

 Ми прагнемо забезпечити якісну незалежну християнську журналістику, якій ви можете довіряти. Але на те, що ми робимо, потрібно багато важкої праці, часу та грошей.

 Просимо вас фінансово підтримати розвиток та діяльність цього інформаційного християнського ресурсу.

ПРИДБАТИ КНИГУ: ЗА ОБРАЗОМ І ПОДОБОЮ

По образу і подобіЦя книга являє собою нарис біблійної антропології в світлі християнської апологетики. Розглядаючи в світлі Святого Письма питання, пов’язані з походженням, сутністю і призначенням людини, автор критично оцінює різні підходи, виділяє сильні і слабкі з його боку, допомагає читачеві розібратися – хто ми такі, чому ми існуємо, наскільки ми в змозі виконувати своє призначення, і що ми для цього повинні робити. Книга адресована широкому колу читачів.

Купити книгу

Попередня Стаття

Виховання дітей в гомосексуальних сім'ях – ризики і небезпеки

Наступна Стаття

Біблійне Товариство роздало морським піхотинцям у зоні ООС Біблії

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *