Актуальне

Політика в Біблії: підкорятися диктатору чи ні?

У Білорусі триває протестний рух проти диктатури Лукашенка, нечесних виборів і жорсткого придушення мирних протестів. Виявилося, що багато моїх друзів-християни повністю виключають участь християн в політичній діяльності. Я вирішив зануритися в цю тему, щоб дізнатися: що Біблія говорить з цього приводу? Якими принципами нам варто керуватися?

Небажання ідолопоклонства або громадянська непокора?

Почнемо з уривка непокори Мордехая (Мордахея) поклонитися Гаману (Естер 3: 2): «І всі придворні у воротах царського палацу схиляли коліна перед Гаманом і простягалися перед ним ниць, бо так наказав цар. А Мордехай не падав на коліна і не простягався ниць».
Часто думають, що єврею не можна кланятися правителям. Але це не так. У Торі й Талмуді немає галахічних обмежень на поклоніння людському правителю – на відміну від релігійного символу або ідола. Згадаймо, хоча б поклоніння Авраама старійшинам або Натана Давиду. Чому ж Мордехай проявляє непокору?

Як коментує це Яель Шахар: Після змови у дворі «заглушивши голоси незгодних, цар перервав традиційний процес прийняття рішень персами на основі консенсусу. Таким чином, він знищив всі шанси на прийняття рішень, які дійсно приносили користь його народу, оскільки інакомислення є необхідним, якщо не достатньою, умовою для правильного вироблення політики». По суті цар змінює традиційну модель і призначає одного «силовика», який може встановлювати закони для всієї держави. Думаю, можна легко провести паралелі із сучасною ситуацією в Білорусі й Росії.
Ярів Хазон досліджує політичну ситуацію Стародавнього Сходу і пояснює: «Що робить державу звіроподібною, так це схильність сильних світу цього не допускати конкуруючих голосів, які повинні бути почуті, якщо людина хоче зробити раціональне судження.»
Я підтримую таку версію: призначення Перським царем Гамана своїм єдиним радником являє собою не просто поганий уряд, але ідолопоклонство.
Саме проти цього переходу від справедливого уряду до ідолопоклонства, яке страждає манією величі, Мордехай протестує, відмовляючись поклонитися Гаману. Згідно з світоглядом ізраїльських пророків, правитель, який діє проти інтересів свого народу, діє і проти волі Бога.
У книзі «Бог і політика в книзі Есфір» («God and Politics in Esther») ярів Хазон робить такий висновок: «Таким чином, всі народи повинні управлятися заради їхнього благополуччя: правитель, який прагне до цього, служить самому Богу, навіть якщо він ідолопоклонник, такий як Дарій».
«Звичайно, єврей може і повинен йти на компроміс. Підкорятися, щоб отримати владу, яку можна використовувати на благо. Але врешті-решт, порятунок не може прийти від приходу до влади, яка була здобута, щоб змінити хід подій. Якщо це правда, то сила принести викуплення може прийти тільки через відмову від шляху Йосипа (повної покори), як це робить Мордехай, і через шлях Мойсея й Авраама, який є шляхом непослуху і війни».

Мої висновки з історії

1. Диктатура з біблійної точки зору є ідолопоклонством, тобто зрадою Творця. Людина, яка вважає себе єдиним вірним в ухваленні рішення – зазіхає на місце Всевишнього. Опора на хибну істину – це одне; вірити, що помилкова істина абсолютна, набагато гірше.
2. Підтримка ідолопоклонства – це зрада Всевишньому. Саме тому Мордехай не йде на компроміс і проявляє громадянську непокору з основою на свій релігійний світогляд.
3. Правитель, який діє всупереч благополуччя народу – йде проти волі Всевишнього. Єремія так записав це від імені Творця, кажучи про Йосію: «Ось батько твій – і їв, і пив він, але він чинив по справедливості і правді, тому і був благополучний. Розбирав він справу бідняка і жебрака, тому і був благополучний. Це і означає – знати Мене! – каже Господь»

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Чекмарьов

Керівник онлайн академії християнського служіння Solomon. Член асоціації журналістів «Новомедіа» та Асоціації адвентистів-підприємців ASI Ukraine. Любить вивчати спірні питання Біблії й сучасного християнства.

Схожі статті

4 Коментарів

 1. Вы с Нового Завета приведите ссылку,не с завета иудеев,завет,который нарушен..Христиане – не иудее ,в Новом Завете нет ничего подобного,что разрешалось иудеям!!!
  Какая мерзская стала позиция ехб Украины..просто мерзопакостная

 2. Иисус Христос, как хорошо известно, вот что – причём, весьма выразительнольно и совершенно однозначно – подчёркивал и указывал относительно Своего служения Нового Завета и в целом – что Он думает о Ветхом Завете: “Не думайте, что Я пришёл нарушить Закон или пророков: не нарушить пришёл Я, но исполнить. Ибо истинно говорю вам: доколе не прейдёт небо и земля, ни одна иота или ни одна черта не прейдёт из закона, пока не исполнится всё.” (Мф.5:17,18).
  Это – во-первых.
  А, во-вторых, автор этого богословского исследования – АДВЕНТИСТ, а не баптист!
  Ну и, в-третьих, так мне сдаётся, ув. Иван, что Вы (извините за прямоту) страдаете (преисполнены) этим “мерзопакостным” – ЮДОФОБСКИМ (как и, к тому же, антибаптистским) душком!..
  Или же я – в этом – ошибаюсь?! :)

 3. Извините, но какие “мирные акции протестов” с светошумовыми гранатами, беспределом на дорогах и нападениями на милицию? Мирные – это когда в рамках закона!
  Печалит, что церковь (а вернее данный ресурс) навязывает читателям свою политическую позицию. Есть ведь и другие позиции, которые не хотят, чтобы в Беларуси стало как в Европе или как скоро станет в Украине, где за критику ЛГБТ будут штрафовать или сажать.

 4. Ув. Дмитрий! А вот меня печалит именно то, что, оценивая нынешнюю ситуацию в Беларуси, Вы, судя по всему, весьма некритично “глотаете” и безусловно верите той – лживо- тенденциозной и абсурдно-извращённой инфе, которую распространяют по этому поводу официозные лукашенковские и путинские СМИ…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button